Ylivertainen

Koosaa

On se hyvä auto, Opel Corsa 1.0 12V. Puolikas kuutonen. Luistonesto vakiona. Vähä ruokainen tuskin 4l/100km kuluttaa. Aina on katsastukseta mennyt läpi että heilahtaa. Joskus joitaain lamppuja joutuu vaihtamaan, suurempia korjauksia ei ole ollut. Mitä nyt etoka kökkeröstä jarrulevyt oli umpiruosteessa, nekin levyt ja palat kustansi 60€ tarvikkeena. Itse korjasin, no olihan siinä koppa kaljaa kaverina mutta sitä ei lasketa kuluiksi.
On se niin hyvä että oikein huimaa kun ajattellkin asiaa. Aina kun avainta kääntää niin hörähtää iloisesti pyörimään, kuin palmun alta.

1

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niimmeettöönn

      Piti sitä ns. leimalla käyttää, Opeleillekin vuosittain on kyseinen hermoja raastava operaatio suoritettava. Huomasin että ajovalolamppu oli palanut, sen laitoin uuden. Valtava remontti tämä oli. kustannukset 4.35€. Koeajon jälkeen totesin ajoneuvon olevan kunnossa, suuntasin konttorille päin. Eipä tuolla pienellä konttorilla jonoja ollut, joten tiskille sinne ja leimaa vaatimaan. Avaimia pyyti, minä siihen että kunnossaan oleva laite, paina vaan tietäjäkoneen entteriä, tuossa on rahat. Ei mene tuolleen, sanoi hän.
      Lie olevinaan huumorimiehä, tämä insinööri. Ajoi auton halliin, mukama etsi pakoputkea. Arveli varmaan piruillessaan minulle että se on Webaston putki tuossa takana. Pienihän se pakoputken pää on ko. autossa. Tarviiko tuosta piruilemaan alkaa. Vielä väitti että kolmella pytyllä toimii, noinkohan on kaasut kunnossa? Oli kuitenkin, lambaada oli 1.00 ja kasvihuonekaasujakin antoi 14.7. Häkää ei nimeksikään. Ei pysty itsemurhaa noilla arvoilla tekemään, ennemmin vitutukseen kuolee. Lohduttavaa tietoa tuo auton kannalta.
      Siinä tämä kaasutteli autoa, ovelasti ajeli iskaritesterille. Kun tämä testeri alkoi ravistelemaan etusia, sanoi että kolmella pyörii kun noin ravistaa. Olin mennä halpaan, sitten älysin että olisi pitänyt pikkusen hillitymmin kirjauta asiakkaaksi. Ottiko nokkiinsa? Nosti tämä auton nosturilla ylos, kauheella vasaralla hakkasi pohjaa. Eipä mennyt läpi, tämä kauhea vasara.
      Etunivelet olivat tiukkoja, kuten rippikouluikäiset, lausui hän kun oli niitä käsin ja koneella ravistellut.
      Sitten kuittia tekemään. Arvoisa katsastaja sanoi että molempien jarruvalojen pitäisi palaa! Toinen ei kuulema palanut, joten pekisteriotteeseen pitää tästä maininta laittaa. Minä siinä kaivoin hanskakotelosta lampun ja sanoin että heti laitan sen paikoikoleen. Tämä siihen sanoi ettei tämä mikään korjaamo ole, mutta uskoi että sen lampun vaihdan. Tyylikkäästi puhtaan paperin tulosti tietämäkoneistostaan.
      Tällä katsastajalla olen autoa käyttänyt aiemminkin, kerran on hylky tullut aivan asiasta. taisi olla umpiruosteiset etujarrulevyt. Pieniä kannattaa suosia koska siellä on parempi palevelu, ainakin Kuopiossa jossa Reijo setäkin asustaa, jota en nimimimerkkinä nyt viitsi oluenjuonnista johtuten viitsi käyttää. Särkiniemen katsastus on tämä asiallinen katsastaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6332
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4764
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3314
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3151
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      360
      1770
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1598
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      72
      1418
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1328
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      84
      1244
    Aihe