Kalan tarina

Kultakala

Aloitin hold'emin pelaamisen kasinolla kännitellessä. Välillä voitin, välillä hävisin; hävisin vuoden aikana noin 500 euroa.

Aloin sitten pelata nettipokeria. Kokeilin useampaa sivustoa, kun hävisin yhdellä. Aluksi voitin kaikilla sivustoilla lyhyen aikaa, mutta sitten aloin hävitä, enkä mahtanut sille mitään. Tässä vaiheessa opiskelin pokerin todennäköisyyksiä ja aloin pelata niiden mukaan. Pelaan useimmiten selvin päin, joskus kännissä. On totta, että kännissä häviää enemmän kuin selvin päin, mutta se, että selvinkään päin ei jatkuvasti voita järkevästi pelaamalla, panee minut epäilemään pelin rehellisyyden puolesta.

Vaikka tiedän nyt, milloin kannattaa milläkin oddseilla maksaa ja korottaa, niin häviän edelleen säännöllisesti nettipokerissa. Todennäköisyyksien mukaan pelaaminen ei kannata. Sen sijaan olen huomannut, että moni pelaaja voittaa jatkuvasti, vaikka pelaa hullunrohkeaa peliä. He korottavat värin ja suoran vedoilla yhtä pelaajaa vastaan aina all-iniin asti ja voittavat jostakin ihmeen syystä yli 67% näistä vedoista, vaikka todennäköisyyden pitäisi olla päinvastoin. Olenkin alkanut ajatella, että ohjelmat eivät jaa kortteja tasapuolisesti vaan puolueellisesti.

Sama näyttäisi pätevän omaan peliini. Onnistun 1/3 vedoissa vain 20%:sti ja yleensä aina häviän, kun korotan. Ja vaikka vedän nykyään värejä ja avoimia suoria Omahassa vain parin tai rattaiden tai setin tuella, niin häviän silti jatkuvasti enemmän kuin on todennäköistä. Niin, siirryin hiljattain Omahaan, kun Hold'em alkoi vaikuttaa tylsältä samojen kaavojen toistuessa. Vaikka Omaha perustuu enemmän onneen kuin Hold'em, pitäisi senkin toimia tiettyjen todennäköisyyksien mukaan, mutta ei vain näytä toimivan. Häviän jatkuvasti, vaikka pelaan varovaisesti oddsien mukaan, eikä sekään auta, jos alan pelata löysemmin: häviän silloin vain nopeammin ja enemmän. Sama ei päde kuitenkaan niihin pelaajiin, jotka voittavat netissä jatkuvasti.

Miten siis on? Olenko vain huono pelaaja vai ovatko pelit järjestettyjä? Suosiiko generaattori tiettyjä pelaajia ja hylkii muita? Näin vaikuttaisi olevan ja siitä minulla on nyt kolmen vuoden kokemus.

9

556

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultakala

      Sitten mietin niitä pelaajia, jotka ilkkuvat ja herjaavat meitä "kaloja" ja "paisteja" sen jälkeen, kun ovat kynineet meiltä rahat. En usko, että nämä olisivat niitä voittavia ammattilaisia tai puoliammattilaisia. Sen sijaan uskon, että he ovat itse isoja saaliskaloja, jotka ovat hävinneet isomissa peleissä suuria summia. Kun nyt sitten onnistuvat kynimään mikro ja minipeleissä meitä "huono-onnisia", niin sitten ilkkuvat, mutta en usko, että aito ammattilainen pilkkaisi tulojensa lähteitä.

    • glhkkljhlg

      Pelit eivät ole järjestettyjä, etkä välttämättä ole huono pelaaja. Onko sulla jotain apusoftaa käytössä? Siitä voit katsoa, miten huonosti olet runnannut. Ja minkälaisilla statseilla pelaat? VP$IP/PFR/WTSD...?

      Omaha on siitä pirullinen peli, että tappioita tulee varmasti ja downswingit voi olla pitkiäkin. Tässä esimerkki:

      http://forumserver.twoplustwo.com/39/small-stakes-pl-nl/worst-ev-graph-time-quit-766211/

    • Kultakala

      Olen vaihdellut pelityyliä, mutta pääsääntöisesti olen pelannut tiukkaa peliä. Sillä olen voinut voittaa jopa viikkoja putkeen häviämättä sessiotakaan, mutta tuntiansiot ovat jääneet todella pieniksi, koska pelaan maksimissa neljää pöytää kerrallaan ja hyvin vain kahta pöytää yhtä aikaa. Olen suosinut short-handed pöytiä, max. 6 pelaajaa ja pyrkinyt VP$IP alle 33%, ja päässyt joskus jopa noin 20%:iin. Pyrin voittamaan nähdyistä flopeista vähintään 1/3, mutta tärkeintä on voittaa ne isot potit ja hävitä vaikka enemmän kuin 67% nähdyistä flopeista. Tämä ei nykyään kuitenkaan tahdo onnistua, koska jakaja näyttäisi suosivan tiettyjä pelaajia, jotka pelaavat 80-90% poteista ja voittavat niistä saman verran lähtökäsistä riippumatta. Yritä siinä sitten pelata jatkuvasti voitollista peliä ja vaihdella pelityyliä, jos mikään muu ei auta: ei sekään enää auta.

      Tein radikaalin päätöksen ja kotiutin suurimman osan ulkomaiden depoistani. Tarkoitus on pelata jäljelle jääneet kympit pois ja lopettaa, jos häviän ne. Ray:lla saatan pelata pikkupeliä jatkossa, mutta pidän rajoitukset päällä, jotta tappiot pysyvät kohtuuden rajoissa. En usko enää senkään saitin rehellisyyteen, sillä pahimmat ohivedot ja syvimmät downswingit on melkein tullut sieltä viime kuukausina. Siellä on lisäksi niitä pelaajia, jotka näyttävät voittavan pelillä kuin pelillä ja he kynivät jatkuvasti kaikki muut, vaikka pelaavat mielestäni järjettömästi oddseista välittämättä ja voittavat kuolleillakin vedoilla sikapaljon.

      Luulenpa että nettipokeri seikkailu alkaa olla historiaa meikäläisen elämässä. Taidan jatkaa erästä muuta harrastusta, jossa ei ole mahdollisuutta voittaa rahaa, mutta se on mukavaa ja terveellisempää kuin pokerin peluu... on nimittäin terveet harrastuksetkin jääneet vähiin, kun on tullut lyötyä päätä seinään pelisaiteilla.

    • Kultakala

      Statseista vielä sen verran, että olen pyrkinyt viime aikoina pudottamaan nähtyjen floppien määrää, jotta voitettuja nähtyjä floppeja tulisi prosentuaalisesti enemmän, mutta käytännössä olen mennyt show downiin asti 5-20% verran nähtyjen floppien määrän pysytellessä 10-30% tasolla pelipöydästä ja vihuista riippuen.

      Korotuksia olen harrastanut blindista lähtien kaikissa vaiheissa, mutta vaihdellut tyyliä pelaten välillä passiivisesti ja hyökännyt joskus sökötys-korotus tempulla. Mutta niin kuin alussa sanoin, mikään ei nykyään auta, sillä en onnistu oddsien mukaisella tavalla, kun taas vihut vievät potteja onnettomilla oddseilla ja järjettömillä maksuilla, korotuksilla ja ohivedoilla suhteettoman paljon.

      • Pitäköön tunkkinsa

        Rahastustahan nämä, järjestettyä sellaista. Itsekkin pelailen pienellä rahalla ajankuluksi. Olen huomioinut miten ohjelmat toimii, silloin kun kone aloittaa sun downswingin niin silloin sama mitkä on pelitaidot tai kortit. Eilenkin kun tiesin että downswingi on päällä, myöhäis positiosta jätin korottamatta QQ, sb oli K8 ja bb oli KT, flopissa luonnollisesti kaksi kurkoa. AA hävis pienelle setille, KK hävis AK:lle. Profiloinnin jälkeen jaetaan käsiä joilla olet herkkä maksamaan, mutta osumaan niitä et saa. Itse pelaan mielellään väriä luonnollisesti kun1/4 on samaa väriä. Niitä tulee nykyään luonnottoman paljon, katsottuasi floppi on aina täysvärillinen eri maata. Settiä ei saa edes joka turnauksessakaan.


      • Pitäköön tunkkinsa

        Mielestäni tuo kusetus ei ole edes mitenkään taitavaa, sama kaava. Synnynnäisellä ihmisten kilpailu ja uhkapelivietillä ratsastetaan, internetin välityksellä saadaan kaikkien ulottuville. Varmasti huippubisnes tä, botit ei sairastele eikä lakkoile, vääntävät 24/7 väsymättä.


