Kokeneet DEBIAN käyttäjät huomio!

debhelper

Heipä hei.

Tässä yritän opetella kääntämään .deb pakettia ihan oppimisen iloksi, kohteena libssh josta olen yrittänyt saada sekä stable että testing version käännettyä paketiksi.

Ongelma on sellainen että kumpikaan ei muutu paketiksi.

Sorsat haen "apt-get source" komennolla ja sitten olen kokeillut "debuild -us -uc" sekä "debuild -us -uc -d" mutta tulos on tämä

make[5]: Siirrytään hakemistoon "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu/doc/latex"
rm -f *.ps *.dvi *.aux *.toc *.idx *.ind *.ilg *.log *.out refman.pdf
pdflatex refman.tex
This is pdfTeX, Version 3.1415926-1.40.10 (TeX Live 2009/Debian)
entering extended mode
(./refman.tex
LaTeX2e
Babel and hyphenation patterns for english, usenglishmax, dumylang, noh
yphenation, loaded.

make[5]: *** [refman.pdf] Virhe 1
make[5]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu/doc/latex"
make[4]: *** [doxygen] Virhe 2
make[4]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make[3]: *** [doc/CMakeFiles/doxygen.dir/all] Virhe 2
make[3]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make[2]: *** [doc/CMakeFiles/doc.dir/rule] Virhe 2
make[2]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make[1]: *** [doc] Virhe 2
make[1]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make: *** [common-build-indep] Virhe 2
dpkg-buildpackage: error: debian/rules build gave error exit status 2
debuild: fatal error at line 1325:
dpkg-buildpackage -rfakeroot -d -us -uc failed

En osaa varmaksi sanoa mutta vaikuttaisi ihan siltä kuin jossain olisi kirjoitettu joku skripti väärin. En ole siis koskenut mihinkään vaan yritän vain kääntää paketin harjoittelun vuoksi mahdollisimman vähillä muutoksilla apt-get sourcen jälkeen.

Sitten ihan sellaistakin kokeilin että vaihdoin deb-src lähteeksi testingin ja debian/ kansion sanoisinko, maksimaalisen, muokkauksen jälkeen paketin valmistumisen voi melkein jo haistaa mutta homma kaatuu tähän

dh_install: libssh-dev missing files (usr/lib/*.la), aborting

Käsittääkseni kyseisiä tiedostoja ei ole eikä tule vaikka kääntäisi käsin ccmake make meiningillä.
Olen myös kokeillut ihan upstream pakettia kääntää dh_make ja sitten debuild -us -uc tyyliin ja tässä onkin huomattava että debian/rules tiedostoon on kirjoitettava "override_dh_auto_configure dh_auto_configure -- -DWITH_STATIC_LIB=ON" että pääsisi edes tuonne libssh-dev missing files kohtaan asti.

Voisikos joku kokeneempi yrittää kääntää .deb paketin sekä debianin lähdekoodeista stable testing, sekä .deb paketti suoraan upstream koodista ja sitten äkkiä tänne kertomaan millä ilveellä se onnistui?

4

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6j0d

      Onko tarvittavat paketit asennettuna?
      apt-get build-deb libssh

      Testing, unstable tai experimental paketit eivät usein käänny suoraan vaan pitää puukotta paketin Debian hakemistoa. Yksi vaihtoehto on kääntää alkuperäisistä sorsista ja tehdä paketti checkinstall komenolla.

      Usein uudet versiot tarvitsevat hyvinkin paljon muita uusia kirjastoja ja ohjelmia. Tällöin on parempi kääntää ne vaikka /opt hakemistoon ettei perusjärjestelmä mene sekaisin.

      /usr/local/bin hakemistoon voi sitten laittaa wrapperin, joka asentaa polut kohdalleen ja käynnistää ohjelman /opt/bin hakemistosta.

      • aaaapeee

        Kyllähän ne tarvittavat paketit ovat ainakin tuon "apt-get build-dep libssh" mukaan asennettuna. En sitten tiedä onko jotain manuaalisivuihin liittyviä paketteja kateissa, kun tuo kääntöohjelma ei sitä suoraan sano.
        Joku ohjeisiin liittyvä ongelma se taitaa olla, koska homma tyssää siinä vaiheessa kun manuaaleja lisäillään. Se puhuu pdf tiedostosta vaikka hakemistossa ei sellaista ole, eikä kaiketi pidäkään olla.

        Tuo checkinstall olikin hyvä vinkki, olen sitä joskus aikoinaan käyttänyt mutta unohtanut ohjelman olemassaolon tyystin. Sillä onnistuu kyllä. Mutta olisin halunnut oppia paketin käännön Debianin "omilla" työkaluilla.
        Stablea tuoreemmat kannattaakin varmaan kääntää alkuperäisistä sorsista riippuvuuksineen ja käyttää tuota checkinstallia prefixillä /opt tai sitten jotain muuta.


      • 6j0d
        aaaapeee kirjoitti:

        Kyllähän ne tarvittavat paketit ovat ainakin tuon "apt-get build-dep libssh" mukaan asennettuna. En sitten tiedä onko jotain manuaalisivuihin liittyviä paketteja kateissa, kun tuo kääntöohjelma ei sitä suoraan sano.
        Joku ohjeisiin liittyvä ongelma se taitaa olla, koska homma tyssää siinä vaiheessa kun manuaaleja lisäillään. Se puhuu pdf tiedostosta vaikka hakemistossa ei sellaista ole, eikä kaiketi pidäkään olla.

        Tuo checkinstall olikin hyvä vinkki, olen sitä joskus aikoinaan käyttänyt mutta unohtanut ohjelman olemassaolon tyystin. Sillä onnistuu kyllä. Mutta olisin halunnut oppia paketin käännön Debianin "omilla" työkaluilla.
        Stablea tuoreemmat kannattaakin varmaan kääntää alkuperäisistä sorsista riippuvuuksineen ja käyttää tuota checkinstallia prefixillä /opt tai sitten jotain muuta.

        Backporttauksessa homma tuntuu usein repeävän käsistä. Aina vain tuntuu olevan paketteja jotka pitää kääntää ensin. Ainakin sellainen työkalu kuin pbuilder lievittää hieman tuskaa vaikka ei mikään patenttiratkaisu olekaan.


    • deb65

      Tässä ohjeet http://suomi.debian.kapsi.fi/viewtopic.php?f=12&t=262&sid=f3bf86fd03e63a81906a0632c3cb3e22

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5005
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      3982
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2621
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2061
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      1913
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1697
    9. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1541
    10. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1404
    Aihe