Madeiralla asuvat eläkeläiset

talvikoti hakusessa

Voisitteko ystävällisesti valaista lyhyesti millaista NYT on asua Madeiralla?
Mitä maksaa 2-3 huoneen perusasunto lähellä palveluita ja millaiset vastikkeet siellä ovat yms.? Kiittäen tässä vaiheessa!

1

663

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talviasukas

      Olen asunut Madeiralla omassa asunnossa viisi talvea, ensin vuokralla kolme talvea. Asumiskokemukset ovat hyvin myönteisiä, ilmasto ihanteellinen, ihmiset poikkeuksellisen ystävällisiä, naapurit mukavia ja asuminen halpaa ja elinkustannukset edullisia. Madeiraa voi lämpimästi suositella.
      Asunnot ovat täällä samalla tavalla kuin Suomessakin hyvin eri hintaisia riippuen sijainnista ja tasosta. Uudet asunnot ovat kalliimpia. Kohtuullisen asunnon saa Funchalista palvelujen läheltä 150000 - 200000 eurolla, vanhempia edullisemmin. Kannattaa tulla ensin vuokralle ja etsiä asuntoa paikalla asuen. Tarjontaa on paljon. Asunto on hvvä ostaa meren läheltä ns. banaanivyöhykkeestä, siellä tasolla on lämmintä.
      Asunnon vastikkeet ovat Suomeen verrattuna pieniä. Maksan 85 m2 asunnossa asumisesta noin 120 euroa kuukaudessa, vesi, kaasu, sähkö, TV ja Internet sisältyvät hintaan. Muut elinkustannukset (ruoka ym) ovat noin neljännestä halvempia kuin Suomessa.
      Englannilla pärjää hyvin, mutta portugalia kannattaa opiskella ainakin vähän. Suomalaisten yhdistyksiä täällä ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1121
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      43
      1072
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      889
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      876
    5. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      5
      766
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      753
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      682
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      37
      674
    9. 43
      659
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      656
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      651
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      604
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      128
      600
    14. 53
      554
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      51
      543
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      521
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      17
      462
    19. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      46
      458
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      437
    Aihe