Kuinka usein ammutte??

tähtäilijä

Minä pyrin ampumaan joka päivä mutta saattaa olosuhteiden pakosta tulla 3-4 vapaapäivää vuodessa ammunnasta. Tosin on sellaisiakin vuosia että on ammuttu joka päivä. Päivän ammunta kunto vaihtelee jonkin verran.

7

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusharrastelija

      Kisojen alla ja kauden ollessa "kuumana" tulee oltua radalla 5-7 päivänä viikossa. Talvella aikaa kuluu välineiden huollossa ja parantelussa sekä uusien tekniikoiden kylmäharjoittelussa. Radalla käyn joulu-tammikuussa yleensä vain muutaman kerran ja silloinkin ammun jotain muuta kuin "päälajela".

      Laukausmäärät on nykyisellään n. 12000 pistoolilla, 8000 kiväärillä ja 300 haulikolla vuodessa. Lajeina toiminnalliset ampumalajit.

    • "M-39"

      Radalla tulee käytyä pari kertaa kuukaudessa. Kisoihin valmistautuessa hyvä pyrin käymää edellisenä viikonloppuna. Paras sijoitus Perinnekiväärissä 23 sija yli 200 ampujan joukossa.

      • Samuel Colt

        Aika paljon osallistujia on sitten ollut kilpailussa!


    • mä vaan

      150 kertaa/vuosi, aseina pistooli, kivääri ja haulikko.

    • kilpa-ampuja

      Melkein päivittäin. Rata on ihan vieressä. Kiväärillä ammun yli 60000 laukausta vuodessa.

    • l.aukjo

      Pari piippua menee vaihtoon kuukaudessa. Laukausmäärät ovat aivan hirveitä.

    • melkein työkseen amm

      Miulla on pikavaihtopiiput kivvääreissä. Täällä pohjoiskarjalassa on hyvät harrastusmahollisuuvet ja ammun noin 40000 laukausta kuukaudessa. Ihan ympär vuuen. Joulunpyhinä piän taukoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      410
      4622
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1815
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      142
      1570
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1315
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1146
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      76
      1123
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1069
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      66
      1013
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      980
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      66
      972
    Aihe