Mikäli kannatatte nykyisen sosiaaliturvan korvaamista perustulolla, niin nyt voi käydä allekirjoittamassa kansalaisaloitteen sen puolesta, että lakia alettaisiin valmistella.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/44
Omasta mielestäni perustulo olisi huomattavasti ihmisarvoa kunnioittavampi muoto taata ihmiselle elinmahdollisuudet, kuin nykyinen luukulta luukulle nöyryyttävä toimeentulotuki. Jokaiselle ihmiselle mielestäni kuuluu ihmisarvo ja tasa-arvoinen elämä muiden kanssa.
perustulo.org -sivustolta saa lisää tietoa asiasta ja aloitteesta.
Toimeentulotuki
5
190
Vastaukset
- 18 + 14
> Jokaiselle ihmiselle mielestäni kuuluu ihmisarvo ja tasa-arvoinen elämä muiden kanssa.<
Joo-joo, kaikille työtä vieroksuville laiskiaisille ja sosiaalipummeille sama elintaso kuin työtä tekeville, omien käsiensä varassa toimeentuleville.- Niinpäniin 88
Toimeentulotuen määrä ei liene lähelläkään "samaa elintasoa" kuin työssäkäyviltä...? Jos edes elintasosta voi puhua. Eiköhän kyseessä ole vain juuri ja juuri toimeen tuleminen.
- ------
Työkykyisten työllistämiseen pitäisi satsata.
Kyllä kaikille töitä on, jos kelpaa kaikenlainen työ. Mutta mukavampi on makailla kotona, jos vielä on vanhemmat elossa voi eläkepäivänä käydä kiristämässä rahaa.
- Täysi-ikä 25
Jepjep. Nuoret on nykyään sellaisia, että _valitsevat_ menevätkö esim. kesäduuniin tai välivuotena duuniin lukion ja intin välillä. Tuossa vaiheessa asuvat kotona vielä, jossa on täysi palvelu, elatus ja ylläpito. Omilleen lähtevät ehkä vasta sitten, kun on kumppani ja avopuoliso jakamassa kuluja. Tytöillä tää on helpompaa, kun voi hakea vanhempaa ja vakavaraisempaa miestä. Eli nuorten elatukseen pitää varata tänä päivänä ainakin 21 tai 25 vuotta. Jos haluaa, että johonkin ammattiin pääsevät.
- Late34
Ei millään pahalla, mutta omaishoidon tuesta jotain kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2184430Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4433266Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142158Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141810Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025- 741023
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24961- 54916
- 75908