Olen asunut nyt vähän aikaa täällä Kalliossa vuokratalossa. Olen huomannut kuinka täällä äänet kantautuu asunnosta toiseen turhankin hyvin.
Sitten tuli mieleen kysyä, että asuuko näissä taloissa paljon vapaamuurareita? Miten näihin kannattaa suhtautua, kun olen naimaton nuori nainen ja opiskelen kasvatustieteitä?
Sitten tuli mieleen kysyä, että asuuko näissä taloissa paljon vapaamuurareita? Miten näihin kannattaa suhtautua, kun olen naimaton nuori nainen ja opiskelen kasvatustieteitä?
Vastaukset 36
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11241359
Hieno alue, mutta noissa vanhoissa taloissa kuuluu seinän läpi, puhe, pieru, kynsien leikkaaminen ym.. Jykevissä vanhoissa kivitaloissa on näet kananpaska seinät ja ontto välipohja, näin vanhoissa työväen kasarmeissa kalliossa.
Miten te jaksatte?????????
Rane-hilda se jaksaa availla näitä ketjuja, voi tuota parkaa.
Täyttä paskaa tämä Hilda-Rane kallion asukas kirjoittaa, vähän joka ketjussa häiriköi ja esittää naishahmoja.
Kallio on spurgujen, narkkien ja rättipäiden paikka ja viherpiipertäjien, siellä juostaan Fattaan ja neulanvaihtoon.
Kalliohan on suomen monaco, on tokoinranta ja kaikki, eikä kukaan maksa veroja ja onhan siellä tämä Hilda-Rane, joka joka palstalla ja ketjussa riehuu ja esiintyy naisena.
Olikohan kalliosta nämäkin naiset, jotka housuunsa kakkasivat linja-autossa, paljon mahdollista, koska kallio on vihreiden alue ja siellä on näitä sateenkaarimarssejakin.
Voisitko vähän valaista muillekin, mikä ihme tämä sinun Rane-Hilda-juttusi oiken on, kun siitä kirjoittelet vähän joka palstalla ja monella nimimerkillä? Ei oikein taida tuo juttu muille aueta.
Nähty on tämä alue, thaikkupaikat ja narkit, ei mitään oikeita palveluita, mullle riitti, kiitti.
http://yle.fi/uutiset/miesta_ammuttiin_jalkajousella_helsingin_kalliossa/5445312
Tämmöisisiä sattuu päivittäin kalliossa, tämä on Helsingin rikkaus, narkomaanit ja ryötelijät ovat keskittyneet Kallion alueelle.
http://olliherrala.blogit.kauppalehti.fi/blog/27122
Kusi ja viina haisee kallion piritorilla, ikävä paikka, kun näitä nuoria huppupäisiä, porukoita täynnä, joilla kalpea iho ja lasinen katse, ovat piritorin narkkareita.
Mistäs putaalta sitä tullaan, Helsinki on jakautunut, vauras keskusta ja syrjäytyneiden suosima huumealue, köyhä ja kurja kallio.. Elämä kalliossa on lyhyt, joku lauloi....
http://www.youtube.com/watch?v=TReI9PYqyYA
Äläs nyt kallio on karu, köyhä, mutta brutaalipaikka asua, narkeista en kyllä pidä ja niitä on kalliossa liikaa.
Voisko joku Kuluttajasuoja auttaa, kun alue on noin paha ja peloittava, kuten kallion narkomaanialue, pysäköinninvalvojakin hakattiin, siellä juuri.
http://www.youtube.com/watch?v=TReI9PYqyYA
Merci! La Diablo ela Kallio Finland Helsinki, La.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/maassa_maannutta_nyrkilla_paahan_ambulanssilla_sairaalaan/
Varoitus kalliossa asuu agressiivia ihmisiä, huumeiden sekakäyttäjiä ja kriminaaleja, jokapäiväiset pahoinpitelyt ja ryöstöt ja kaduilla itsensä paljastelijat,(ranet)
Mikäli haluaa vaaraa ja jännitystä ja kurjaa vanhanajan kananpaska-asumista, niin kallio,ilman muuta.
Onko kallion talot vapaamuurarien muuraamia? Onko vapaamuuraaminen yötyötä ja maksetaanko siitä työnantajan sivukuluja? Käyttääkö vapaamuurarit laastina kananpaskaa? Onko ranehilda vapaamuurari?
Tuskin on, mutta kallion vanhat talot on tehty Lugino-Massasta eli kanankakasta(huoneistojen väliset seinät) ovat ohuet ja kaikki kuuluu, samoin välipohjat hatarat, kuoriaisia on paljon. Epämukavaa asumista.
