Sekarotuisten terveystutkimukset

Laitetaan galluppi pystyyn!

Mitä sekarotuisesta koirastasi on tutkittu, mitkä tulokset?
Mitä rotuja koirassa on?
Mitä koirasi syö?

Meidän koira on collien ja shetlanninlammaskoiran (nimicollir) sekoitus ja se syö Sertiä ja joskus Pedigriitä. Sen linkat on tutkittu ja ne oli c. Sen silmät tutkittiin ja niissä oli joku juttu mikä on colliella aika yleinen.

Eli terve tämä meidän sekarotuinen on ja voi hyvin!
5382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensimmäisessä koirassani on rotikkaa, saksanpaimankoiraa ja dobberia. Lonkat olivat erittäin huonot. Silmiä ei olla peilattu, rokotukset on kunnossa.
Toinen sekarotuiseni on risteytys huskya ja saksanpaimenkoiraa, ja se on terve, ei tutkittu. Mutta terveeltä se ainakin näyttää. Eläinlääkärin tarkastuksessa ollaan käyty ja lääkärikin sanoi koiran vaikuttavan ihan terveeltä. Koirat syövät kotiruokaa.

Äänestä

sairastaa polviaan, on karjalankarhukoiran ja lapinkoiran sekoitus. Perinyt pystykorvien liian pieni kulmaiset takajalat. Muuten on terve. Syö eläinkaupan muonaa, mm. Advance ja Nutra Nuggets.

Äänestä

Pentuamme ei ole vielä tutkittu mutta vanhemmat on. Isä on täysin terve, emällä lontat ovat B mutta nekään eivät ole mitenkään pahat. Koirista siis tutkittiin koko luusto, silmät, kuulo ja sisäelimet niin pitkälle kuin oli mahdollista ilman leikkausta (pentuni on eläinlääkäriopiskelijan ottaman löytökoiran pentu ja hän pääsi koulussaan tutkimaan molemmat vanhemmat tosi edullisesti koulutyönä).

Koirassani on mäyräkoiraa, emän rodusta ei ole tietoa, löytökoira kun on, Näyttää lyhytjalkaiselta sakemannilta.

Koirani syö pääravintonaan bento kronen happy life junioria, lisäksi päivittäin hiukan piimää.

Pennulle tullaan tekemään terveystutkimuksia kunhan kasvaa. Silmät ja luusto ainakin tutkitaan.

Äänestä

Täällä on nimittäin koira jota ei ole tutkittu, eikä sille näitä ns jalostustarkastuksia tehdäkään (ellei se sitten ala oireilemaan). Mutta en nukuta koiraa, vain jotta se voitaisiin huvikseen kuvata.

Tämän koiran ulkonäön perusteella jos voi päätellä siinä olevat rodut, niin perinnöllisiä sairauksia olisi PRA ja patella luksaatio. Mutta mitään näitä ei siltä ole tutkittu, ei myöskään lonkkia.

Koira syö raakaruokaa eli barffia.

Äänestä

Lonkat ja silmät ovat siis sairaat, jos puhuttais rotukoirasta. Seropeillahan näitä ei näköjään sairaudeksi lasketa, puhtailla kyllä. No, siistiihän se seropien terveystuloksia =)

C:n lonkat = ensimmäisen asteen lonkkaniveldysplasia...eli lievä lonkkavika. Ja jos silmissä oli jotain, niin CEA = poikkeava rakenne tai PRA = verkkokalvon surkastuma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Colshe kirjoitti:

Laitetaan galluppi pystyyn!

Mitä sekarotuisesta koirastasi on tutkittu, mitkä tulokset?
Mitä rotuja koirassa on?
Mitä koirasi syö?

Meidän koira on collien ja shetlanninlammaskoiran (nimicollir) sekoitus ja se syö Sertiä ja joskus Pedigriitä. Sen linkat on tutkittu ja ne oli c. Sen silmät tutkittiin ja niissä oli joku juttu mikä on colliella aika yleinen.

Eli terve tämä meidän sekarotuinen on ja voi hyvin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu