Eli kyseessä opel vectra B vm.1996. Satunnaisesti sammui kun kierrokset alhaalla, väläytti vikavalon heti perään. Valo sammui kun käynnisti taas uudelleen. Tarkoitus oli viedä korjaamolle mutta tämäpä ei enää käynnistynyt. Katsoin vikakoodit ja vastaukseksi sain mass air flow eli ilmamassamittari. Muita koodeja ei tullut. Millähän tämän nyt tarkistaisi että kyseessä on myös se?
Ei käynnisty..
3
269
Vastaukset
- Reijo setä
Kai se on ostettava uusi mittari. Lienee johdot siinä kiinni . Siihen ilmamassan mittarille pistokeeseen liitinnavalle 3 pitäisi tulla akkujännite. Jos ei tule pitää johtoja korjata. Jos tulee niin peli on menetetty ja uutta osaa ostamaan.
Ei tässä nyt jaksa kohmeloissaan enempi asiaan syventyä kun ei jaksa kysyjäkään täsmällistä vikakoodia ilmoittaa tarkemman analyyttisen korjausohjeen saadaksensa.
Jokunen tölkki on jääkaapissa Koffin olutta joita ryhdyn nyt suorittamaan saavuttaakseni optimaalisen olotilan. Vaikka tarinan mukaan siitä tulee pylly kipeäksi, kertoisiko joku sen tarinan vaikkapa kevennykseksi.
Saatan minä senkin kertoa kunhan tässä olo korjautuu. - Reijo setä
Ilmamassanmittarin pystyy kuulema itse puhdistamaan, epäilen sitä kyllä henk. koht. taisesti. Esson tai matkahuollon baarissa keppanaa juovat tietäjät saattaevat valaista toimenpiteen suorittamisessa, muutaman tarjotun annoksen jälkeen.
Taas sitä Koffia kittailen, joka aiheutti älykkyden puuskan ryhtyä tänne viisaita kirjoittelemaan.
Ikävä vika tuo. Kun lähtee vaikkapa rekasta ohi maantiellä niin äkin veto loppuu ja meno hyytyy. Toinen rekka on tulossa siinä jo vastaan. Joutuu oikeasti miettimään, mille nyt aletaan ja mitä tehdään. Diiseleiden ongelmmia lähinnä nämä.
Siihen Koffin kaljaan mennäkseni, jota parhaillaan nautiskelen, yksin hyvässä seurassa.
Olipa eräs denso, joka nukahti puiston penkille. Siinä sitten sattui joku rantaruotsalainen ukko kävelyttämään villakoiraansa. Tämä huomasi että onpa tuossa kannikka tarjolla oikein söpösti. Jyrnäytti siihen, ajatteli kuitenkin ettei rikosta ole tapahtunut jos antaa rahaa. Laittoi muutaman kympin nukkujan taskuun. Denso aamulla heräsi, huomasi että onpa rahaakin olemassa. Meni lähikauppaan ja osti korin Koffin kaljaa. Tietysti sammui jälleen samalle penkille. No taasen iltalenkillään oli koiransa kanssa tämä rr. Teki temput ja laittoi rahaa taskuun. Viikon jatkui tämä käytäntö. Sitten jo tutuksi kauppiaalle tullut asiakas aamulla kauppaan tuli. Kauppias nosti valmiiksi totutun Koffin korin. Denso kuitekin sanoi, laita lahtelaista, Koffista tulee perse kipeäksi.
Oli nyt epähienotunteista näin kirjoitella, krapulahumalassaan. Jotain piristystä kuitenkin täytyy Opelin omistajille yrittää.
Jotain minäkin tiedän. Kerran olen ollut väärässä täällä vuosituhanella, ehkä. - Katsohan on
polttoainepumpun releessä henkeä, konepellin kun nostaa niin oikealla puolella kuin tarjottimella kaksi relettä, muistaakseni ensimmäinen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918585
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978483- 146583
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1736190Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585258En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234295Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54130- 384073
- 373859
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..693750