onko kellään kokemusta kumpi abro kannattaa suorittaa kasvatustieteen ja aikuiskasvatuksen perusopinnot (15ov) vai kannataako panostaa huomattavasti kalliimpaan kasvatustieteen pedagogisiin perusopintoihin(15ov) jos yritän hakea keväällä okl:lään???
vaikea valinta
tietämätön
7674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ehdottomasti pedagoginen appro. Hyödyt harjoittelusta huomattavasti enemmän ku opinnoista missä ei ole harjoittelua. Plus lisäks sain itse tuolla pedagogisella korvattua enemmän opintoja myöhemmin yliopistossa.
olen jo työharjoittelussa ala-asteella, ja en periaatteessa tarvitsisi harjoittelu jaksoa. Tiedätkö kuinka opiskelu näiden kahden opiskelu eroaa toisistaan, kumpi on mielekkäämpää?
Itsekin olin samalla työharjoittelussa ala-asteella kun tein pedagogisen appron ja se oli sinänsä hyvä koska pystyin tekemään harjoittelun samassa koulussa missä olin jo töissä. Tuo työmarkkinatuki perustainen työharjoitteluhan (tai ainakin itse olin sellaisessa harjoittelussa vuoden) ei sitten enää jatkossa hyödytä, mutta opintoihin kuuluva työharjoittelu sen sijaan saattaa auttaa myöhemminkin. Kuten sanottu, toiset yliopistot korvaavat nuo opintoihin kuuluvat harjoittelutkin.
Jyväskylässä itse opiskelin appron ja opinnoissa ei oikeastaan ollut mitään muuta eroa kuin tuo harjoittelu (jos en ihan väärin muista). Ihan mukavaa oli ainakin pedagogisen opiskelu.
Ja tavallisesta approsta et ainakaan Hesassa aineenopekoulutuksessa tule saamaan anteeksi kuin vaivaiset 2 ov. Mietipä sitä. Ehkä ped.approsta saa enemmän hyvitystä.
...mulle kerrottiin puhelimes, et Jyväskylään opiskelleen jatkossa lähtiessä "pedagogiset"-opinnot (15ov) luetaan suoraan kelvollisiksi ja voi halutessaan lähtee suoritteleen "cumua"...
En tiedä käytäntöjä muualta. Syyskuun 1/2-välis ois tarkoitus aloitella :0))
Jyväskylän avoin on sinänsä ihan arvostettu, että sen opintoja korvataan ihan ansiokkaasti myöhemminkin. Itse suoritin appron siis Jyväskylässä ja Savonlinnan OKL:ssä se korvattiin kokonaan. Mutta esimerkiksi Helsingistä on kuultu sellaista juttua, että katsovat vähän tarkemmin mitä lukevat hyväksi. Jos opiskellut asiat eivät vastaa "Helsingin tasoa", niin sitten ei kelpaa.
Toivottavasti tiedät, että kouluavustajakokemusta tms. ei opettajankoulutusyksiköissä hyväksytä harjoitteluksi. Opettajankoulutuksen harjoittelut ovat nimittäin ohjattuja.