kumpi ratkaisu?

ertyeryttr

Lapset 2,5-vuotiaat ja 3v9kk ovat olleet pphoidossa 100m päässä kotonta, ovat viihtyneet hoidossa, sillä hoitaja oli entuudestaankin jo tuttu meille ja ympäristö lähellä kotia. Hoitajalla ei ole muita lapsia kuin meidän lapset hoidossa ja hänellä on aikaa ja syliä heille, askartelevat usein jne ja hoito on yksilöllistä, koska muita lapsia ei ole. Hoitaja käyttää lapsia joka päivä 2h puistossa / pulkkamäessä, jossa lapset tapaavat muita lapsia ja esikoinen leikkii siellä parin kaverinsa kanssa joka päivä (ulkoilevat muiden pphoitajien kanssa). Esikoiselle on tärkeää ne pari ystävää, joiden kanssa leikkii ulkona päivittäin. Esikoinen käys lisäksi muskarissa ja tanssiharrastuksessa ja perhekerhossa kerran viikossa. Lapset ovat hoidossa vain 3 päivää / vko. Nyt mietin, että jatkaako vielä ensi vuosi / seuraavakin talvi samassa paikassa (esikoinen silloin 4 ja kuopus 3) vai tulisiko laittaa jo päiväkotiin? Monen mielestä päiväkoti olisi parempi, mutta itse olen ollut tyytyväinen tähän ratkaisuun. Vai kannattaisiko pitää vielä ensi vuosi samassa paikassa ja laittaa päiväkotiin vasta kun esikoinen on 5 ja kuopus 4 tai ehkä vasta eskarissa? Toivoisin vastauksia alan ammattilaisilta.

6

289

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö ?!

      Sinuna en edes miettisi vaihtoa vielä , jos kerran olet tyytyväinen nykyiseen hoitopaikkaan. Lapset kyllä ehtivät rauhattomiin isoihin ryhmiin myöhemminkin..

      • ertyeryttr

        Joo näin itsekin ajattelen, mutta tuntuu, että lähipiiri kovasti kehuu kun päiväkodissa oppia sosiaalisia taitoja, toimimaan ryhmässä jne, siellä on enemmän "virikkeitä" kuulemma. Itse kyllä uskon, että lapsilla on leppoisampaa nykyisessä paikassa, lapset ovat olleet hoidossa 7kk ja vasta yhden päivän esikoinen ollut kipeänä, kuopus ei lainkaan kipeänä. Kaverin lapset alotti päiväkodissa ja ne on jatkuvasti kipeinä. Lapsista ei ole tullut levottomia tai ylivilkkaita hoidossa, koska se on hyvin kodinomaista ja kun ovat vain osa-aikaisesti siellä. Esikoinen on sosiaalinen, mutta toki käy parissa harrastuksessa perhekerhossa ja näkee ystäviä päivittäin ulkona, mutta varsinaista "ryhmätoimintaa" on siis vähän. Neuvola kovasti kehuu päiväkotia ja muut ihmiset, mutta kyllä olemme sillä kannalla, että nykyisessä paikassa ehkä jopa eskariin asti.


    • löpoiuio

      Jopa suuri päivähoidon vastustaja Liisa Keltikangas-Järvinen myöntää, että noin viisi vuotias lapsi hyötyy päivähoidosta.

    • vinkistävaariksi

      Pidä ihmeessä hyvässä pph paikassa. Päiväkoti ei kyllä, varsinkaan tänä päivänä, pysty tarjoamaan mitään niin ihmeellistä ja hyödyllistä jota lapsesi ei saisi muutenkin.Ehkä 5-vuotias hyötyy eniten sosiaalisissa taidoissaan sekä ryhmässä toimimisesta pk:ssa, mutta jos täysin normaali lapsi ,hyötyy enemmän rauhallisesta kasvuympäristöstä.
      Ja teillä vielä noita harrastuksiakin, joten lapsiseuraa on kyllä tarjolla.
      Tämä oli tällainen mielipide. Omani ovat menneet vasta vasta eskari-iässä hoitoon päiväkotiin, enkä kadu hetkeäkään. Päätöstämme ihmeteltiin ääneen ja ääneti,(varsinkin kun vanhemmat ovat molemmat kasvatusalan ammattilaisia:) )
      mutta oikeinkin hyvin ovat pärjänneet sekä siellä eskarissa aikoinaan ja nyt koulussa. Ovat kuulemma toiset huomioonottavia, kohteliaita ja auttavaisia. Leikit pitkäjänteisiä ja idearikkaita.

    • dfghdfghdfghfd

      Perhepäivähoitajana ja paljon päiväkodeissa työskenneelä olen sitä mieltä että turvaa lastesi lapsuus rauheallisessa ympäristössä. Päiväkotien virikkeet ovat paljolti oman vuoron odottamista ja jonottamista. Hyvä pph pystyy tarjoamaan kaiken sen varmasti lapsilähtöisemmin. Ainoastaan jos lapsella ei olisi kavereita ja muita lapsia missään toiminnossaan hän hyötyisi päiväkodista tai ylipäätään päivähoidosta jossa saisi kavereita. Sinun lapsillasi niitä on joten ei ole asiaa josta lapsesi jäisivät vaille nykyisessä paikassaan.
      Omani hoidin itse kouluikään asti. Lapsenlapseni hoidettiin kotona eskari-ikään asti. Ja hyvin ovat pärjänneet koulumaailmassa, sanoisin että paremmin kuin ne jotka ovat kärsineet päiväkotien melusta ja viidakon laeista.
      Osaavat neuvotella ja kestustella, osaaat odottaa vuoroaan ja jakaa, ovat empatiakykyisiä, eivätkä rynni ekana joka paikkaan, osaavat myös hyvät käytöstavat, eikä heidän tarvitse huutaa puhuessaan, koska ovat tulleet kuulluksi muutenkin. :)

    • Sonna79

      Minä olen myös pph:n kannalla. Lapsilla on kuitenkin seuraa toisistaan kun ikäeroa ei ole kuin 1 vuosi. Esikoisesi tapaa kuitenkin muita samanikäisiä harrastuksissaan ja puistoissa. Perhepäivähoitajalla on enemmän aikaa kummallekin lapsellesi kuin päiväkodin lastenhoitajilla ja lastentarhanopettajilla. Melutaso on päivänmittaan pienempi ja tosiaan sairastavuus on pienempi.
      Kyllä päiväkotiin ehtii sitten eskarissa.
      Itse olen mennyt vasta eskariin ja ihan normaali ihminen minusta on tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1877
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    5. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      505
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe