Toimeentulotuki

Hyvän elämän oikeutus

Mikäli kannatatte nykyisen sosiaaliturvan korvaamista perustulolla, niin nyt voi käydä allekirjoittamassa kansalaisaloitteen sen puolesta, että lakia alettaisiin valmistella.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/44

Omasta mielestäni perustulo olisi huomattavasti ihmisarvoa kunnioittavampi muoto taata ihmiselle elinmahdollisuudet, kuin nykyinen luukulta luukulle nöyryyttävä toimeentulotuki. Jokaiselle ihmiselle mielestäni kuuluu ihmisarvo ja tasa-arvoinen elämä muiden kanssa.

perustulo.org -sivustolta saa lisää tietoa asiasta ja aloitteesta.

5

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18 + 14

      > Jokaiselle ihmiselle mielestäni kuuluu ihmisarvo ja tasa-arvoinen elämä muiden kanssa.<

      Joo-joo, kaikille työtä vieroksuville laiskiaisille ja sosiaalipummeille sama elintaso kuin työtä tekeville, omien käsiensä varassa toimeentuleville.

      • Niinpäniin 88

        Toimeentulotuen määrä ei liene lähelläkään "samaa elintasoa" kuin työssäkäyviltä...? Jos edes elintasosta voi puhua. Eiköhän kyseessä ole vain juuri ja juuri toimeen tuleminen.


      • ------

        Työkykyisten työllistämiseen pitäisi satsata.
        Kyllä kaikille töitä on, jos kelpaa kaikenlainen työ. Mutta mukavampi on makailla kotona, jos vielä on vanhemmat elossa voi eläkepäivänä käydä kiristämässä rahaa.


    • Täysi-ikä 25

      Jepjep. Nuoret on nykyään sellaisia, että _valitsevat_ menevätkö esim. kesäduuniin tai välivuotena duuniin lukion ja intin välillä. Tuossa vaiheessa asuvat kotona vielä, jossa on täysi palvelu, elatus ja ylläpito. Omilleen lähtevät ehkä vasta sitten, kun on kumppani ja avopuoliso jakamassa kuluja. Tytöillä tää on helpompaa, kun voi hakea vanhempaa ja vakavaraisempaa miestä. Eli nuorten elatukseen pitää varata tänä päivänä ainakin 21 tai 25 vuotta. Jos haluaa, että johonkin ammattiin pääsevät.

    • Late34

      Ei millään pahalla, mutta omaishoidon tuesta jotain kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      32
      2881
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      172
      2255
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2234
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1968
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1326
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1323
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      13
      1308
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1204
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1181
    10. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1174
    Aihe