Ääkkösongelma!

Dumbooo

Aiemminkin joku on kysellyt samasta, nimittäin openofficessa ö ja ä eivät toimi. Muista keskusteluista en kuitenkaan saanut apua.

Nettiselaimeen kun kirjoittelen kaikki toimii niin kuin pitää. Open Officessa taas ö=; ja ä=' ja ; = < ja : = > ja - = / ja _ = ? . Samoin kysymysmerkistä tulee alaviiva, ym.

Kieleksi OO näyttää alhaalla amerikanenglanti. Jos vaihdan sen suomeen (tai oletuskieleksi, joka on suomi) ja yritän, merkit ovat edelleen pielessä. Kohta OO vaihtaa kieleksi automaattisesti amerkianenglanti. Käytössä OpenOffice 3.4.1.

Osaisko kukaan auttaa?

1

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dumbooo

      Sain vian korjattua :)

      Jos jollain on sama ongelma, tarkastakaa näytön alapalkin (ei siis OOssa, vaan se windowsin palkki) FI -painikkeesta että siinä tosiaan on valittuna FI. Se saattaa vaikuttaa asiaan. Jos ei korjaudu, käy siitä painikkeesta asetuksista poistamassa koko englanti-vaihtoehto, sen jälkeen kirjaimet toimii normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11124
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      187
      6537
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5612
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5061
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4374
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3614
    Aihe