      • sadjflkasö

        Ei nuo statsit mitenkään huonot mielestäni ole. Aika solidia. Samansuuntaiset kuin minulla, mutta nyt olen löysentänyt peliä vähän ja eniten tulee voittoa non-showdown käsistä. Pelaan 1-2 pöytää ja pyrin pelaamaan vastustajien leakkeja hyödentäen ja harvoin menen showdowniin. Ja ennen kaikkea pyrin mukautumaan vastustajien peliin. Esimerkiksi ääliöitä, jotka pelaa sen 80-90% käsistä pyrin valuttamaan nutseilla ja tiukkoja 10-20%:n fisuja pelaan paljon löysemmin ja bluffaan enemmän. Pelaan paljon buttonilta, pyrin arvioimaan vastustajan kädet ja reppaamaan niitä käsiä, mitä vastustajalla ei ainakaan ole ja silloin harvoin kun johonkin osuu, pyrin suojelemaan vahvoja käsiä isoilla potin kokoisilla lyönneillä. Yllättävän usein vihut lukee potin kokoiset lyönnit aggrolta bluffiksi ja maksua tulee yllättävän paskoiltakin käsiltä. HUD on erittäin tärkeä työkalu nettipokerissa ja sitä kannattaa hyödyntää.


    • Kultakala

      Laitoin ylös tilastoja Party Pokerin viimeisistä peleistäni. Ne näyttävät tukevan sitä, että värin mahdollisuus esiintyy saitilla randomia useammin, ja että minun kohdallani väri toteutui paljon harvemmin kuin muilla pelaajilla keskimäärin. Tilastot löytyvät keskustelusta Random vai ei, tilastoja. Laittakaahan muutkin pelaajat tilastoja ylös siihen keskusteluun, niin emme kulje pelkällä mutu-tuntumalla.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11245458

      Se on loppu nyt...

    • yks vaan

      ketkä sitten voittavat pokerista?median on onnistunut luomaan hienon kuvan pokerivoittajista on jens kyllönen,patriks antonius,daniel negreanu,tom dwan jne jne.täytyy muistaa että yhtä voittajaa kohden on yhdeksän häviäjää.esim erik lindgren,brad booth,brian townsend ovat kaikki entisiä pokerimiljönäärejä.
      ainut asia mikä on varmaa niin voittaminen on vaikeaa ja haasteellista nyky onlinepokeri kaikkineen apuohjelmineen on sellaista että siinä menestyäkseen täytyy olla onnekas.
      big papa doyle bruson kehittin super systeemi,mielestäni nykyinen nuorten pelajien suosima systeemi on hyper koska siinä otetaan käsittämättömiä riskejä ja gämblätään paljon ,joskus tuntuu tuntuu että kortit ovat tois arvoinen asia ja ollaan valmiita arpomaan kaikilla lapuilla,ja niinhän se onkin 2-7 offareila on ihan yhtä suuri tod,näköisyys osua parii,rattaisiin tai settiin kuin vaikkapa sillä suurella a-klla
      voiko olla sitten niin että jos maailmassa on X-miljoona pelaajaa niin vain 10 %niistä osaavat pelata ja muut ovat vain kaloja/maksuautomaateja?
      mielestäni ei jos pokerissa pärjäisivät vaan parhaat,turnaksien voittaja olis aina sama näinhän ei ole,muutamaa menestyvää turnauspelajaa kuten esin daniel negreanua lukuun ottamatta(joka ei muuten menesty käteis/onlinepeleissä,mikä on ihme kun on kyse näikin hyvästä pelajasta)turnausten voittajaksi nousee amatööri joka pesee liudan ammatilaisia,nyt täytyy muistaa että pokerissa et voi voittaa ilman tuuria ja siitä syystä turnausten voittajilla onkin usein takana ohivetoja paremmista käsistä,mielestänäni tuurin osuutta pokerissa vähätellään?
      jos nyt kuitenki olet voittava pelaaja niin onnean sille ja muista että se voittoputki voi katketa koska tahansa,niin kuin niin monelle itseään voittamattomalle on käynyt.
      ja jos taas olet maksajan roolissa kannattaa miettiä ennen kuin depotat yhtää euroa lisää??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      76
      771
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      750
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    11. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      503
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      452
    14. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      394
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe