Tuun hulluks!! :)

Moiiiii!!!
Saan maaliskuussa hamsun ja mulla on ongelma!
Mä tuun hulluks koska siihen on niin pitkä aika et saan hamsun!! Oon niin innoissani joten...mulla on hirveitä tunne aaltoja hamsun takii joten neuvoja miten saan ajan kulumaan nopeasti?
10192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hankit koko ajan lisää tietoa, hankit hamsullesi jo paaaljon virikkeitä ja suunnittelet sopivaa häkin paikkaa. En suosittele makuuhuoneen lähistöä koska hamsu pitää yöllä mekkalaa! :D Mä niin muistan ton tunteen

Äänestä

Nyt on vähä tylsää nii annan virike vinkkejä :D

Paperi iglu : Otat jonku kupin, sellasen että hamsu mahtuu sisään. Kasaat sen päälle vessapaperia tasaisesti, annat kuivua muutaman päivän ja irrotat iglun kiposta & sen jälkeen leikkaat oviaukon :)

Pahvilaatikko kerrostalo: Pienia pahvilaatikoita, vaikka semmosia välipalapatukka laatikoita. Niitä pari-kolme päällekkäin ja laitat väleihin ihan pikkiriikkisen liimaa, niin keskelle ettei hamsusi pääse liimaan käsiksi. Sitten leikkaat ikkunoita jne.

rullatunneli: Yksinkertaista. Laitat WC-paperirullan toisen sisään, jä välille tee rullaan sivuun sopivan reiän, johon voit laittaa toisen paperirullan niin voi kääntyä :) Sitten hautaat sen sinne purujen alle niin, että sisään-ja ulostulokäynnit näkyy purun päällä.

liukumäki ( meillä Toooosi suosittu ) : Talouspaperi rullan leikkaan kahtia, siis niin että Rulla on avoin. Sitten laitat sen nojaamaan Esim jotain matalaa siltaa vasten

Äänestä

Suur kiitokset kaikille vastanneille!! Virike vinkeistä oli hyötyä ja blogit on kans mukavia!

Äänestä

Muuten korjaan "kohtalonkokenut" vastausta.
Paperi-iglu: Siis sulla pitää olla kokoajan se kippo ja ne paperit märkiä kun laitat niitä toisiensa päälle. Eli suihkautus, paperi suihkautus, paperi.... niin että on kunnolla märkä ja varmasti tarttuu toisiinsa. ;)

Äänestä

Kiitti vastauksesta! :)

Äänestä

Oon tehnyt monta,siis MONTA paperi iglua :D

Äänestä

Itse olen odottanut hamsteria yli 2 vuotta... Ja olen vihdoin saamassa sen ensi viikolla :3 Ensin kun halusin talvikon, vanhemmat suostuivat sitten kun eläinlukumme vähenee. Kun pappakesyrotat kupsahtivat, aloin ihan tosissani etsiä kasvattajaa mutta en löytänyt ketään. Muutaman kuukauden etsin ja sitten löysin kasvattajan jolle piti tulla n. puoli vuotta sitten vauvoja, mutta ei tullutkaan. Sitten kuukausi sitten kyseiselle kasvattajalle putkahtikin 3 pientä talvikkovauvaa :D

Se joka on tulossa ensi viikolla on poika, jonka nimesin jo väinöksi :--3

Itse suunnittelin odottaessani hamsulle virikkeitä ja etsin laadukasta ruokaa ja sisustin dunaa valmiiksi jne.

Minkä kokoisen häkin aiot hankkia/sinulla on? Ja saatko kääpiöhamsun vai syrkkiksen? :D

Äänestä

lalala2// Onnee ku saat hamsterin! :)
Nyt en muista minkä kokonen toi häkki on ku hävitin kuitin :D Mutta iso se ainakin on!
Saan syrkin

Äänestä

Saan ensiviikon lauantaina hamsun! oon askarrellu sille jo iglun ja talon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HemmoHamsu kirjoitti:

Moiiiii!!!
Saan maaliskuussa hamsun ja mulla on ongelma!
Mä tuun hulluks koska siihen on niin pitkä aika et saan hamsun!! Oon niin innoissani joten...mulla on hirveitä tunne aaltoja hamsun takii joten neuvoja miten saan ajan kulumaan nopeasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu