Ylivertainen

Koosaa

On se hyvä auto, Opel Corsa 1.0 12V. Puolikas kuutonen. Luistonesto vakiona. Vähä ruokainen tuskin 4l/100km kuluttaa. Aina on katsastukseta mennyt läpi että heilahtaa. Joskus joitaain lamppuja joutuu vaihtamaan, suurempia korjauksia ei ole ollut. Mitä nyt etoka kökkeröstä jarrulevyt oli umpiruosteessa, nekin levyt ja palat kustansi 60€ tarvikkeena. Itse korjasin, no olihan siinä koppa kaljaa kaverina mutta sitä ei lasketa kuluiksi.
On se niin hyvä että oikein huimaa kun ajattellkin asiaa. Aina kun avainta kääntää niin hörähtää iloisesti pyörimään, kuin palmun alta.

1

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niimmeettöönn

      Piti sitä ns. leimalla käyttää, Opeleillekin vuosittain on kyseinen hermoja raastava operaatio suoritettava. Huomasin että ajovalolamppu oli palanut, sen laitoin uuden. Valtava remontti tämä oli. kustannukset 4.35€. Koeajon jälkeen totesin ajoneuvon olevan kunnossa, suuntasin konttorille päin. Eipä tuolla pienellä konttorilla jonoja ollut, joten tiskille sinne ja leimaa vaatimaan. Avaimia pyyti, minä siihen että kunnossaan oleva laite, paina vaan tietäjäkoneen entteriä, tuossa on rahat. Ei mene tuolleen, sanoi hän.
      Lie olevinaan huumorimiehä, tämä insinööri. Ajoi auton halliin, mukama etsi pakoputkea. Arveli varmaan piruillessaan minulle että se on Webaston putki tuossa takana. Pienihän se pakoputken pää on ko. autossa. Tarviiko tuosta piruilemaan alkaa. Vielä väitti että kolmella pytyllä toimii, noinkohan on kaasut kunnossa? Oli kuitenkin, lambaada oli 1.00 ja kasvihuonekaasujakin antoi 14.7. Häkää ei nimeksikään. Ei pysty itsemurhaa noilla arvoilla tekemään, ennemmin vitutukseen kuolee. Lohduttavaa tietoa tuo auton kannalta.
      Siinä tämä kaasutteli autoa, ovelasti ajeli iskaritesterille. Kun tämä testeri alkoi ravistelemaan etusia, sanoi että kolmella pyörii kun noin ravistaa. Olin mennä halpaan, sitten älysin että olisi pitänyt pikkusen hillitymmin kirjauta asiakkaaksi. Ottiko nokkiinsa? Nosti tämä auton nosturilla ylos, kauheella vasaralla hakkasi pohjaa. Eipä mennyt läpi, tämä kauhea vasara.
      Etunivelet olivat tiukkoja, kuten rippikouluikäiset, lausui hän kun oli niitä käsin ja koneella ravistellut.
      Sitten kuittia tekemään. Arvoisa katsastaja sanoi että molempien jarruvalojen pitäisi palaa! Toinen ei kuulema palanut, joten pekisteriotteeseen pitää tästä maininta laittaa. Minä siinä kaivoin hanskakotelosta lampun ja sanoin että heti laitan sen paikoikoleen. Tämä siihen sanoi ettei tämä mikään korjaamo ole, mutta uskoi että sen lampun vaihdan. Tyylikkäästi puhtaan paperin tulosti tietämäkoneistostaan.
      Tällä katsastajalla olen autoa käyttänyt aiemminkin, kerran on hylky tullut aivan asiasta. taisi olla umpiruosteiset etujarrulevyt. Pieniä kannattaa suosia koska siellä on parempi palevelu, ainakin Kuopiossa jossa Reijo setäkin asustaa, jota en nimimimerkkinä nyt viitsi oluenjuonnista johtuten viitsi käyttää. Särkiniemen katsastus on tämä asiallinen katsastaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelkkailijat

      Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
      Ähtäri
      22
      3512
    2. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

      On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
      Ikävä
      104
      1694
    3. Mikset laita viestiä?

      Sille sun ikävän kohteelle?
      Ikävä
      104
      1328
    4. Tiesitkö mies että musta tulee sun vaimo?

      Niinpä, aika järisyttävä uutinen
      Ikävä
      66
      1054
    5. Manipuloitu Raamattu

      Manipuloitu Raamattu https://www.youtube.com/watch?v=XOZ4C8qWWrQ Tässä leikkaamattomassa videossa Mauro Biglino käsitte
      Hindulaisuus
      317
      992
    6. Jos sattumalta

      kohdataan ja näet että minäkin näen sut niin a. lähdetkö pois b. sanot hei tai muuta c. katsot hiljaa ja odotat mitä
      Ikävä
      71
      941
    7. Kertokaapa miehet

      Nyt sitten minkälainen nainen on mieleenne? Tuli siis mieleen tuosta toisesta aloituksesta. Jossa nainen ei saisi olla l
      Sinkut
      143
      925
    8. Lähtee järki sun kanssa mies

      Mitä ihmettä sä minusta haluat? Ole rehellinen, ei tätä kestä erkkikään.
      Ikävä
      59
      897
    9. Kerrohan minulle nainen viisain

      Että mikä minun ongelma oikeasti on?
      Ikävä
      67
      842
    10. Martina instassa kehuu omia nuorekkaita kasvojaan..

      Kyllä on sitten nuorekas,not! Täynnä täytaineita tämä nainen ja näyttää joka päivä enemmän samalta kun joku naisista B
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      841
    Aihe