euroopan baarimestari koulutus? minne kannattais?

alexandria96

Olen pian 18 ja mietin kannattaisko jo säästää kyseiseen koulutukseen? tietääkö tarkalleen kukaan mitä siellä OIKEASTI pitää maksaa ja mihin niistä kouluista kannattaisi mennä?Että onko hesa hyvä vai joku muu? (esim Kos) Sekä millaisia opettajat ovat? Kokemuksia otetaan mielellään vastaan :)(pahoittelen jos tätä keskustelua löytyy mutta en tietääkseni löytäny )

6

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Örmylä

      Moi!
      Kannattaa kattoo se usein kysytyt -osio sieltä barschool.fi, sieltä löytää aika hyvin mitkä maksaa mutta hintojahan siin ei tietenkää näy.
      Sekin riippuu onko siinä majoitus ja lennot vai kustannatko ite. Ruoat saa jokaiselle päivälle maksusta, mutta se ei kaverin mukaan ole paljoa.

      Kaveri kävi Phuketissa sen koulutuksen ja maksoi n. 2300 euroo (lennot, majoitus, ruoat, koulutus). Oli kuulemma kokemisen arvoinen reissu,

      Ite oon aatellu tonne Kosille lähtee 2014 jossei nuo hinnat tuost kovi muutu.
      Samahan se on jo ruveta säästämään, vaikka käviskin ettei enään sitten kiinnosta nii voi kuluttaa ne rahat sit vaik lomamatkaan (=

    • alexandria96

      okei :) Kiitos tiedosta, ketään lähdössä 2015 kesäl ehkäpä helsinkiin tai kossiin kyseiselle kurssille?

    • valitse tarkkaan

      Moikka ! Ei varmaan kannata helsingissä tehä tota kurssia, mulla oli kaveri siellä ja sano että oli hyvä (tekee nykyään baarimikon töitä stadissa) mutta toisaalta jos jokatapauksessa maksat kurssista ni lähe nyt ihmeessä muualle. Alalla tunnistetuimmat nimet on töissä Lontoossa, ja Lontoo ittessään on myös ihan loistava paikka työllistyä cocktailien parissa koulun jälkeen. Lontoossa koulu on myös kaikista rankin. Phuketissa meno on tosi paljon chillimpää, mutta samalla myös vähän vähemmän ammattitaiitoista. Kosille tuntuu kaikki olevan suuntaamassa nyt, mutta kannattaa miettiä haluaako tehä baarihommia tulevaisuudessa, ja jos tahtoo niin missä kouluttautuminen kuulostaa parhaalta sen kannalta:) Missään nimessä älä lähde EBS:ään sillä mielellä että koulu on helppo ja rento. Se on opiskelua siinä missä muukin (vaikka samalla myös henk koht. yhtä elämäni hauskoimmista, hulluimmista ja sairaimmista ajoista)

      T. Lontoossa opiskellut ja nykyään täällä myös asuva cocktail-baarimikko

      • alexandria96

        Kiitos vastauksestasi tuo on tosi tarpeen! Koska en aio mennä sinne lomailemaan vaan opiskelemaan. Helsinki kuulosti jotenkin niin tutulta ja turvalliselta, mutta Tukholma alkoi myös kiinnostaa sekä se Lontoo. Kertokaa lisää kokemuksia näistä paikoista niin olen sitten viisaampi :)


    • (::

      Ite oon aatellu mennä joko Lontooseen tai Irlantiin (:

      • jönglööri

        Ite oon hakenut nyt opiskelemaan ja jos ei natsaa niin sitten vuoden lopussa ois tavotteissa mennä Irlantiin, ketä ois lähdössä mukaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2034
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      102
      1835
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1649
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1494
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1182
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    7. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      78
      1092
    8. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      52
      1086
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1056
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe