Ulkoinen dvd asema+tv

Samsung ja Sony

Ostin kannettavaani ulkoisen dvd-aseman koska sisäinen meni rikki. Asema on siis usb-liitännällä. Toimii hyvin tietokoneessa mutta en nyt saa sitä toimimaan taulutelevisiossani.

Ulkoisessa asemassa on maininta että sen voi liittää televisioon ja laitoin usb-piuhalla sen telkkariin kiinni. Sitten koetin etsiä tv:n valikosta oikean liitäntäkohdan(se missä lukee hdmi1,hdmi2,av,pc jne)mutta millään noista ei näy mitään vaikka laitan levyn asemaan. Ulkoinen asema käynnistää kyllä levyn ja sammuu,käynnistää ja sammuu.. Mutta tätä ei tee silloin kun on kytketty tietokoneeseeni.

Mitä minulta on siis jäänyt huomaamatta? PItääkö televisiosta säätää jostain valikosta jotakin? Samsungin asemassa on vain yksi liitäntäpaikka ja se on tuo usb-paikka.

3

5432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mainitaanko television ohjeessa tukea ulkoiselle DVD asemalle?

    • hintteri höög

      Oletko noudattanut ohjeita jotta ulkoinen dvd-asema tunnistuu? Ja sulla on esim. LG:n tv ja LG:n usb-dvd-asema? Vai onko asemassasi AV-liitännät ja se kytketäänkiin tv:n vastaaviin? Voisit kertoa vähän enemmän kuin epämääräisiä yleistietoja, prkl.

      • hintteri hööög

        Jaa, olikin otsikossa :DDD, ilmeisesti sulla on Samsungin asema ja Sonyn telkkari joten siinä sampassa on av-liitännät joita tulee käyttää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe