virkkeitä???

mä vain =)

Kertokaa jotain hauskoja virikkeitä ja "temppuja" kesyrotille!!! kuinka kauan niitä täytyy pitää vapaana päivässä???? ja tuossa äsken mietin, että voiko niille antaa luumua??? (tyhmä kysymys)

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotta

      Omat rottani juoksevat vapaana varmaan puolet vuorokaudesta. Eli aamulla pääsevät ulos häkistä ja vasta illalla joutuvat sinne takaisin.Jos aikoo juoksuttaa näin rottia pitää varmistaa että kaikki sähköjohdot suojattu,sekä muut rotansyötävät tavarat.Rottani ovat enimmäkseen päiväaktiivisia tosin yölläkin riehuvat vähän häkissään.Aamulla kun lähden kouluun ne jäävät leikkimään,koulussa olo ajan ne taas nukkuvat sitten kun palaan kotiin ne heräävät ja juoksevat vastaan.Jos niitä ei näy missään kutsun niitä ja kaikki rotat juoksevat esille.
      Kutsuhuutona toimii: Tui TUi Tuui. Ne oppivat sen siitä kun aina kun sanoin sen ja ne tulivat luokse ne saivat jotain herkullista.

      Luumua voi antaa rotalle. Tosin vain puolikkaan pari kertaa viikossa.Jos antaa enemmän rotan vatsa menee kuralle. Muista kanssa pestä luumu hyvin ennen sen antamista rotalle.

      Noihin virikkeisiin.Tässä muutamia:

      vanhoista vaatteista voit rakentaa rotille riippumaton.Jossa ne voivat kiikkua.

      Jos pystyt saamaan jostain puuta lähistöltä,voit rakentaa vaikka rottatornin,jossa eri tasoja.

      Vanhoista maitotölkeistä ja pahvipakkauksista voit rakentaa teipin avulla rotille erinlaisia majoja,tunneleita.

      Jos pystyt laittamaan kattoon pienen koukun,voit ripustaa siihen vaatteista sidotun köyden tapaisen,mitä pitkin rotat voivat kiipeillä ylös ja alas.

      Rotat pitävät myös kaivelusta, jos sinulla jokin kissanhiekka laatikkko tai jokin muu sen kokoinen muovilaatikko,voit täyttää sen mullalla. Laita alle sanomalehtiä sen varalta jos rotat kuopivat sen yli niin multa lentää papereille.Mullan joukkoon voi vaikka kätkeä pähkinöitä rottien etsittäväksi.

      Temppuja en pahemmin ole rotille opettanut,kai jotain agilityä voi opettaa..

    • Minerva-91

      Jos löydät metsästä joitain hyviä juurakoita, voit viedä niitä rotille kiipeilyyn.
      Myös oksia voi antaa, niitä ne tykkäävät jyrsiä. Myös Wc paperin pahvirullat ovat hyvät jyrsimiseen.
      Rotan mentäviä rullia voi käyttää tunneleina.
      Ja jos pistät häkin poikki menemään köyden siten, että köyden toinen pää on sidottu häkin toiseen päähän, toinen toiseen, saat näin rotille mukavan kiipeily ja tasapainoittelu - lelun.
      Makupalojen piilottelu-leikki on kiva juttu häkin ulkopuolella.
      Agility-radan voi kyhätä kirjoistakin.

      Sitte vikaks, muista pestä metsästä tuodut virikkeet ennen rotille tarjoamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe