Niin, samat jutut on sivuillani, mutta koska ihmisiä ei varmaan huvita käydä niillä, niin ajattelin laittaa tänne ^_^
Rowling esiintyy tänään Edinburghin kirjafestivaaleilla Skotlannissa ja paljasti siellä mm. sen, että on kirjoittanut puolet kutosesta. Tuossa alempana lisää. Idioottikin tajuaa, että nämä spoilaa.
Paljoa Rowling ei paljastanut, mutta sanoi, että moneen kysymykseen vastataan tulevassa kirjassa. Hän paljasti myös, että on kaksi hyvin tärkeää kysymystä joita kukaan ei ole osannut häneltä kysyä, joista toinen on: miksei Voldemort kuollut kun yritti tappaa Harryn? Neljännen kirjan lopussa Voldemort sanoi tehneensä "varakeinoja" kuolemista vastaan, mutta meidän pitäisi miettiä mitä hän tarkalleen ottaen teki. Toinen kysymys on, miksei Dumbledore yrittänyt tappaa Voldemortia viidennen kirjan lopussa. Dumbledore kertoi jonkinlaisen syyn Voldemortille, mutta se ei ole hänen todellinen syynsä, ja Dumbledore tietää jotain muutakin...Rowling sanoi, että jos pohdimme kirjan juonta, nuo kaksi kysymystä ovat ne joihin meidän pitäisi keskittyä.
Rowling - ihme kyllä - paljasti myös vastauksen siihen, onko Petunia tätä Surkki. "Ei, hän on jästisyntyinen, mutta..." ja jätti vastauksen mystisesti kesken. Rowling mukaan Petuniassa on muutakin kuin mikä näkyy pinnalle, ja me saamme tietää hänestä myöhemmin lisää. Rowling paljasti myös pikkunippelitietoa:
-Aberforth Dumbledore on baarinpitäjä Sianpää-baarissa (joku voisi ilmoittaa jos muistan suomennoksen väärin)
-Dumbledoren Suojelius on feeniks-lintu
-Ruaah tulee olemaan helpommin käsiteltävä kuudennessa kirjassa.
-Näemme lisää Rita Luodikoa
-Tapaamme uuden hahmon nimeltään McLagan
-Harryllä EI ole kummitätiä (Hyvä Rowling!)
*aitoja* juonipaljastuksia
20
2175
Vastaukset
- ....
Tattis. :D
- xXx
Kyllä se Row osaa olla salaperäinen.....
- Mr.AngerMan
Voisin olla kiinnostunut käymään sivuillas, jos kertoisit osotteen, koska en omaa telepaattisia kykyjä...
- Patrick Bateman
Heh heh, sori, ajattelin, että porukka on niin kyllästynyt sivujeni piilomainostamiseen...
http://www.geocities.com/batemannroone
- Möö
Siis löysin myös tämmösen paljastuksen Rowlingilta: "Harry would "survive to book seven" but refused to confirm whether he would grow up to be a wizard" tai ainakin toi oli samassa uutisessa kuin noi muutkin paljastukset. Eli tarkottaaks toi nyt sitä, ettei Harry kuolekaan seiskassa?
- Patrick Bateman
TO book seven. Eli seitsemänteen kirjaan *asti*, ei seitsemännen kirjan *läpi*. Se siinä oli ideana...
- Möö
Patrick Bateman kirjoitti:
TO book seven. Eli seitsemänteen kirjaan *asti*, ei seitsemännen kirjan *läpi*. Se siinä oli ideana...
En oo kato mikään paras enkussa. Mutte onneks se on noin ja kerkesinkin pelästyä, että onko Row seonnu jos se tollasia paljastaa. Menis aika paljon tunnelmaa ja ideaa pois lukemisesta jos tietäis tollasen varmaksi.
- Hermu
- Kalkaros näkee thestralit
Ja sitten se, että kutos kirjaa Row pitää lempparinaan tähän astisista. (eihän se edes ollutkaan kuin yli puolessavälissä)
Kukahan toi McLagan on? No eihän sitä voi tietää.. uus opettaja? Tietysti tulee muitakin uusia hahmoja, eli ei toi välttämättä se ope ole ja voihan joku tuttukin tulla opeksi.
Kannattaa pitää sitten Rowlingin virallisia sivuja silmällä, sillä sinne tulee kuulemma nämä jutut ja jotain lisääkin.- Patrick Bateman
Eh, ai että Kalkaros näkee Thestralit? Kuulostaa loogiselta, luulis, että entisenä Kuolonsyöjän se on nähnyt kuolemaa... Mutta onko toi ihan Rowlingilta kuultua?
Ja McLagan saattaa olla vaikka uusi DADAn opettajan.
Ja yleensä ei ole tarpeellista kytätä niitä Rowlingin sivuja, kun ne samat tiedot löytyy muilta sivuilta kymmenen minuutin kuluttua julkaisemisesta. - Hermu
Patrick Bateman kirjoitti:
Eh, ai että Kalkaros näkee Thestralit? Kuulostaa loogiselta, luulis, että entisenä Kuolonsyöjän se on nähnyt kuolemaa... Mutta onko toi ihan Rowlingilta kuultua?
Ja McLagan saattaa olla vaikka uusi DADAn opettajan.
Ja yleensä ei ole tarpeellista kytätä niitä Rowlingin sivuja, kun ne samat tiedot löytyy muilta sivuilta kymmenen minuutin kuluttua julkaisemisesta.Kai se Thastral juttu on Rowlingilta saatua tietoa, kun Vuotiksessa joku sano näin. Ja erikseen just oli jotain, että Kalkaros on nähnyt kauheuksia kuolonsyöjien kanssa tai jotain sellasta.
