Secu menettää metrovartioinnin

221265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tavallaan kai ihan loogista että Palmia ryhtyy ainakin jossain määrin hoitamaan Metron yms. joukkoliikenteen turvapalveluita, sillä on kyseessä ns "kaupungin kohde". Toki tässä myös ratkaisee raha.

Sain sen käsityksen että Securitas kuitenkin jatkaa ainakin JLJV-partioiden tarjoamista metroihin sekä vähän muuallekin, mutta metron sopimuksesta ollaan kuitenkin Secun osalta pienentämässä henkilöstömäärää joka tapauksessa nyt tämän tiedon valjettua.

Asemavartiointia tullaan tosiaan ilmeisesti siirtämään Palmialle ja tekemään siitä jollain tapaa enemmän "asiakaspalvelulähtöisempää".

Seculla siis luvassa tämän vuoden lopulla aika varmasti YT:tä ja yllättäen metron puolelta..

Äänestä

No huhhuh
Nythän löytyi sopiva paikka mihin laittaa kaikki kaupungin väsyneet siivoojat, keittäjät, autokuskit ja huoltomiehet.
Kesällä on sitten tiedossa Palmian iso metrokurssi.
Asemajärjestyksenvalvojille "asiakaspalveluvirkapuku" päälle, skraga kaulaan ja lippalakki päähän (lippa eteenpäin) ja asiakaspalveluasenne koulutuksella kohdalleen.

Äänestä

Kieltämättä aika kunnianhimoinen projekti tällainen Palmialta, joka ei käsittääkseni omaa juurikaan kokemusta tällaisen haastavan toimintaympäristön kuten joukkoliikenteen toimeksiannoista.

Metron toimeksiannolla on muutenkin aika haastava maine, mutta ilmeisesti tällä nyt haetaan sitten säästöjä että vartiointiliike yksityiseltä puolelta vaihdetaan tällaiseen "kunnalliseen" vaihtoehtoon.

Saa tosiaankin nähdä minkälainen visio sieltä oikein putkahtaa?

Äänestä
  • Entäs sitten kun länsimetro aloittaa liikennöinnin? Voiko Helsingin kaupungin liikelaitos ottaa toimeksiannon myös Espoon puolelta.
    Sitäpaitsi Palmian kohtalo on vielä avoin. Jos se yhtiöitetään, niin silloin käsittääkseni kilpailutus astuisi kuvaan mukaan.

    Äänestä

Kyse on yksinkertaisesti siitä että metro automatisoidaan ja noin 3 vuoden päästä liikennelaitoksella on reilut sata metrokuskia joille pitäisi löytyä uusi työpaikka. Kuskeja ei voi irtisanoa (poliittinen päätös) joten heille pitää keksiä joku työpaikka jossa metrokuskit voivat jatkaa kaupungin leivissä. Nopein, helpoin ja halvin tapa on tehdä heistä "asiakaspalvelijoita" metroasemille. Palmia on ainoa vaihtoehto vartioimisliikkeeksi koska se noudattaa KVTESiä työehdoissa.

Äänestä
  • Ei ole mitään syytä, miksi "asiakaspalvelijoiden" (junavalvojien) pitäisi olla vartiointiliikkeen palveluksessa, kun tarkoituksena ei ole, että nämä järjestyksenpitoa tekisivät. Lahdenranta halunnee eroon Securitaksesta, koska on vihervassari ja uskoo vartijoiden ja järjestyksenvalvojien aiheuttavan väkivaltaa ja pelkoa. Palmian palkollisia on HKL-pomon helpompi muokata haluamaansa suuntaan (ts. ei toimenpiteitä -> hyvin hoidettu, vaikka häiriöitä oikeasti olisikin. Ei myöskään tainut huomata, että häiriöiden väheneminen Secun kauden aikana saattaa johtua Secun työntekijöiden toiminnasta, joka jatkuessaan pitäisi häiriötason matalana. Asiakaspalvelulinjalla tullee räjähtämään käsiin.)

    Äänestä

  • Ari Stev kirjoitti:

    Ei ole mitään syytä, miksi "asiakaspalvelijoiden" (junavalvojien) pitäisi olla vartiointiliikkeen palveluksessa, kun tarkoituksena ei ole, että nämä järjestyksenpitoa tekisivät. Lahdenranta halunnee eroon Securitaksesta, koska on vihervassari ja uskoo vartijoiden ja järjestyksenvalvojien aiheuttavan väkivaltaa ja pelkoa. Palmian palkollisia on HKL-pomon helpompi muokata haluamaansa suuntaan (ts. ei toimenpiteitä -> hyvin hoidettu, vaikka häiriöitä oikeasti olisikin. Ei myöskään tainut huomata, että häiriöiden väheneminen Secun kauden aikana saattaa johtua Secun työntekijöiden toiminnasta, joka jatkuessaan pitäisi häiriötason matalana. Asiakaspalvelulinjalla tullee räjähtämään käsiin.)

    Kyllä siihen yksi hyvä syy löytyy - raha. Kustannussyistä ei ole järkevää pitää rinnakkain tuplaorganisaatiota. "Asiakaspalvelijat" hoitavat myös ne perinteiset vartijan/järjestyksenvalvojan tehtävät (idean toimivuuteen en ota kantaa ;-) ).

    Äänestä

Jep, tulevasta päätellen metromatkustamisen ja etenkin asemien turvallisuus tulee vain alenemaan.

Käsittääkseni kuitenkin Securitas on tehnyt Metrossa ihan hyvää duunia järjestyksen ylläpitämiseksi, mutta kuten todettu niin jos raha kerran ratkaisee ja vieläpä perinteisestä vartiointiliikkeestä halutaan enimmäkseen eroon, niin eipä kai siinä sitten mitään voine matkustajienkaan kustannuksella.

Securitaksellekin tulossa sitten pitkästä aikaa jonkinlaiset isomman luokan YT:t tämän vuoden loppupuolella joita nyt on nähty vähän vartiointiliikkeellä kuin liikkeellä viime vuosina.

Äänestä
  • Mun käsitys on ettei ne Securitaksesta halua eroon ko sen sopimus joka tapauksessa loppuu. Eivät vain haluu kilpailuttaa uudelleen. Jo toisekseen Hesan kaupunki haluu kasata Palmiaan kaikkee ennen kuin EU poksauttaa lisäehtoja kilpailuhäiriköinnistä.

    Mun mielest tää on sitä demarivetoista julkishallinnon turvotusta.

    Äänestä

  • Niin etkös sä ite möllöttele siellä asemalla?

    Äänestä

No, se metron automatisointi on vielä pitkän matkan takana - tulee jos on tullakseen. Veikkaukseni on, että koko kuskiton metro menee metsään !
Tekniset vaikeudet ovat suunnattomat, riitely Siemensin kanssa kysyy rahaa sekin ja ylipäänsä, ladun aukaiseminen ensimmäisenä umpihankeen kysyy voimia ja paksua lompakkoa myös. Luulen että HKL:n rakakirstun pohja tulee ensin ja automaattimetro sitten joskus...jos on tullakseen ollenkaan !
Kulut nousevat ja tekniset ongelmat kasaantuvat, siinäpä vasta yhdistelmä.

Äänestä

Itse luottaisin metrovartioinnissa secuun, koska heillä on vahvempana osaamisalueenan turvallisuuden ylläpito alueilla, missä mahdollisia järjestyshäiriöitä esiintyy.

Palmian vahvuudet liittyvät tehtäviin, joissa ei järjestyksenvalvonnan tarvetta ole. Metrossa ei kait niitä arvella enää olevan, koska tehtävä menee Palmialle.

Äänestä

ratkaisu

Palmian henkilöstö hoitamaan ns.teknistä valvontaa (esim.monitorien seuranta jne),securitas jatkaa kentällä

Äänestä

Se on totta, että Palmia on maan pätevin turvallisuudesta vastaava yritys - mitä tulee kameran takana suoritettuun valvontaan, ja voikin vilpittömästi sanoa, että palmialaisten kameranvalvontataidot ovat yleisesti ottaen kiitettävää luokkaa.

Secun kaannattaisi kuitenkin jatkossa pitää hyviä välejä maan johtavaan Kameravalvonta yritykseen, niin saattaisi jokunen keikka tippua Secullekkin, mikäli jotakin fyyysistä häiriköintiä ilmenisi kameravalvontaspecialistien ruudun takana, Metrossa.

Äänestä
  • Palmian kameravalvonta on sitä mitä on.

    Äänestä

Näin on. Palmian kameravalvonta on ihan täyttä kuraa !

Äänestä
  • "Palmian kameravalvonta on ihan täyttä kuraa ! "

    No johan nyt! Jos Palmia ei järjestyksenvalvontaa pysty hoitamaan, niin kait ne nyt jollakin osa-alueella ovat hyviä? Ukko vaan kattoo ruutua ja tekniikka tallentaa automaattisesti. Kai Palmia nyt tästä selviää kunnialla?

    Äänestä

Viestiketjun otsikko on sikäli väärin, että Securitashan ei ole menettämässä kokonaisuudessaan metrovartiointia, vaan JLJV-partiot tulevat kyllä vielä kiertämään metroja ja ilmeisesti vähän asemiakin Palmian "asiakaspalvelupuolen" nyt sitten ilmeisesti ottaessa asemavartioinnin paikan kokonaisvaltaisesti.

Toki JLJV-partiot jäävät, mutta niiden määrä supistuu nykyisestä.

Äänestä

No eihän Palmiaa voi edes pitää minään turvallisuusalan vakavana yrityksenä !
Sehän on pikkupuuhaPetejen harrastustoimintaa, herranen aika sentään !

Toivottavasti Palmian ruutu ei kasva tulevaisuudessa yhtään, huh huh !

Äänestä
  • Hesan kaupunginhallitus pani asian pöydälle viikoksi eli viikon päästä uudelleen.

    Äänestä

Helsingin Kaupunginhallitus siis päätti 8.4.2013 tiukan äänestyksen jälkeen, että Palmia -liikelaitos toimittaa 1.11.2013 alkaen HKL:n tarvitsemat turvallisuuspalvelut. Siinä sitä on melkoinen työmaa - toivoa vain sopii että ei tule Euroviisut II:sta.

Äänestä

Muistetaan kuitenkin, että ammattitaitoista henkilöstöä saa rahalla.
Veromaksajien rahalla saa paljon ammattitaitoa ja kulua =o)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Realismia kehiin kirjoitti:

Palmia alkaa hoitaa metrovartiointia 1.11.2013 alkaen.

http://www.hel.fi/static/public/hela/Liikennelaitos_-liikelaitoksen_johtokunta_(HKL)/Suomi/Esitys/2013/HKL_2013-02-06_HKLjk_1_El/DEE58F96-CDBD-4B9A-91DE-B42ED827606C/Helsingin_kaupungin_metroliikenteen_turvapalveluid.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu