Tulliylläri

pinja3

Tulimme Kuubasta kuluneella viikolla ja olimme ostaneet jo 4 taulua eri myyntipaikoista, kun vasta silmäni osui hotellin aulakansion tilkkukokoiseen tiedotteeseen, että tullia varten on pyydettävä myyjältä ns. kauppakirja, Matkatoimiston kansiota silmäiltiin yleensä illansuussa ja aula oli hämärä, joten jäi aiemmin huomaamatta. Ostimme kaikkiaan 5 öljyvärityötä ja ne olivat edullisia. Hinnat 20 euron tienoilla kpl jos sitäkään. Viimeiselle taululle sitten saimme "sertifikaatin", nimi jonka he itse tunsivat. Oppaalta kysyimme miten menetellä tullissa, kun 4 taulua oli ilman kulkulupaa, emmekä tavoittaneet sinä viimeisenä päivänä yhtään tauluja myynyttä myyjää, eivätkä myyjät alkaneet vilpistellä, että olisivat kirjoittaneet ylimääräisiä todisteita. Opas kehoitti tuomaan taulut reilusti rullilla, ettei tarvitse purkaa koko matkalaukkua. Näin teimme ja minut vislattiin heti läpivalaisun jälkeen sakkotuomiolle. taulut avattiin ja todettiin vientikelpoisiksi, mutta ilman ostotodistusta olevista jouduin maksamaan 3 cucia / taulu. Yhteensä 12 cucia.
Jossain luki, että alle 100 cucin arvoisia ei tarvitse tullata. Tulipahan kunnon leimamerkit kankaan kääntöpuolelle kuitenkin.
Aika outoa se käytäntö oli, kun joku kuljetti kehystetyn työn reilusti repussa ja erään henkilön taulu oli suorana matkalaukun pohjalla.

Taulujen väriryöppyyn jos ihastutte ja halpaa taidetta Kuubasta tuotte, muistakaa pyytää kirjallinen dokumentti tekemästänne kaupasta, niin ei tarvitse maksella enää lisää passi kourassa. Pienihän tuo lisäkorvaus oli, mutta silti tarpeeton.

4

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ciudad1

      Ikävä ylimääräinen harmi, mutta tämäkin ostajasta itsestään täysin johtuva.

      Todistusta myyjän ei kannata tyrkyttää, välttää verojen maksamisen taulusta.

    • seniorita1

      Tulimme myös vastikään Varaderosta. Ostamastamme taulusta myyjä kirjoitti pyytämättä kuitin josta käy ilmi maksettu vero 3 cuc'ia. Laitoimme kuitin passin väliin näytille, passintarkastuksessa se vain vilkaistiin eikä taulua tarvinnut ottaa esille matkatavaroista. Eli myyjä ilmoitti todistuksessa veron arvon jonka hän siitä maksaa.

    • tsumtsumtsum

      sellasta se on kun tennissukka-vyölaukku-nahkasandaali väki pyörii maailmalla ottamatta selvää asioista

    • Zede

      Ihme haukkumista taas täällä. Pinja3 kirjoitti oman kokemuksen, joka toimii hyvänä vinkkinä muille maahan matkaajilla. Ei kaikki aina putkeen mene ja miksi pitäisikään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      199
      1590
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      138
      1354
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1123
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      995
    5. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      51
      950
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      902
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      893
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      850
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      830
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      764
    Aihe