Eikö mainostoimistot tartte työntekijää?

Ei haluta ei

lähettänyt varmaan koko kaupungin mainostoimistoihin viestiä, mutta ainoa vastaus on "ei oota" tai "tyhjää". Eikö mainostoimistot todellakaan halua apureita tiimiinsä?

Nettisivujen perusteella hommia ainakin riittää, mutta ketään ei sit viittitä palkata?

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _haukotus_

      Laskusuhdanne.

      Ensimmäiseksi yritykset leikkaavat turhia kuluja, saneeraavat työntekijöitä, vähentävät markkinointia jne. Se näkyy suoraan mainostoimistojen ja muun median duuneissa ja liikevaihdossa. Ja mainostoimistotkin joutuu siis säästökuurille.

      Mainostoimistot nimenomaan mainostavat, myös itseään, joten niitten omaan markkinointiin voi suhtautua varauksella, asiakkaita saattaa olla, mutta töitä vähemmän.

      Kilpailu työpaikoista aina ollut veristä, laskusuhdanteen aikana kilpailu työpaikan säilymisestä vieläkin kovempaa. Huippuammattilaisillakin vaikeuksia työllistyä, eikä ilmaiseksi harjoittelijaksikaan helpolla pääse, niitäkin tunkee ovista, ikkunoista ja postiluukuista. Kas kun harjoittelijoilla ei voi elvistellä, antaa köyhän ja ammattitaidottoman kuvan byroosta, pitää olla nimimiehiä.

      Jos oikein kiinnostaa, kokeile kaikista rupuisimpia pikkuverstaita ja työkokemusta saa muualtakin, kirjapainoista, lehtitaloista, pr-toimistoista jne. Ja yks tärkeä, pitää ollakaupallista osaamista. Muuten, hyvä peruskoulutus alalle on taideteollinen korkeakoulu ja vähintään tradenomin paperit.

      • Itse harjoittelijoittelu paikkaa etsineenä (vaikka työkkäri tappelee vastaan) pääsin yhteen haastatteluun. Minulle ei ole alan koulutusta kylläkään olen kuvataiteilija ja kuvataideopintoja 1,5v ja itse oppinut web-suunittelua jonkin verran.

        Jos olisi taloudellisesti mahdollista niin new york.


    • ei ole ei

      mainoistoimistoissa isona plussana on varmasti kaikki nettisivujen suunnittelut ja animaatiot. jos niitä ei osaa, niin tuskin tulee tarvetta uudelle askartelijalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8656
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3001
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      15
      1383
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1028
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      68
      1017
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      26
      961
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      933
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      923
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      870
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      864
    Aihe