Kallio on vanha työläiskaupunginosa ja sen ajan työläisille halvalla rakennettu kananpaskasta.
Nykyään siellä ei paljon ole työtä tekeviä, asuntoloita ja narkomaaneja kyllä paljon ja vihreitä hippejä ja sateenkaariporukkaa.Äänieristys vanhassa talossa on olematon se on vain kestettävä, jos ei uuteen varaa ja kalliossa on vain joku harva uusi talo ja ne melko kalliita.
http://www.rakennustieto.fi/lehdet/rakennustaito/index/lehti/unnamed_3707.html
" vanhassa kerrostalossa seinä on lähinnä näkööeste", näin todetaan, kun seinä ohutta kanankakkaa, kuten esim. 20-50 luvun kivitaloissa
" Karkeasti sanottuna mitä vanhempi talo sen heikompi tilanne" ja vaikea korjata, kun rakoja joka puolella, itse kärsin kalliossa asuessani, ainoa vaihtoehto oli muuttaa oikeasti uuteen asuntoon. Nyt on rauha , tuossa edellsen viestin linkissä on asiaa, ihan sama vaikka Hakaniemen halli taas remontissa, puupaaluthan sielläkin mätänee, kuten monen vanhan talon allakin, muutin pois, alueelta ja naapuririidoista.
Karsea paikka ja huonot asunnot, mutta sijoittajat niitä ostaa ja psitää nuoria vuokralaisia asumaan ja viettämään vappua/24/7, sitten on näitä sossun tukiasuntoja ja asuntoloita paljon.
Näin se on ne vanhojen talojen huonot äänieristykset aiheuttavat naapuririitoja, mutta kun ennen vanhaan ei ollut mitään määräyksiä, niin sai rakentaa naapureiden välille, näitä kanankakkaseiniä, jotka lähinnä näköesteitä, eivät pidä hajujakaan ja harjukadulla oli kerran yksi ääliö kairannut tämmöiseen 5 centin kanankakkaseinään reiän ja läpi näkyi ja tirkisteli siitä, kunnes taloyhtiö paikkasi sen kipsillä, eihän se ääntä eristänyt, mutta läpinäön, oli näitä 1930 luvn pulaajan taloja.
Näin on huonoa asumista vanhoissa taloissa ja huonolla alueella
Tykkääkö vapaamuurari peppuseksistä?
Sinä varmaan tykkäät ja palstojen sekopää, kallion asuja, tuhannen nimimerkin naisena eisiintyvä kallion "mies"
Tykkään niin kovasti.
Voin uskoa että tykkäät, koska sinun viesti ovat aina olleet räikeitä valheita, olet sairas tyyppi ja nautit erikoisista asioista, kallion luolassasi.. Hauska toi nimi Joka sana totta, kun sinä kirjoitat aina omituisia valheita. paitsi tietenkin tässä asiassa tykkäät, se on tullut jo julki.
Saat persettä, kun niin kovasti siitä olet kiinnostunut. Kerrohan osositteesi, niin tulemme vähän isommalla porukalla.
Tyypillinen kallion asukas, kysy ketjun aloittajalta Hilda-Ranelta, mistä teitä riittää..
Eikös tämän ketjun aloittanut joku nuori naitu Kalliosta? Kuka muuten on Hilda-Rane? Tunteeko kukaan muu kuin tuo jatkuvasti nimimerkkiä vaihtava avohoitopotilas?
Hilda-Rane on naisena esiintyvä avohoitopotilas kalliosta, tyykkää valehdella ja kertoa pervojuttuja ja esittää eri hahmoja, sukupuolikin vaihtuu usein, hän avannut tämänkin ja kymmeniä muita ketjuja.
Ai jaa, sinähän tarkoitat itseäsi. Tämä kyllä selittää hyvinkin nuo monet omituiset ja vainoharhaiset kirjoituksesti.
Kalliossa on kananpaskaa seinät ja narkin paskaa rapussa, ohuen kananpaskaseinän läpi kuuluu mölinä.
Omituisiapa sinäkin kirjoittelet. Onko sulla sitä narkinpaskaa B-rapussa vai missäkö sitä on?
http://kaupunginosat.net/kallio/forum/2-keskustelu/361-hieromot-pois-meidan-kotikaduiltamme-kiitos
Kova paikka, asukaat kertovat, mitä ongelmia on, sinulla H-Asis taitaa olla hen.koht ongelma ja iso sellainen, mutta tykkäät mistä tykkäät, siellä B-rapussasi
Jaa, vai niin. Taas joku perverssi heräsi päiväuniltaan. Sinulla taitaa olla kova halu astua minun B-rappuuni. Mutta voin vakuuttaa, että minun B-rapussani on liikennettä vain ulospäin.