Varmaan TLC:stä näkee melkein heti, kun ne Rowlingin sivut päivittyy? - mara
Oli semmonenkin kuin, että Tom Valedro/Voldemort ei ole koskaan rakastanut ketään. Hiphei..
- Patrick Bateman
mara kirjoitti:
Oli semmonenkin kuin, että Tom Valedro/Voldemort ei ole koskaan rakastanut ketään. Hiphei..
Mä oon ottanut ton aina itsestäänselvyytenä. Siis ettei se ole rakastanut ketään. Se mieshän on psykopaatti, psykopaatit ei ole kykeneväisiä rakastamaan tai oikeastaan minkäänlaisiin tunteisiin.
- Patrick Bateman
Hermu kirjoitti:
Kai se Thastral juttu on Rowlingilta saatua tietoa, kun Vuotiksessa joku sano näin. Ja erikseen just oli jotain, että Kalkaros on nähnyt kauheuksia kuolonsyöjien kanssa tai jotain sellasta.
Varmaan TLC:stä näkee melkein heti, kun ne Rowlingin sivut päivittyy?TLC:stä, MuggleNetistä. LJ:stä... Monelta sivulta.
Kaikki mikä Vuotiksessa on ei ole totta. Jos joku sanoo sielä, että Harry kuolee seiskassa, niin onko se heti totta? - Patrick Bateman
Patrick Bateman kirjoitti:
TLC:stä, MuggleNetistä. LJ:stä... Monelta sivulta.
Kaikki mikä Vuotiksessa on ei ole totta. Jos joku sanoo sielä, että Harry kuolee seiskassa, niin onko se heti totta?Tosin että ilmeisesti se Thestral juttu on Rowlingin suusta, luin äsken itse. Olen pahoillani.
Silti, ei kannata ottaa kaikkea Vuotislaisten sanomaa pyhänä totuutena. - Hermu
Patrick Bateman kirjoitti:
Tosin että ilmeisesti se Thestral juttu on Rowlingin suusta, luin äsken itse. Olen pahoillani.
Silti, ei kannata ottaa kaikkea Vuotislaisten sanomaa pyhänä totuutena.Joops.. se oli JFA:n viesti ja yleensä hänellä on oikeaa tarkistettua asiaa. Tiedän, ettei tietenkään kannata uskoa netissä pyöriviin juttuihin vaikka ne olisivatkin Vuotiksessa. Kiitos kumminkin vielä suuremmasta varmistamisesta!
- Hermu
Patrick Bateman kirjoitti:
TLC:stä, MuggleNetistä. LJ:stä... Monelta sivulta.
Kaikki mikä Vuotiksessa on ei ole totta. Jos joku sanoo sielä, että Harry kuolee seiskassa, niin onko se heti totta?Nyt sinne sitten tuli ne jutut ja pidemmillä selityksillä, tosi pitkillä. ^_^
- Patrick Bateman
Hermu kirjoitti:
Joops.. se oli JFA:n viesti ja yleensä hänellä on oikeaa tarkistettua asiaa. Tiedän, ettei tietenkään kannata uskoa netissä pyöriviin juttuihin vaikka ne olisivatkin Vuotiksessa. Kiitos kumminkin vielä suuremmasta varmistamisesta!
Juu, JFA kieltämättä yleensä tietää mistä puhuu. Tai ainakaan ite en ole kertaakaan nähnyt sen julkasevan jotain mikä ei ole totta...
- Liz
Patrick Bateman kirjoitti:
Mä oon ottanut ton aina itsestäänselvyytenä. Siis ettei se ole rakastanut ketään. Se mieshän on psykopaatti, psykopaatit ei ole kykeneväisiä rakastamaan tai oikeastaan minkäänlaisiin tunteisiin.
Onkohan toi vihje meille? Siis, että Voldu ei oo koskaa rakastanu ketään. Joo tiedän, että tää on tosi kaukaa haettua, mutta tulipahan nyt vaan mieleen...:)
- Patrick Bateman
Liz kirjoitti:
Onkohan toi vihje meille? Siis, että Voldu ei oo koskaa rakastanu ketään. Joo tiedän, että tää on tosi kaukaa haettua, mutta tulipahan nyt vaan mieleen...:)
No silloin kun tota kysyttiin, niin Rowling sanoi, että "hyvä kysymys, josta pääsemmekin kätevästi Puoliveriseen prinssiin..." Mutta se ei voi olla Voldemortin lapsi, koska mielestäni Rowling on kieltänyt Voldella olevan pentuja.
- dobby
Patrick Bateman kirjoitti:
No silloin kun tota kysyttiin, niin Rowling sanoi, että "hyvä kysymys, josta pääsemmekin kätevästi Puoliveriseen prinssiin..." Mutta se ei voi olla Voldemortin lapsi, koska mielestäni Rowling on kieltänyt Voldella olevan pentuja.
tosta et Voldu ei oo koskaan rakastanut ketään nii sehän on jo mainittu kirjoissa.
Tai siis eikös Dumberdole joskus selventäny et se siinä ennustuksessa mainitut voimat jota Harrylla on ja mitä Voldulla ei oo ollenkaan nii oo rakkautta.
ja sit siinä ku Dumberdole kerto Harrylle, joskus varmaa ykkösessä, siitä rakkaussuojasta jonka Lily anto Harrylle kuolleissaan, nii siinä oli jotenkin et Harry sai äidiltään sellasen suojan Mitä Voldu ei voi ymmärtää tai jotain...
Ymmärsin et Dumbbis tarkotti sitä. korjatkaa jos oon väärässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283