Gay kahviloita

Onko Helsingissä gay kahviloita? Cafe Cavalierin tiedän, mutta käykö siellä porukkaa ja voiko ala-ikäisetkin käydä siellä? (:
5297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suosittelen Kallion Kulmakahviota. Viihtyisä pikku kahvila, jossa käy kaiken sorttista porukkaa ja myyjät ovat mukavia. Kesäaikaan niillä on myös se Karhupuiston kiska käytössä.

http://www.kulmakahvio.fi/

Äänestä

Voisi tulla kyllä muutama kahvila lisää jotta olisi vaihtoehtoja. Kulmakahviossa on nyt kaikki nähty jo sataan kertaan ja itse kahvila on mielestäni kulahtanut, kesälläkin se kioski on aika tiensä päässä, penkit hajoaa alta ja tuntuu siltä että jäätelön myynti ja tuotto on ainoa voimanlähde; niin sekä tietty määrätyn porukan olohuoneena toimiminen. Uusia yrittäjiä saisi tulla - ei yksi tai kaksi pikkukahvilaa tee Helsingistä jotain gay-supercityä niin kuin jossain tämä Stadi määritellään. Alkoholistien ja sosiaalisesti yksinkertaisten city tää voisi olla.

Äänestä

Cafe cavalierin ei käsittääkseni ole ikärajaa.

A-Oikeuden omaavissa paikoissa 18 vuoden ikävaatimukset eivät koske sisäänpääsyä, vaan ainoastaan anniskelua.

Ravintolat ja kahvilat voivat lain mukaan itse päättää ikärajasta jonka he ovat velvollisia ilmoittamaan.

Alkoholitarjoilu ei automaattisesti tee ravintolasta tai kahvilasta kiellettyä paikkaa ala-ikäisille kunhan tarjolla on myös alkoholittomia juomia ja/tai ruokaa.

Ravintolat ja kahvilat ovat velvollisia ilmoittamaan ikärajan tai ikärajan voimaan astumis ajan joko netti sivuillaan, tarralla ulko-oveen tai näyteikkunaan tai kysymällä henkilötodistusta kun asiakas astuu liikeen toimitilojen sisään.

Äänestä
  • Itse törmäsin tähän Lohjalla, sillä Lohjantähden Hesburger ei palvele alle 18 vuotiaita kello 22:00 jälkeen vaikkei siellä alkoholia tarjotakkaan

    Äänestä

Tai onko porukalla tietoa Vantaan seudun gay mestoista? Taikka vaan baareista ym missä paikallinen gay porukka yleensä pyörii?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


16vIhmettelee kirjoitti:

Onko Helsingissä gay kahviloita? Cafe Cavalierin tiedän, mutta käykö siellä porukkaa ja voiko ala-ikäisetkin käydä siellä? (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu