Kiinteistövälittäjäksi

välittäjäksi?

Minua on pyydetty oman työni kautta useaan otteeseen kiinteistövälitystyöhön.
Ala on ylikilpailtu, monella firmalla pelkkä provikkapalkka. Olen perheellinen nuorimies
eikä "alkupääomaa" ole säästössä että voi elää 0 palkalla muutaman kuukauden. Kuitenkin monet " isot" pomot soittelee ja pyytää töihin. Mitä itse tekisit?

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riskitön

      Suosittelen pitämään vakavaraisesta elämästäsi kiinni. Jos olet oikein innokas, voit hyvin pyrkiä sovittamaan kakkos duuniksesi, kunnes alkaa homma toimimaan niin että se yksin elättää.

      Menestynyt kiinteistönvälittäjä tienaa paljon, mutta takuita siitä miten tulet menestymään ei ole.

      Riskien ottaminen ei ole puoliksikaan niin kannattavaa kuin, harkittujen & laskelmoitujen riskien ottaminen.

    • Villiala

      Kiinteistönvälittäjän työ on haastellista ja aluksi pitää olla puskurirahasto, kun ekan 1-3kk ei ole isompia liksoja tiedossa!

      Muuten työ on mielekästä ja palkitsevaa, palkitseminen tulee lähinnä tyytyväisistä asiakkaista, mukavista työkavereista ja tietenkin palkasta, joka on hyvä jos saat kauppaa aikaiseksi.
      Mielestäni on äärimmäisen tärkeää valita sellanen paikka jossa on hyvä koulutus, sillä monessa ei ole mitään!
      Habita on hyvä paikka alottaa työ, siellä on todella kattava koulutus alalle pyrkiville ja jos viihtyy, niin mahdollisuus edetä myös esimies tehtäviin, jos niihin haluaa.

      Itse tulin alalle pari vuotta sitten, ensin tuolla aiemmin mainitsemassani paikassa, josta siirryin toiseen paikkaan henkilökemioiden takia. Nyt palkkani liikkuu 5-12t€ välissä / kk, joka on mielestäni kohtuullisen hyvä korvaus menetetystä vapaa-ajasta.

      Muista huomioida se, että illat ja sunnuntait on mentävä mikäli mielii ansioille, virka-aika ihmisten on alalle turha tulla.

      • välittäjäksi?

        Kiitoksia mielipiteistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe