Kokeneet DEBIAN käyttäjät huomio!

debhelper

Heipä hei.

Tässä yritän opetella kääntämään .deb pakettia ihan oppimisen iloksi, kohteena libssh josta olen yrittänyt saada sekä stable että testing version käännettyä paketiksi.

Ongelma on sellainen että kumpikaan ei muutu paketiksi.

Sorsat haen "apt-get source" komennolla ja sitten olen kokeillut "debuild -us -uc" sekä "debuild -us -uc -d" mutta tulos on tämä

make[5]: Siirrytään hakemistoon "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu/doc/latex"
rm -f *.ps *.dvi *.aux *.toc *.idx *.ind *.ilg *.log *.out refman.pdf
pdflatex refman.tex
This is pdfTeX, Version 3.1415926-1.40.10 (TeX Live 2009/Debian)
entering extended mode
(./refman.tex
LaTeX2e
Babel and hyphenation patterns for english, usenglishmax, dumylang, noh
yphenation, loaded.

make[5]: *** [refman.pdf] Virhe 1
make[5]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu/doc/latex"
make[4]: *** [doxygen] Virhe 2
make[4]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make[3]: *** [doc/CMakeFiles/doxygen.dir/all] Virhe 2
make[3]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make[2]: *** [doc/CMakeFiles/doc.dir/rule] Virhe 2
make[2]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make[1]: *** [doc] Virhe 2
make[1]: Poistutaan hakemistosta "/home/debian/Developer/libssh-0.4.5/obj-i486-linux-gnu"
make: *** [common-build-indep] Virhe 2
dpkg-buildpackage: error: debian/rules build gave error exit status 2
debuild: fatal error at line 1325:
dpkg-buildpackage -rfakeroot -d -us -uc failed

En osaa varmaksi sanoa mutta vaikuttaisi ihan siltä kuin jossain olisi kirjoitettu joku skripti väärin. En ole siis koskenut mihinkään vaan yritän vain kääntää paketin harjoittelun vuoksi mahdollisimman vähillä muutoksilla apt-get sourcen jälkeen.

Sitten ihan sellaistakin kokeilin että vaihdoin deb-src lähteeksi testingin ja debian/ kansion sanoisinko, maksimaalisen, muokkauksen jälkeen paketin valmistumisen voi melkein jo haistaa mutta homma kaatuu tähän

dh_install: libssh-dev missing files (usr/lib/*.la), aborting

Käsittääkseni kyseisiä tiedostoja ei ole eikä tule vaikka kääntäisi käsin ccmake make meiningillä.
Olen myös kokeillut ihan upstream pakettia kääntää dh_make ja sitten debuild -us -uc tyyliin ja tässä onkin huomattava että debian/rules tiedostoon on kirjoitettava "override_dh_auto_configure dh_auto_configure -- -DWITH_STATIC_LIB=ON" että pääsisi edes tuonne libssh-dev missing files kohtaan asti.

Voisikos joku kokeneempi yrittää kääntää .deb paketin sekä debianin lähdekoodeista stable testing, sekä .deb paketti suoraan upstream koodista ja sitten äkkiä tänne kertomaan millä ilveellä se onnistui?

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6j0d

      Onko tarvittavat paketit asennettuna?
      apt-get build-deb libssh

      Testing, unstable tai experimental paketit eivät usein käänny suoraan vaan pitää puukotta paketin Debian hakemistoa. Yksi vaihtoehto on kääntää alkuperäisistä sorsista ja tehdä paketti checkinstall komenolla.

      Usein uudet versiot tarvitsevat hyvinkin paljon muita uusia kirjastoja ja ohjelmia. Tällöin on parempi kääntää ne vaikka /opt hakemistoon ettei perusjärjestelmä mene sekaisin.

      /usr/local/bin hakemistoon voi sitten laittaa wrapperin, joka asentaa polut kohdalleen ja käynnistää ohjelman /opt/bin hakemistosta.

      • aaaapeee

        Kyllähän ne tarvittavat paketit ovat ainakin tuon "apt-get build-dep libssh" mukaan asennettuna. En sitten tiedä onko jotain manuaalisivuihin liittyviä paketteja kateissa, kun tuo kääntöohjelma ei sitä suoraan sano.
        Joku ohjeisiin liittyvä ongelma se taitaa olla, koska homma tyssää siinä vaiheessa kun manuaaleja lisäillään. Se puhuu pdf tiedostosta vaikka hakemistossa ei sellaista ole, eikä kaiketi pidäkään olla.

        Tuo checkinstall olikin hyvä vinkki, olen sitä joskus aikoinaan käyttänyt mutta unohtanut ohjelman olemassaolon tyystin. Sillä onnistuu kyllä. Mutta olisin halunnut oppia paketin käännön Debianin "omilla" työkaluilla.
        Stablea tuoreemmat kannattaakin varmaan kääntää alkuperäisistä sorsista riippuvuuksineen ja käyttää tuota checkinstallia prefixillä /opt tai sitten jotain muuta.


      • 6j0d
        aaaapeee kirjoitti:

        Kyllähän ne tarvittavat paketit ovat ainakin tuon "apt-get build-dep libssh" mukaan asennettuna. En sitten tiedä onko jotain manuaalisivuihin liittyviä paketteja kateissa, kun tuo kääntöohjelma ei sitä suoraan sano.
        Joku ohjeisiin liittyvä ongelma se taitaa olla, koska homma tyssää siinä vaiheessa kun manuaaleja lisäillään. Se puhuu pdf tiedostosta vaikka hakemistossa ei sellaista ole, eikä kaiketi pidäkään olla.

        Tuo checkinstall olikin hyvä vinkki, olen sitä joskus aikoinaan käyttänyt mutta unohtanut ohjelman olemassaolon tyystin. Sillä onnistuu kyllä. Mutta olisin halunnut oppia paketin käännön Debianin "omilla" työkaluilla.
        Stablea tuoreemmat kannattaakin varmaan kääntää alkuperäisistä sorsista riippuvuuksineen ja käyttää tuota checkinstallia prefixillä /opt tai sitten jotain muuta.

        Backporttauksessa homma tuntuu usein repeävän käsistä. Aina vain tuntuu olevan paketteja jotka pitää kääntää ensin. Ainakin sellainen työkalu kuin pbuilder lievittää hieman tuskaa vaikka ei mikään patenttiratkaisu olekaan.


    • deb65

      Tässä ohjeet http://suomi.debian.kapsi.fi/viewtopic.php?f=12&t=262&sid=f3bf86fd03e63a81906a0632c3cb3e22

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      856
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      45
      777
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe