Apua! mikä koira?

APUA KOIRANHANKINTAA

Oon 15-vuotias tyttönen ja olemme aatelleet perheeni kanssa ottaa koiran (olemme tarkoin siis miettitty tätä asiaa) Tämä olisi eka koira ja sen kuuluisi olle pieni/keskikokoinen ja karvaa ei saisia lähteä hirveästi eli lyhyt tai keskipitkäkarvainen :) Voisitteko auttaa ja kertoa meille hyviä koirarotuja? (ei bulldogia, chihauhauta, tai staffi eikä mopsia) /vanhemmat ei halua niistä mitään/

olisin kiitollinen jos osaisitte auttaa :)

12

678

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jackrusselinterrieri voisi olla yksi hyvä, pieni eikä kauheasti karvastava. :)

    • Mitä muita vaatimuksia /toiveita koiran suhteen on? Vilkas vai rauhallinen? Trimmattava vai ei? Onko sen kanssa tarkoitus harrastaa jotakin, esim agilityä, vai tulisiko puhtaasti kotikoiraksi?

      Jne.

    • Soopelipoika

      Whippet on varsin terveenä pysynyt koirarotu. Tosin metsästysviettiä on, ja vapaana juokseminen on ehdotonta, joka aiheuttaa rajoituksia kotialueelle (iso piha, koirapuisto tai turvallinen hiekkakuoppa tms. on must). Rimpula ulkomuoto ei miellytä kaikkia, mutta koiran rauhallisuus sisätiloissa sekä hihnalenkeillä ja suhteellisen helppo koulutettavuus ovat isoja plussia. Koira myös kiintyy vahvasti perheeseensä. Vaatii vaatetusta.

      Ensimmäisen koiran materiaalia on myös seurakoiriksi jalostetuissa bichon friséessä, joka on ihmisystävällinen ja miellyttämishaluinen koirarotu. Valitettavasti rotu tunnetaan myös pikkuräkyttäjänä koiransa huonosti sosiaalistaneiden omistajien vuoksi ja jalostuksen vuoksi on myös yliarkoja, räkytysherkkiä ja sisälle kuseksivia yksilöitä. Hyvin koulutettuina kuitenkin mainioita, terhakoita koiria. Turkin voi pitää lyhyenä, jolloin sen hoito ei ole aikaavievää. Toinen, hiukan rauhallisempi versio bichonista on bolognese.

      Paimenpuolta toisin edustamaan sellaisen hiukan harvinaisemman rodun kuin islanninlammaskoiran. Paimentaustansa ansiosta koiraa on helppo ulkoiluttaa vaikka vapaana, ja se ottaa mieluusti kontaktia omistajaansa. Toisaalta, kuten muutkin paimenet, se rakastaa tekemistä, touhottamista ja pitkiä lenkkejä - pelkkänä sohvanlämmittäjänä se vain turhautuu. Haukkuvana paimenena kerrostaloon sopeutuminen voi olla ongelmallista. Plussia ovat islanninlammaskoiran huikea elinikä, terveystilanne, miellyttämisenhalu sekä teidän vaatimuksienne puitteissa karvalaatujen monimuotoisuus - rodusta löytyy sekä pitkä- että lyhytkarvaisia. Shetlanninlammaskoiraa en teille tarjoa rodun pitkäturkkisuuden vuoksi, vaikka turkin hoito onkin suhteellisen helppoa.

      Omapäisistä koirista nostaisin esiin mäyräkoiran. Kyseessä on määrätietoinen, temperamenttinen ja taustasta riippuen hyvinkin metsäviettinen rotu. Luonteet mukautuvat yllättävissä määrin karvanlaadun mukaan ja metsästysviettiset ovat näitä lyhytkarvaisia yksilöitä. Kokoja on kääpiömäykystä "oikeankokoiseen". Miinukseksi mieltäisin tässä rodussa ainoastaan mäyräkoirahalvauksen, joka johtuu yliviedystä jalkojen lyhyiksi jalostamisesta. Toinen temperamenttinen, mutta pitkäjalkaisempi koirarotu on pinseri. Sitä ei kuitenkaan suositella aloittelijoille kovapäisyytensä vuoksi, ja koiran kouluttaminen onkin eräänlaista suostuttelua ja oikeanlaisten menetelmien etsimistä. Hiukan pinserin näköinen, mutta pehmeämpiluonteinen koirarotu on lyhytkarvainen collie, tutummin "nahkacollie". Paimentaustansa ansiosta "nahkat" ovat helppoja kouluttaa, mutta ne myös vaativat "pehkoihin" verrattuna enemmän tekemistä. Nahkat ovat mahdolliseti collietyyppisistä koirista terveimpiä, eli samassa joukossa borderin kaltaisten työkoirien joukossa. Erinomainen valinta lenkkeilystä pitäville ja koiran kokoisen koiran haluaville ihmisille!


