Moni täällä hyökkää monen velallisen kimppuun syyttäen, että ymmärtäkää kun ostatte, monilla on tullut ulosottovelkaa (kuten minulla) devalvaatiosta ja lamasta johtuen.
Minullakin oli hyvin toimeentullut yritys, mutta kuinkas kävikään, Valtio nimeltä Suomi laski markan kellumaan ja kuin taikaiskusta rahoitus ja valmistuskustannukset nousivat reilusti, saman kuin markan arvo laski. Oli suomalaisen hyvin tunnetun pankin kautta ostotakaus ulkolaiselta pankilta ja muutenkin hankinnat jo suoritettu ja osaksi toimitettu koko seuraavaksi vuodeksi, muttei vielä maksettu. Tästä innostuneena verottaja haki kaikki verot heti maksuun ja pankki tietysti takuusaatavat, koska markkanarvo laski rajusti eli tyhjänpäälle jäätiin.
Nyt nämä rahoituspellet ja pankkikeisarit kuten Sundqvist elelevät herroiksi alennetuilla korvauksilla ja he jos kukaan olisivat velvollisia maksamaan nämä meille REHELLISILLE entisille yrittäjille ja kansalaisille aiheuttamat ylimääräiset perintä ym. kulut. Kukaan ei ennakolta voinut tietää mitä nämä saisivat aikaan ja nyt niitä rehelliset maksaa, kyllä heidänkin olisi ollut hyvä tuntea aiheuttamansa nahoissaan, mutta suomalaiset tekivät sen missä historia toistaa itseään eli palkitsivat mm. Juhantalon valitsemalla hänet eduskuntaan, jonka he myös tekivät Alholle.
Minullakin olisi edelleenkin toimeentuleva yritys jos markka ei olisi kellunut, nyt en oikein pinnalla kellu vaikka miten yritän. Kerran on jo koko omaisuus mennyt ja toisella kierroksella ollaan.
Nim. Pillerit on otettu säännöllisesti jo 12 vuotta.
Lyhyt on
2
307
Vastaukset
- Ihmismuisti
Viimeisen "pitkänä perjantaina" ennen kellutuspäätöstä kun pankin kanssa neuvoteltiin tilanteestamme, katsottiin pankin puolelta, että mitään ei tarvitse tehdä kun hallitus antaa tiedotteen jossa kumotaan kaikki kellutus uhat ja he ilmoittivat ettei markkaa lasketa kellumaan, mutta kuinka olikaan maanantaina. Jos he eivät tuota perjantaista valetta olisi laskenut suustaan minullakin olisi ehkä vielä yritys.
Pelkälällä hallituksen suurella valheella elää nyt moni perintätoimisto ja hienosti. Meillä jäi 36 perheellistä henkilöa työttömäksi, jolloin heillekin perittävää syntyi eli kerrannaisnaisvaikutus pelkästään meidän yrityksessä oli n. 100 henkeä lapset mukaan lukien.- ja laitonta
Turha lyödä lyötyä miestä.
Paljon parempi, ja aidosti oikeudenmukainen systeemi on että velkoja ja velallinen yhdessä sopivat takaisinmaksusta.
Tällälailla vältetään elättämästä loisia eli perintätoimistoja.
Miksi ylivelkaisen perheen pitäisi elättää vielä muita, omien ongelmien lisäksi ?
Perintätoimistothan ei itseasiassa tee yhtään mitään, vaan lähettävät ainoastaan perintälaskun velasta, johon lisää omat huikeat palkkiovaatimukset. Muita oikeuksiakaan heillä ei ole.
On parempi että yrityksen palkanlaskijoille lisätään perintätehtävä, ja jollei parin kirjeen jälkeen perintä onnistu annetaan velka ulosottoviranomaisille.
Ja näin velallisen luottamus yhteiskuntaan säilyy, ja velkojen maksaminen on paljon motivoidumpaa, koska ryöstäjiä ei välissä ole.
Ja pienten lasten ei tarvitse enää kuolla perintäbisneksen takia.
Näin on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2835847Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki373406Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432637"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2212112Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol791644- 641057
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni126856Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9855Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11804