Miten tubuttimen voi asentaa väärin ja vielä niin, että se särkee koko tietokoneen?
Tähän on näköjään vedottu tubutinkäyttäjien puolelta.
Tähän on näköjään vedottu tubutinkäyttäjien puolelta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eikös jopa tubutin 8 päivitys maksa 150€? joten siinä jo kuset ostamalla wirusimuripäivityksen.
Androidit maksaa vielä enemmän ka imuroi tuholaisia.
Vastausta odotellaan edelleen!
Windows on niin vaikeakäyttöinen että väärinasentaminen käy helposti.
Taas tuli kotkan aivokääpiä "virkistämään" ketjua ?
"Windows on niin vaikeakäyttöinen että väärinasentaminen käy helposti."
Miten esimerkiksi windows asennetaan väärin ja onko kokemusta myös oikein asennuksesta.
Toki windows asennus on vaikeaa joillekkin mutta millaisia ongelmia kohtasit ja kuinka sait väärin windowssin asennettua.
Kokemuksesi voisi auttaa toisia.
Miten se windows asennetaan oikein.
Eikös tämän ketjun kyssä ollut, että "miten linux rypistyksen" asennus onnistuu niin , että se ei riko koneita ?
Siis linux tuppimunat taas vaihtaa aihetta, kun mustalaiset hevosta !!
Ihan normaalisti, noudatat ohjeita, mitä ruudulle tulee. Ei tartte kiskoa kiintolevyjä keskenkaiken koneesta irti tai muuta vastaavaa, niinkuin jotkut hullut on tehneet. Asentajan vika jos ei noudata ohjeita.
Sehän linux lapsia vatuttaa, kun eivät osaa asennusta ja kasiin ei saa edes sitä "linux apupyörää", että lapsoset pääsisivät ajelulle ja opettelemaan kolmipyöräisellä ensin, niin ei kaatua joka käänteessä !
Tämän olet varmaan jo nähnytkin.
http://www.aijaa.com/jl58Yi
Kyllähän suurin osa Linux-käyttäjistä on tuolla wintoosan kolmipyöräisellä opetellut, mikkis vaan osaa tehdä sellaisen kolmipyöräisen joka kaatuu. Onneksi sitten ollaan löydetty ladukkaampia ajopelejä. Käyttisten Ferrareita joissa vauhtia piisaa.
Jos mikkis suunnittelisi autoja se oli tuollainen:
http://www.youtube.com/watch?v=130OVZcMEcA
Apupyörät auttaa hieman:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_bIn_ZgHJaE#t=707s
Windows ei tarvi kolmatta pyörää, mutta linux hihhulit sen tarvii ja siinä sen taas nähtiin, mitä kolmipyörisellä ajelu onnistuu, siis linux rypistys jälleen kaatoi koko koneen ............. he he heheh
http://www.wheelturninghamsterdead.com/wp-content/themes/cutline-3-column-split-11/images/header_1.jpg
Wintoosa tarvii kolmattapyörää verkkokortin ajurien hakemiseen vuosittaisen puhtaan asennuksen jälkeen, solmuunmenneen koneen tiedostojen pelastamiseen live-cd:llä, turvalliseen pankkiasiointiin, pornosurffailuun tai ylipäätänsäkin turvaliseen nettiselailuun.
Nämä nyt tuli äkkiseltään mieleen, Linuxilla olisi pärjännyt ihan sellaisenaan.
Parempi, kun pysyt vaan siellä linus tolvanan käyttiksessä ja jätät Windowsit niille jotka OSAA !!!!!
Jep, jätän wintoosat tumpeloille.
....tubutin..kasii....öööörghhh.....örghhh... miten pääsen eroon? örrggghhhhhhh.....
Vain linuks on tubutin!
siltä se onnistuu.
Edelleen odotan vastausta! Miten linuks asennetaan väärin?
mitenkään hjän biossin omaavaan koneeseen, jos siinä taas on tuon MSn masinoima UEFI niin siitähän voi ongelmaa tulla :)
En tiedä miten linux asennetaan väärin kun en onnistunut eli epäonnistunut...
Siis olen täysin kokematon ja tumpelo tietokoneasioissa. Minulla oli tässä intel i5 läppärissä win 7 professorional.
Törmäsin netissä noihin linux "hehkutuksiin" ja meni mieleeni piru ja päätin kokeilla.
No, piti tulla näille palstoille etsimään tietoa ja sitä sainkin ja linkin ubuntuun.
Imuroin sen dowloadista ja klikkaa kokeile jne. Vasta kolmannella kerralla sekin varmaan vahingossa onnistuin asentamaan. Se meni win rinnalle.
Kun olin testannut ubuntuu, huomasin että juku hyvä homma winkkuun nähden joten asensin taas ja sain pyyhkäistyä winkun vidduun.
Ei ole rikkonut konetta ei mitään. Pelaa toimii ja olen ollut tyytyväinen useita kuukausia.
Pääasiassa riittää kun luen uutiset ja maksan laskuja ja käyn palstoilla. Mutta kun klikkailee noita laatikoita, uutta oppii uutta pikku hiljaa.
Aika omituinen muuten tämä ubuntu. Mulla on hp wlan printteri jotain 5 vuotta vanha. Windowseja kun oli, jouduin aina lataamaan uudet ajurit ym hp sivuilta ja ne kesti ja kesti ja välillä meni persiilleen. Samoin modeemien kanssa.
Tää ubuntun pahkeinen tunnisti ja kytki molemmat. Tähän en olisi osannutkaan ladata mitään kun jos jotain lataa ne menee tuonne ihme laatikoihin.
Mistä se sitten johtuu, että minä en ole kertaakaan epäonnistunut Windowsin asennuksessa, mutta tubuttimella niitä on käytännössä väh. joka kolmas?
olet Windowssin hankkinut aina valmiiksi asennettuna et ole voinut epäonnistua.
Siitä näkee että linux on tosiaan helppo asentaa jos sinäkin olet kaksikertaa kolmesta onnistunut :)
Voisin jatkaa keskustelua siitä, että mm.2 kubuntun asennusta johti siihen, ettei kumpaankaan päässyt edes sisälle kirjautumaan, vaikka molemmat asennukset näennäisesti onnistuivatkin.
Muissa linuks-jakeluissa yleisin ongelma oli mokkulan toimimattomuus! Ei siis ensimmäistäkään päivitystä päässyt ottamaan, joten ne jäivät torsoiksi.
Todelliset linuksin onnistuneet asennukset olivat siinä mielesssä ehkä noin 30-40%....
Windowsilla siis 100%. On siinä eroa!
Minulla heittää winkura bsodin kun koitan asentaa päivityksiä :( Jos asennan winkuran uudelleen niin se särkee Ubuntun käynnistymisen :( Ubuntu on ilmainen ja siihen on 0! haittaohjelmaa :), Windowsiin miljoonia :( :( :(....
Kyllä se tubutin joutaakin särkyä - on liian paljon toimimattomuuksia!
Mutta onneksi on Windows, sillä siinä toimii kaikki - ihan kaikki!
linuxin asennus tosiaankin epäonnistua jos tekee asennusmedian Winkulla :)
Eikä tarkista levyä ennen asennusyritystä.
Ei näytä toimivan kuin haittaohjelmat.
Minulla ei koskaan xp mennyt nettiin asennuksen jälkeen yhdessä koneessa. Piti hakea verkkokortin ajurit Linux-lve cd:llä, se kun meni niin että heilahti.
Mulle on ihan vitun sama vaikka asentaisin linuxin päin persettä niin pahasti, että kone hajoaisi. Viskaisin koneen vaan parvekkeelta alas ja alkaisin katsoa telkkaria. Se läppäri on vain yksi muovirakenteinen romu, jonka arvo on nolla. Sen on tarkoitus tehdä tehtävänsä ja jos se ei tee niin se lentää alas parvekkeelta. Sitäpaitsi sit on aina olemassa se vaihtoehto, että voi lopettaa leikin ja muuttaa hautuumaalle kasvamaan koiranputkea, eikä sekään ole huono vaihtoehto ollenkaan.
Linuksin haukkuminen on täyttä paskaa.