Terassin lukko reistaa. Kun kahvasta kääntää niin 3 kieltä oven reunalla ei liiku enää yhtään. Lukkomekanismia taitaa olla aika vaikea vaihtaa? Joudunko ostamaan koko oven uudelleen vai riittääkö lukkosepän käynti kotona, joka myös varmasti maksaa aika lailla?
Terassin oven lukkomekanismi
4
6216
Vastaukset
- vaihtaa
vaatii pientä ammattitaitoa.
- Lasimestari
Mainitsemasi lukkomekanismi on nimeltään pitkäsulkija. Tavan lukkoliikkeessä kyllä tietävät sen joten hae apua sieltä.
- tytti
kokeillut rasvaamista esim. palasaippualla. Hankaa palasaippualla lipukoita ja käännä kahvasta muutamia kertoja. Auttaa jos on rasvan puute.
- Nikkari
Ovessasi on todennäköisesti Habon tai Fixin pitkäsuljin. Vaihto on naurettavan helppoa, kahvat pois, ja sulkijan rintapuolelta muutama puuruuvi irti, niin koko komeus on kädessä. Lähes kaikki rautakaupat ja muut saavat hankittua sopivan sulkijan, kun mittaat sen koko pituuden ja telkien paikat sekä kahvakorkeuden. Merkit käyvät pääosin ristiin, kun suurin osa on vakiomalleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241576- 301426
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731270- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883