Otsikosta siis selviää ongelma.. Meillä nukkumaanmeno on yhtä h***vettiä.. Iltatoimet ovat samat, ensin puuro, sitten juodaan pikku vesihörpyt, hampaiden pesu sekä muut pesut, vaippa ja yöpaita, halin sekä suukon kautta sänkyyn. Lasta on nukutettu noin vuoden iästä saakka, nyt viime viikot ovat koostuneet huudosta, puremisesta, lyömisestä, potkimisesta, sängystä karkailusta. Nukuttamis rumbaan menee aikaa joka ilta noin pari tuntia, odotan nukkumaanmenoa kauhulla tämän takia. Olisiko kenelläkään hyviä vinkkejä miten toimia? Omat hermot ovat todella pahasti koetuksella, eikä tunnu lapsenkaan puolesta mukavalle kun huutaa välillä puolikin tuntia.
2 vuotiaan nukkumaanmeno
5
352
Vastaukset
- vfder
Mikset rauhoita lasta ensin sänkyyn? Iltasadun luet rauhassa ja silittelet samalla lasta. Rauhoittuu ja saa paremmin unen päästä kiinni.
- Väsynyt mamma
Rauhoittelen lasta kyllä koko ajan, iltasatuja on kokeiltu mutta eivät tunnu toimivan meillä. Silittelen lasta sekä laulan, välillä juttelen rauhallisesti, halaan ja lohdutan, mutta silti lapsi yrittää kaikin keinoin päästä pois sängystään..
- syli kunniaan
Ota viekkuun.
- utttteee
Eikö nämä viisaat supernännyt suosi sitä, että lapselle selitetään asia, viedään rauhassa sänkyyn ja luetaan ja sitten loppuu palvelut. Joko niin, että jätät sänkyyn huutamaan, kannat kaikessa hiljaisuudessa uudelleen ja uudelleen takas sänkyyn tai sitten istut vieressä ja annat huutaa. Ei tuollainen 2v enää kärsi siitä, että joutuu vähän hanttiin laittamaan ja itkee. Sitkällä "koulutuksella" sen sitten PITÄISI mennä hiljokseen jakeluun. Tiiä häntä, meillon kumpikin niin rauhallisia kavereita, että olen jäävi sanomaan. Pitkää ja tiukkaa pinnaa sinne, kärsivällisyys varmasti palkitaan ja poppaskonsteja ei ole, jos on muksu jo niskan päälle päässyt.
- etyety
Liittynee uhmaikään. Meillä poika (nyt 2v3kk) siirrettiin kuukausi sitten pinnasängystä taaperosänkyyn ja siitä alkoi iltajuoksemiset...vein poikaa vaan about 20-100 kertaa illassa sänkyyn, lopulta poika oli ihan väsy itsekin ja itse aivan hermona/väsynyt jatkuvasta ravaamisesta (käyn vielä töissä ja tuossa vaiheessa iltaa olen jo aivan loppu ja seuraavana aamuna aikainen herätys), meillä ei auttanut ne nannyn ohjeet "viet vain kylmästi puhumatta lapsen takaisin"...ehkä toisille lapsille se toimii, mutta ei meille. Eilen illalla (kuukauden ruljanssin jälkeen) vaihdoin taktiikkaa: otin palkkiot käyttöön (tarrat), sylittelin, silittelin, paijasin ja pidin hyvänä lasta, kerroin kuinka ihana hän on ja kuinka paljon häntä rakastan ja ennen kaikkea en ollut yhtään kiukkuinen kun hän ekan kerran tuli sieltä takaisin, toki olin aiemminkin sylitellyt ennen nukkumaan viemistä, mutta usein tulin heti itse kiukkuiseksi jos lapsi aloitti ravaamisen ja tuntui, että lapsi vain halusi huomiota näin jälkikäteen ajateltuna ja mikäli näyttää lapselle oman hermostumisen/kiukkuisuuden, niin peli on menetetty. Nyt on ihme tapahtunut, mutta jo toisena iltana peräjälkeen lapsi on jäänyt yhdestä-kahdesta kerrasta sänkyyn ilman riehumisia! Eli jotenkin lapsi pitää saada täysin rauhalliseksi (hellyydellä ja rakkaudella) ja ennen kaikkea pitää itse pysyä täysin tyynenä ja lempeänä vaikka lapsi riehuisikin ottaa palkkiot käyttöön!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564111SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593229SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502413Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342305Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81134