misä nimi ?

askolaan muuttanut

Mistä nimi Askola ?
Entäs vaakuna, onko jauhinkivi vai leipä ?

11

1566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaan

      Askolan kunnanvaakuna on saanut aiheensa Askolan historiasta. Myllynkivi muistuttaa pitäjän useista myllyistä ja sen ympäri maata kuuluisista leivistä. Ruusut viittavat Askolassa syntyneeseen ja siellä vaikuttaneeseen kirjailija Johannes Linnankoskeen, jonka tunnetuin teos oli Laulu tulipunaisesta kukasta.

      Vaakunan on suunnitellut Olof Eriksson, ja se vahvistettiin käyttöön 14. marraskuuta 1956. Vaakunan heraldinen selitys on ”hopeakentässä myllynkivi, josta kasvaa kolme ruusua; kaikki punaista.”

      Askolan nimestä mistä saannut alkunsa ei ole hajuakaan.

    • Askolasta kajahtaa

      Nimi Askola on tullut alueella ensimmäisenä majailleen luolamiehen Asko Partasen nimen mukaisesti. Asko Partanen oli puhdas lappalainen joka oli metsästysreissullaan eksynyt alueelle 1800 luvulla.

      • Etymologi

        Höpö höpö, Partaset ovat joko savolaisia tai karjalaisia, jättäkää ne jänghäläiset rauhaan. Stoory on tosi nimi ei.


    • Voi Asko!

      Asko olisi kyllä tehnyt suuren palveluksen tuleville, kun ei olisi eksynyt maille ollenkaan ;-).

    • askonjoki

      Eräs oletus on, että Porvoonjoen aiempi nimi olisi ollut joskus kauan sitten askonjoki.

    • juornaaa

      A-skola tarkoittaa "kouluun". Vaakunassa on se reikä, josta Askolan maakuntalaulu "Black Hole" on saanut nimensä. Laulussa hoetaan askolalaisten suosikkihokemaa "häijjuuu"
      http://www.youtube.com/watch?v=kmbHDOE6ZOg

    • Askula

      Askola, muös Askula vielä 1900-luvun alkupuolella, perustettiin Porvoon pitäjään kuuluvaksi kappeliksi v. 1639 kuten Pukkilakin ja todennäköisesti Pornainenkin, Mäntsälä jo v. 1585.
      Askola erotettiin Porvoon pitäjästä eri kirkkoherrakunnaksi v. 1896 kuten Pornainen ja Pukkilakin.
      Nimen alkuperästä sen verran, että v. 1910 kyliä oli 12, joista yksi oli Askola. Pitäjä lienee saanut nimensä sen kylän mukaan, jossa v. 1799 rakennettu kirkko sijaitsi.

    • Askolantiilää
    • Louhosalue
    • Liikenneturvallisuus
    • Rumankoree

      Kirjoittakaa tänne askolalaisia sanontoja, kun ne ovat niin hauskoja kuten esim. Mennä kävelin riihelle, Ei jaksa sataakaan (hyvää small talkia), Jäi ku Jämpsän äijä taivaasta, Meirän äirin tekemää soppaa, Ruman koree...jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5828
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      107
      5707
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      199
      4715
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4083
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      67
      4001
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3616
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      37
      1605
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1450
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1169
    10. Tuntui hyvälle kun huomioit minut

      Huomasit. Nyt olen tyytyväinen monta päivää. Pitkästä aikaa. Saimme olla hetken. Naiselle
      Ikävä
      12
      1011
    Aihe