sähköpanta

pikku koiran omistaja

Saako Suomessa pitää koiraa irrallaan pelkästään jonkinlaisen sähköpannan avulla?

Ei tunnu kivalta, kun taluttaa pientä koiraa ja omakotitalon pihalta hyökkää
iso koira.
Tällä kertaa pysähtyi.

Koira on iso, ihan suden näköinen ja kokoinen.

Näin täällä metropolissa vaan tehdään, hyvin tiheään asutulla alueella.

Tuntuu oudolta.

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drgdrg

      Taajamassa ei saa pitää irrallaan lainkaan ja sähköpannat ovat Suomessa lailla kiellettyjä, koska ne aiheuttavat koiralle suurta kipua (youtubesta löytyy paljon videomateriaalia ihmsistä, jotka kiemurtelevat ja huutavat koirien sähköpantaa kokeillessaan, koska kipu on niin kova).

    • pihavahtiko?

      Puhutko nyt ihan oikeasta sähköpannasta vai sitten pihavahdista joka on Suomessa hyväksytty??? Pihavahti toimii niin, että koiran lähestyessä "aitaa", koiran kaulassa oleva panta reagoi siihen ja antaa ensin äänimerkin, jos koira ei pysähdy ja palaa takaisin antaa panta pienen sähkösignaalin koiralle.
      http://www.digimesta.com/tuote/petsafe-super-pihavahti-näkymätön-aita-koiralle/PRF-304WX-20/

      • pienen koiran omistaja

        Ilmeisesti se on tuollainen pihavahti.
        Mutta, voiko koira olla kaupungissa irrallaan tuon varassa?
        Minä en ainakaan luottaisi elektroniikkaan
        niin paljoa, jos minulla olisi iso koira.
        Omituista että tuollainen eläinrääkkäys on sallittua?
        Ja vaikka se on sallittua, miksi sitä pitää käyttää?
        Jos on varaa omakotitaloon, luulisi olevan varaa myös aitaan.


    • Samperin hurtat

      Koira ei saa olla irrallaan, otappa yhteyttä omistajaan ja kerro että pelkäät oikeasti. Josko olisi omistaja, joka kuuntelisi. Jos ei kuuntele, niin sitten ilmoitus poliisille. Kyllä ne ottavat kun kerkeävät yhteyttä koiran omistajaan. Onpa ikävää sillä on kurjaa kun aina saa pelätä, että tälläkö kertaa menetän koirani tai haavoittuu vakavasti. Yks asia on kuitenkin varma jos itse pelkäät niin myös koirasi tietää sen, Oletko valmis puolustamaan koiraasi. Itse kun kuljen koirani kanssa niin meillä päin on monia isoja koiria, jotka vahtivat kotipihaansa. Ovat kyllä kytkettyjä, kun ei vaivauduta rakentamaan kunnon aitoja. Ei kiva. Varsinkin pimeään aikaan yritän liikkua mahdollisimman yleisillä kulkuväylillä juuri tuon takia. Lisäksi kuljen aina talviaikaan piikkinilkkureissa, että täältä pesee, jos päälle tulevat. Sitä en halua tehdä, mutta pakko on tiukassa paikassa reagoida. Yleensä auttaa kun huutaa seis tai jo etukäteen tekee selväksi että täältä tulen minä ja minun koirani ja sinä väistät. Ihan vaan tiukalla äänenpainolla jutustellen.

    • Vinkki:
      Ja valitettavasti taitaa olla vain yleistyvä tapa ottaa ylisuuria koiria, joille ei ole mitään varsinaista käyttötarkoitusta ja joista sitten tulee niitä päällerynniviä ongelmakoiria. Koirat voivat olla niin isoja ettei niitä muutenkaan ole helppo käsitellä pelkästään fyysisellä voimalla, eivät tottele koska ovat kouluttamattomia, ja jos vielä ovat agressivisia, niin muodostuu aivan toivoton tilanne: Itse olen harkinnut apteekista saatavaa turvasumutinta lenkkitakin taskussa pidettäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      323
      7075
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4258
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2937
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1781
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      165
      1560
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe