Lääketehtaat kampanjoivat D-vitamiinia ja lääkärit on otettu siihen hommaan mukaan. Eli apteekeista ostetut D-vitamiinit ovat siis parhaita. Vai????
Mutta lääkeinformaatio ei kulje lainkaan eteenpäin D-vitamiinin haittavaikutuksista. Nyt puhutaan ja mainostetaan kilpaa kuinka vähän tuota ihmeainetta D-vitamiinia suomalaiset ja maailmalla muutkin ihmiset nauttivat/ottavat päivittäin. Aika erikoista, kun seuraa tuota D_vitamiinivauhditusta ja kaiken takana ovat suurimmat lääkeyritykset.
Tulee muistaa, niin D_vitamiinin on rasvaliukoinen vitamiini. Mitä se tarkoittaa. Tarkoittaa sitä, että kaikki ylimääräinen D-vitamiini kertyy maksaan ja elimistöön. On jo Hippokraten aikojen tiedetty rasvaliukoisten vitamiinien kerääntyminen elimistöön ja näiden vitamiinien kanssa tulee olla varovainen. Googlatkaa RASVALIUKOISET VITAMIINIT.
Haitat eivät näy heti vaan muutamien vuosien kuluttua. Maksa vaurioittuu ja laboratoriossa käytyänne maksa-arvonne tietenkin huononevat. Mitä enemmän rasvaliukoista syötte/käytätte limäärin, sitä suuremmat vauriot näkyvät maksa-arvoissanne. En pelottele, mutta maksakirroosi on lopulta vuosien käytön jälkeen lopputulos. Kysytte lääkäriltänne, niin saatte vastauksen joka ilmeisemmin kuuluu seuraavanlaisesti. """ Voitte aivan huoletta käyttää vaikka tupla-annosta, sillä se ei ole vaarallista""".
Muistakaa myöskin C-vitamiinin liiallisen käytön haittavaikutus. Se ei kerry elimistöön eikä maksaan, koska C-vitamiini on vesiliukoinen vitamiini, mutta se suodattuu maksan kautta sekin ja liian suuret pitoisuudet kuluttavat maksaa ja maksa-arvot suurilla annoksilla nousevat. Sama asia näkyy labrakokeissa muidenkin lääkkeiden kohdalla ja varsinkin, silloin jos teillä on monia lääkkeitä samanaikaisesti käytössänne. Monien lääkkeiden ohjeistuksessa varoitetaan maksaan kohdistuvasta haittavaikutuksesta.
Kaikki edellä oleva koskee myöskin luontaistuotevitamiineja ja luontaisia lääkkeitä.
D-vitamiinin on nyt IN,
7
237
Vastaukset
- 100µg
Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä.
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
D-vitamiinia 50-125µg / vrk
Magnesium (sitraattia) 300-400mg/vrk
Omega-3 rasvahappoja
D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä.
Muut saa todella edullisesti esim. Citymarketin luontaistuotehyllystä.
Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.
D-vitamiinia pitää syödä, niin paljon, jotta veren D-vitamiinipitoisuus nousee luonnolliselle (kesäauringon nostamalle) tasolle, joka on keskimäärin 120 nmol/l. Lukuisten tutkimusten valossa tämä tarkoittaa vähintään 50µg D-vitamiinia päivässä. Yleensä 100µg ja jopa enemmänkin, jos on isokokoinen ihminen. Pienille lapsille hiukan vähemmän.
D-vitamiini herättää paljon kysymyksiä. Fysiatrian erikoislääkäri Jukka Pekka Kouri vastaa katsojien kysymyksiin. (kesto 10 min)
http://areena.yle.fi/tv/1802812/?start=2m27s
D-vitamiini — hyötyä koko terveydelle!
http://ruohikolla.blogspot.fi/2013/01/d-vitamiini-hyotya-koko-terveydelle.html - pelkkäalma
Hippokraten aikaan ei ole tiedetty vitamiineistä yhtään mitään joten älä soopaa puhu. Muutenkin sulla on mennyt jutussasi puurot ja vellit sekaisin. Maksan tehtävä on olla suodattimena. Maksaan kertyy D-vitamiinia sitä liikaa sadessa ja sieltä vähenee kun saanti käy niukemmaksi. Pistäpä joku linkki noihin viittaamiisi tutkimuksiin niin käyn vilkaisemassa.
- tokos
H i s t o r i a
Riisitautiin liittyviä muutoksia on todettavissa jo muumioilla. Kaupungit olivat 1700- ja 1800-luvuilla äärimmäisen huonoja paikkoja elää. Viemäreitä ei ollut. Kadut olivat likaisia ja ilma oli täynnä hiilen tai puun poltosta tulevia pienhiukkasia. Aurinko ei juurikaan paistanut kaupungin slummeihin. Englannissa taudin kuvasi 1640 D. Whistler. Englantilainen F. Glisson antoi 1650 taudille nimen rachites – sitä kuitenkin kutsuttiin myös englannin taudiksi. Riisitauti oli yleistä. Lääkärit suosittivat sairaille lapsille ulkoilua ja hiekkarantoja. Suomessa syötiin runsaasti kalaa ja sieniä, mutta Pohjolan pitkä talvi teki tehtävänsä. Kyseessä ei ole siis mitenkään uusi asia. Tietyssä mielessä D-vitamiini tai ainakin hoito löydettiin ennen kuin D-vitamiini varsinaisesti keksittiin. Nobelin palkinnon sai Adolf Windaus D-vitamiinin rakenteen selvittämisestä 1928. Suomessa lastenneuvoloiden kehittäminen toi D-vitamiinin ja kalanmaksaöljyn yleiseen tietoisuuteen 1930-luvulla. Arvo Ylppö oli myös keskeinen vaikuttaja ja hän uskalsi jopa altistaa lapset auringolle ja ulkoilmalle.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
Lihavuus aiheuttaa rasvamaksaa, EI vitamiinit.- asiantuntija.
Ei D-vitamiini tai kalanmaksaöljy auta riisitautiin. Ihan humpuukia koko juttu.
- Eikiö auta?
Mikä sitten auttaa riisitautiin?
- 1121211
D-vitamiini nimenomaan ehkäisee riisitautia, tämän takia sitä ei enää juuri tavatakaan.
D-vitamiinia on otettava Pohjolan pakkasessa VÄHINTÄÄN 50µg, eikä sekään riitä. Käykää mittaamassa D-tasonne niin saatte osviittaa annostukseen liittyen.
T. Söin lääkärin määräämänä 300µg/vrk D-vitamiinia vaarallisen alhaisen pitoisuuden parantamiseksi - 100µg
Hienoa että vihdoin aletaan päästä eroon hysteerisestä D-vitamiinimyrkytyskammosta. Uusimmat tutkimukset kirkastavat kuvaa siitä että D-vitamiinitasojen tulisi olla vakaan riittävät ympäri vuoden. Vuoristoratamainen vuosipitoisuuskäyrä ennustaa sairastumista esim influenssaan miltei paremmin kuin pysyvästi alhaiset arvot.
Miksi ei-lääkäri Christel Lamberg-Allardt ja Suvi Virtanen jatkuvasti mediassa toistaa iänikuista mantraansa 10 mikrog/vrk annoksesta. Se on epäeettistä ja väärää. Sama jos hoitaisi appendisiittiä V-pen megalla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882