Tietääköhän joku, mikä pyykinpesukoneessani on vikana, kun se aina ohjelman jälkeen jättää non 10cm vettä koneen sisään, että pyykit ovat litimärkiä kun nostan ne sieltä... Jos laitan vielä "linkous", niin sama juttu.... onkohan jotain jossain tukossa, vai?
mikä vialla
4+6
675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vissii semmone vika ettei tyhjennä.
poistosihti tukossa. yleensä luukku siinä koneen etuosassa, koneen alaosassa. sihti putsaukseen. lue käyttö-ohje.
Koneen poistovesipumpussa on jotain tai se on rikki. Koneen etuosassa on läppä minkä takaa löytyy isohko kierrekorkki, avaa se ja vedä ulos. Tunge sormet sinne reikään ja pyöritä pumpun siipiä niin löydät esteen tai vian.
Ei vaikeeta ja usein poistaa ongelman.
Eheeeiiii, pintakytkin rikki, tai sen letku, pumppu ok jos aina jää samanverran vettä.
poisto pumpusta aloittaisin vian etsinnän. jollei tukosta niin voipi olla väljä ja ei aina lähe päälle ja lopulta ei ensinkään.
Miksi vänkäät, jos aina tyhjentää kymmeneen senttiin niin mikä siellä tukkii ja ei pyöris. Lue ensin, vastaa sitten.