Microsoft OFFICE 2013 kuulemma on päässyt myyntiin.
Mitäköhän TODELLISIA uudistuksia siinä mahtaa olla verrattuna vanhempiin Officeihin, tai niiden ilmaisiin kilpailijoihin?
Onko siinä mitään sellaisia todellisia uudistuksia, joista kannattaisi maksaa?
Microsoft OFFICE 2013 - Mitä uutta?
8
406
Vastaukset
- 2010välttää vielä
Tietokone-lehden sivulla sanotaan, että radikaaleja uudistuksia. Versio on tarkoitettu erikoisesti Win8:lle . Tekstin alaosassa linkki 2013 version video-opastukseen.
http://www.tietokone.fi/uutiset/microsoft_julkaisi_office_2013_n_radikaaleja_uudistuksia- Ei kai?
"Versio on tarkoitettu erikoisesti Win8:lle" ?
Tarkoittaako tuo sitä, että vanhat Officet eivät enää toimi Win8:ssa?
- skeidaakeidaa
karkkia pintaan..
uusia värejä...
lisää namiskoita...
turhia toimintoja suurimmalle osalle käyttäjiä...
yms. skeidaa
ja hintaa ylös niin taas saa mäsäsofta rahaa...
*pelkkää rahastusta kotikäyttäjiltä - yritykset erikseen*- ......
2013:lla voi tehdä origameja, mm. tällaisia ihan helposti ja tuo näyttääkin officella tehdyltä:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/Origami-crane.jpg
En kyllä muista oliko tätä ominaisuutta 2010:ssa, luultavasti oli. Eli ei mitään uutta. Kaikki efektitkin ym. täsmälleen samoja kuin 2010:ssa.
- No way!
Ohviisin "radikaali" uudistus on se, että se tallentaa asiakirjat oletusarvoisesti "pilveen", eli jonnekin, jonka sijaintia kukaan ei tiedä, mutta jonne asiantuntevat hakkerit kuitenkin voivat löytävät tiensä ja kerätä sieltä mitä tietoa haluavat.
No eipä tulisi mieleenkään jaella mitään henkilö- tai yrityskohtaista tietoa minnekään "pilveen"!
Toinen "radikaali" uudistus on se, että kun näyttöä lääppii, asiakirja muuttaa kokoaan! Varmasti erittäin ihmeellisen arvokas ominaisuus, mutta enpä taida kuitenkaan tarvita... - Jotain hyvääkin ;))
"Office 2013 on lukittu yhteen tietokoneeseen – ei saa siirtää edes koneenvaihdon yhteydessä"
http://www.digitoday.fi/data/2013/02/15/office-2013-on-lukittu-yhteen-tietokoneeseen--ei-saa-siirtaa-edes-koneenvaihdon-yhteydessa/20132552/66
Olisko tää joku hätähuuto kun uudet Officet ei kiinnosta (ei ainakaan itseäni sitten Office 2003:n jälkeen). Sinänsä mielenkiintoinen ratkaisu vielä kun vanhojen versioiden asennus uudempiin käyttiksiin estetään, vola...
Käytän Officea aika paljon työhommissa myös jonkin verran teen asiakkaiden toimeksiantoja. Vielä en ole kaivannut 2003 uudempaa versiota (kokeiltu on niitäkin).- kokeilunhalua vain
kukkua kanssa. Minä ostin tietokoneen win 8. Tarjouksessa oli office 365 (2013). Siitä saa asennettua viidelle koneelle. Enkä ole huomannut, että se automaattisesti tallentaisi pilveen. Ehkä minulla ei ole se toiminto päällä. Mutta esim. Excelissä on tallennusmuotona siinä vieressa myös SkyDrive. Ja oli miten oli, minusta on joka tapauksessa hyvä, että voin tallentaa mihin huvittaa. En yleensäkään pidä mitään automaattista päällä. Windows Updatessa on tosin siten, että hakee automaattisesti, mutta ei asenna niitä kuin minun luvallani. niin, ja kyllä kaikki toimii myös vanhojen versioiden kanssa. PowerPointista olen avannut monta vanhaa versiota ja hyvin toimii. Voi olla tietysti että täytyy laittaa ruksi, että toimii myös vanhoissa versioissa. Ihan samalla tavalla kuin win seiskassakin.
- Riäkkylän kunti
"Enkä ole huomannut, että se automaattisesti tallentaisi pilveen."
Asenna SkyDrive-sovellus ja luo kansio, jolloin Office-ohjelmissasi tekemäsi muutokset päivittyvät automaattisesti pilveen, tai WebAppsissa tekemäsi muutokset SkyDrive-kansioosi.
Minulla on kahdella koneellani tuo päällä ja voin lukea ja päivittää tiedostojani kummalta koneelta tahansa. Lisäksi joitakin tiedostoja olen jakanut muille jotka voivat lukea niitä SkyDrivestä. Sanoisin että onhan kätevää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786545- 1481804
- 1131588
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46992Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢40973Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96933Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5859Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan241835- 41819