Neuvoja?

epätoivo11

Meillä 3 viikon ikäinen vauva on hidas syömään rinnasta. Tottui sairaalassa syömään pullosta, joten siitä vierottaminen on hankalaa.

Aluksi rinnalle ja siitä jonkin aikaa syökin hyvin, mutta ilmeisesti jää nälkäiseksi, kun esim. puolen tunnin jälkeen ei jaksa enää imeä ja kuitenkin vaikuttaa nälkäiseltä ja kun antaa lisämaitoa pullosta niin siitä hyvällä ruokahalulla syö nopeasti kaiken. Lisämaitoa annan n. 20 ml.

Onko vinkkejä miten päästään pullosta eroon tai onko muilla ollut vastaavaa ja syöminen olisi nopeutunut, kun ikää tullut lisää?

3

173

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaksuja imetykseen

      Hei! Tuo on normaalia. Pieni vasta opettelee syömään :) Kokeilepa vaihtaa rintaa usein syöttäessäsi, esim. 10 min välein. Meillä oli pienipainoisena syntynyt typy, jonka ekat kuukaudet oli just tuota. Kyllä se muutamassa kuukaudessa viimeistään helpottaa!

    • äiti x 7

      Ekat kuukaudet menee imettäessä, vauva voi välillä olla koko ajan rinnalla. Ison perheen äitinä osaan jo "juoksuimettää", eli jotkut hommatkin hoituu imettäessä :) Kolmen kuukauden jälkeen alkaa helpottaa :)

    • maitoaa

      Mulla oli myös hitaasti syövä vauva. Nyt poika 6kk ja kun imettämiseen menee yli 5min niin alkaa tuntua jo pitkältä ajalta :D Muistan kun alussa meni aina tunti.

      Vaihda rintaa usein, heti kun alkaa näyttää ettei enää aktiivisesti syö. Maidon tuotanto nousee kun kysyntä nousee eli vain imettäminen ja pumppaaminen nostavat maidon tuotantoa.

      Joskus suositellaan sitä, että alkuun annettaisiin hieman lisämaitoa, jotta vauva paremmin jaksaisi imeä rinnasta.

      Pääset varmasti pullosta eroon, minäkin aluksi jouduin vauvan painonlaskun vuoksi antamaan lisämaitoa. Vähennä pikkuhiljaa lisämaidon antamista, eli esim. alkuun 15ml, sitten 10ml.

      Toivottavasti pystyt keskittymään imettämiseen, se on alussa kokopäivätyötä :) Eli jos vain mahdollista miehesi tai joku muu hoitaa siivoamiset, ruuanlaitot ja muut hommat ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1106
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      906
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      683
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      632
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. Rakastan sua mies joka päivä vähän enemmän

      Ei uskois 😉
      Ikävä
      28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      585
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      579
    Aihe