Laitetaan galluppi pystyyn!
Mitä sekarotuisesta koirastasi on tutkittu, mitkä tulokset?
Mitä rotuja koirassa on?
Mitä koirasi syö?
Meidän koira on collien ja shetlanninlammaskoiran (nimicollir) sekoitus ja se syö Sertiä ja joskus Pedigriitä. Sen linkat on tutkittu ja ne oli c. Sen silmät tutkittiin ja niissä oli joku juttu mikä on colliella aika yleinen.
Eli terve tämä meidän sekarotuinen on ja voi hyvin!
Mitä sekarotuisesta koirastasi on tutkittu, mitkä tulokset?
Mitä rotuja koirassa on?
Mitä koirasi syö?
Meidän koira on collien ja shetlanninlammaskoiran (nimicollir) sekoitus ja se syö Sertiä ja joskus Pedigriitä. Sen linkat on tutkittu ja ne oli c. Sen silmät tutkittiin ja niissä oli joku juttu mikä on colliella aika yleinen.
Eli terve tämä meidän sekarotuinen on ja voi hyvin!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensimmäisessä koirassani on rotikkaa, saksanpaimankoiraa ja dobberia. Lonkat olivat erittäin huonot. Silmiä ei olla peilattu, rokotukset on kunnossa.
Toinen sekarotuiseni on risteytys huskya ja saksanpaimenkoiraa, ja se on terve, ei tutkittu. Mutta terveeltä se ainakin näyttää. Eläinlääkärin tarkastuksessa ollaan käyty ja lääkärikin sanoi koiran vaikuttavan ihan terveeltä. Koirat syövät kotiruokaa.
sairastaa polviaan, on karjalankarhukoiran ja lapinkoiran sekoitus. Perinyt pystykorvien liian pieni kulmaiset takajalat. Muuten on terve. Syö eläinkaupan muonaa, mm. Advance ja Nutra Nuggets.
Pentuamme ei ole vielä tutkittu mutta vanhemmat on. Isä on täysin terve, emällä lontat ovat B mutta nekään eivät ole mitenkään pahat. Koirista siis tutkittiin koko luusto, silmät, kuulo ja sisäelimet niin pitkälle kuin oli mahdollista ilman leikkausta (pentuni on eläinlääkäriopiskelijan ottaman löytökoiran pentu ja hän pääsi koulussaan tutkimaan molemmat vanhemmat tosi edullisesti koulutyönä).
Koirassani on mäyräkoiraa, emän rodusta ei ole tietoa, löytökoira kun on, Näyttää lyhytjalkaiselta sakemannilta.
Koirani syö pääravintonaan bento kronen happy life junioria, lisäksi päivittäin hiukan piimää.
Pennulle tullaan tekemään terveystutkimuksia kunhan kasvaa. Silmät ja luusto ainakin tutkitaan.
Täällä on nimittäin koira jota ei ole tutkittu, eikä sille näitä ns jalostustarkastuksia tehdäkään (ellei se sitten ala oireilemaan). Mutta en nukuta koiraa, vain jotta se voitaisiin huvikseen kuvata.
Tämän koiran ulkonäön perusteella jos voi päätellä siinä olevat rodut, niin perinnöllisiä sairauksia olisi PRA ja patella luksaatio. Mutta mitään näitä ei siltä ole tutkittu, ei myöskään lonkkia.
Koira syö raakaruokaa eli barffia.
Lonkat ja silmät ovat siis sairaat, jos puhuttais rotukoirasta. Seropeillahan näitä ei näköjään sairaudeksi lasketa, puhtailla kyllä. No, siistiihän se seropien terveystuloksia =)
C:n lonkat = ensimmäisen asteen lonkkaniveldysplasia...eli lievä lonkkavika. Ja jos silmissä oli jotain, niin CEA = poikkeava rakenne tai PRA = verkkokalvon surkastuma.