Voiko stressi laukaista tinniuksen

nainen_30_v

Tietääkö kukaan? En ole koskaan ennen kärsinyt tinnituksesta, mutta 2 viikkoa sitten alkoi ihan yllättäen oikea korva vinkumaan. Ininnä on todella korkeataajiusta, aika voimakasta, tasaista ja jatkuvaa. Joskus alta kuuluu hyvin hiljaista matalaa kohinaa. Nukkuminen ei onnistu.
Ennen tinnituksen alkua minulla oli takana todella raskas vuosi, ja muutama viikko ennen sen alkua sain sain erittäin huonoja uutisia terveyteeni liittyen (perinnöllistä vikaa todettu, mitään ei ole vielä tapahtunut, mutta tulee tapahtumaan, mutta ei siitä sen enempää). Yritän kuumeisesti keksiä mistä tuo tuli jotta voisin edes yrittää tehdä sille jotain. Olen ollut ihan terve fyysisellä puolellakin viimeiset puoli vuotta jos pientä nuhaa ei lasketa.

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivustaseuraaja1

      Kyllä vaan voi. Itselläni oli takana erittäin stressaavia aikoja, olin tod.näk. burnoutin reunalla, aivan kamala olo päivästä toiseen; Itkuherkkyyttä, unettomuutta, väsymystä, fyysisiä oireitakin vaikka mitä. Kunnes erään tapahtuman jälkeen huomasin että korvani soivat!

      Kävin niin järkyttävillä kierroksilla, että en osannut päästää tuon vinkunan kuuntelemisesta "irti". Joten kuuntelin ja arvioin, pelkäsin ja stressasin kaiken muun lisäksi nyt myös vinkunaa.

      Lääkäri määräsi mielialalääkettä jolla sain elämää paremmin haltuun. Vähensin stressiäni tietoisesti, tein vähemmän töitä, en ottanut kunnianhimoisia tavoitteita, vaan elin päivä kerrallaan.

      Tinnitus jäi, mutta pääsin yli stressistä. Nyt 5 vuoden tinnituksen jälkeen, korvat soivat edelleen (ja kovaa), mutta en enää stressaa siitä.

      Paras neuvoni sinulle, lopeta ininän kuuntelu! Laita yöksi soimaan radio tai luonnonääniä cd:ltä. Vältä täydellistä hiljaisuutta. Älä tarkastele ininän voimakkuutta tai muutoksia. Mitä vähemmän kiinnität ininään tietoista huomiota, sitä helpommin pääset siitä eroon. Harjoittele rentoutumista, osta rentoutumisäänitteitä. Kaikkein tehokkain apu on keskustelu tinnituksen aiheuttamiin ongelmiin perehtyneen psykologin kanssa.

    • Niska

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3417
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3005
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      47
      2597
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      33
      2538
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      79
      2058
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1889
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1855
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe