Ausseihin marraskuussa 2013!

jubilii

Heeii!

Ollaan lähössä marraskuussa 2013 Sydneyyn suorittaan European Bartender School kaverin kanssa, ja sitten sen jälkeen lomaillaan viä muutama viikko.

Aateltiin olla Sydneyssä just se neljä viikkoo EBS-kurssilla, ja sit sen jälkeen mentäs ylöspäin Brisbanen seudulle jouluks (ehkä Surfers Paradiselle tai Noosaan, kokemuksia näistä?) ja sit tultais taas uudeks vuodeks takas Sydneyyn.

Any tips for us? ;)

Missä tapahtuu mitä ja milloin? Missä kannattaa viettää joulu, entä missä uusi vuosi?

Onko joku tänne eksyneistä kenties tulossa myös Sydneyn EBS-kurssille tuolloin? :)

Mitä kannattaa varoa Ausseissa? Entä mitä kannattaa kokeilla? Mitä täytyy nähdä ja minne mennä?

Entä onko jotain hyviä ausseissa matkustavien blogeja, joita kannattaa lukee? :)

Kertokaa toki! Ja kiitoos! :)

T. S & J

2

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jubiliitaas

      Esim. onko surffikurssi tai laskuvarjohyppy kannattavaa? Ylihinnoiteltua, ehkä? Missä päin parhaat aktiviteetit, ja missä päin turvallisinta esim. surffata? Onko missään? :DD (terv. lihansyöjäkalapelkoinen)

      • Terkut Sydneystä

        Ausseissa kannattaa oikeasti varoa haita. Osa hailajeista on sellaisia että ne nousevat jopa jokiin, ja ovat siis myös makean veden ongelma varsinkin suistoalueilla. Osa australialaisista on itse sitä mietä, että uiminen tai surffaaminen on Australiassa aina riski. Paikallisista osa ei ui koskaan muualla kuin uima-altaassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      433
      2656
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1807
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1776
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      302
      1357
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      154
      1163
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      70
      1059
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      1020
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      1003
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      987
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      949
    Aihe