      Rodun terveustilanteen vuoksi en suosittele vanhempien mainitsemien chihujen, mopsien ja bulldogien lisäksi kingcharlesinspanielia (aivot eivät mahdu päähän), cockerspanieleja (synnynnäiset aggressio-ongelmat sekä korvasairaudet) enkä corgeja (järjettömän paljon lonkkavikaa).

      Suosittelen miettimään hiukan tarkemmin koiralta haluamianne ominaisuuksia (virkeä/leppoisa/liikunnallinen/riehuja/itsenäinen/takertuva) sekä kodin olosuhteita (kerrostalo/omakotitalo/rivari/metsää/peltoa/koirapuisto/agilityhalli). Entä aiotaanko koiran kanssa harrastaa jotain (agility/jäljestys/pitkät lenkit maastossa/temppukoulutus koiran ja omistajan omaksi huviksi)? Nykyisin myös rodun terveystilanteeseen tulee kiinnittää huomiota - jotkut välinpitämättömät kasvattajat myyvät pentuja, jotka joudutaan lopettamaan nuorina lonkka- tai kyynärvikojen tai esimerkiksi mäyräkoirahalvauksen vuoksi.

      http://koirarodut.suntuubi.com/?cat=294

    • APUA KOIRANHANKINTAA

      Oon tuo ketjun aloittaja.

      Eli vähän tarkennuksia: Ei metsästys koiraa, suhtkoht rauhallinen, mutta ei mikään sohvaperuna. Asumme omakoti talossa mutta pihassa ei voi vapaana pitää, tosin lähellä on metsä, missä voi koiraa käyttää vapaana, ei viiden sadan tuhannen kilometrin lenkin vaatijaa :D Toivottavasti tarkensin paremmin!

      ps. EI MTN TRIMATTAVAA :/

    • APUAKOIRANHANKINTAAA

      Voisiko joku auttaa mua ? :D

      • Shetlanninlammaskoira, gorgi, islanninlammaskoira?
        Kaikki sopivat hyvin perhekoiriksi ja harrastukseen.

        Itse harkitsisin Lancashire heeler:iä, siinä olisi näppärän kokoinen, helppo turkki ja energiaa lenkille.


    • Söpöliinin omistaja<33

      Villakoira, se on rauhallinen, mutta vilkas :) ei lähde karvaa eikä hilsettä ja ei allergisoi. On seurallinen koira ja jaksaa touhuta paljon! Meillä on sellainen söpöliini! Keskikokoinen villakoira, aprikoosi

    • Meillä on<33

      Silkkiterrieri

    • toope 4

      koira joka ei vaihda karvaa..esin shi tzu, itselläni on sellainen. koiralla norm. pitkä kaunis turkki, mutta kotikoirana voi pitää lyhkäisenä. kerran viikossa pesu ja takkujen poistaminen, harjaus (kuivana). koiran paino aikuisena 2-8,5 kg.
      luonne niin ihana ja omistajiin kiintyvä, mutta on niin ihana myös muiden koirien ja kissojen ja lasten kanssa...riippuen miten koiraa kasvattaa ja mihin totuttaa.
      Yksi huono puoli , että niitä on tarjolla kovin vähän ! Eikä ole haukkuja tyyppi !

    • fghggdjgjgj

      Itselläni eka koira oli kettuterrieri..käytiin hiihtelemässä ja uimassa koiran kanssa..energinen ja hauska mutta tapakasvatus oltava hyvä ja mieluiten pitää harrastaakin jotain vaikka agilitya.

    • Bbbbbboston

      Bostoninterrieri? Tai cavalierkingcharlesinspanieli?

    • Shit tzu!

      Kiinasta alunperin ja sehän on seurakoira! :) sen turkki kasvaa pitkäksi mutta trimmaua on hyvä keino siihen. Shih tzu voi olla vaikea kouluttaa mutta uskollinen ja yleensä aika sosiaalinen. trimmattuina söpöjä. shih tzut ovat aika pieniä koira, kuulemma eivät levitä allergiaa eikä karvaa minusta lähde hoidan naapurimme kahta shih tzua kummatkin seurallisia ja iloisia! ne pitävät ulkoilusta ja tutustuvat uusiin ihmisiin helposti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      201
      1953
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1146
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      170
      1019
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      851
    6. 69
      762
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      73
      687
    9. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      23
      637
    10. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      326
      631
    Aihe