Hiiren vasen painike rikki tai likainen?

visent

Tämä ongelma on nyt reilu viikon ollut, eli kun olen pelannu sotapeliä ja painan hiiren vasemman painikkeen pohjaan tulittaakseni niin se tulittaa katkonaisesti.
Windowsissa huomasin sitten kun yrittää raahata vaikka jotain kuvaketta niin se pudottaa sen pois. Testailin tätä hiirtä ja klikkailin vasempaa painiketta ja huomasin että välillä tuo kursori välkkyy kahdesti, ja kun pidin painiketta pohjassa niin kursori vilahti välillä näytöllä.

Hiiri on Logitech G300 ja ollu jotain vuoden käytössä, kaikki muut painikkeet toimii paitsi tuo vasen. Se ei johdu tietokoneesta.

5

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samajuttu

      Itsellä sama hiiri ja sama ongelma? Olen yrittäny korjailla putsaamalla mut ei tunnu auttavan. Vuoden verran mullakin ollut ja erittäin ärsyttävä kun välillä toimii ja välillä ei. Takuukuitinkin tyhmänä menin hävittämään. prkl

    • Sama kokemus

      Sama juttu täällä, tuntuu olevan yleinen vika kaikissa logitechin hiirissä.
      Itsellä meni logitech revolution vaihtoon jokunen vuosi sitten. Tilalle otin logitech performance hiiren, joka ei lopulta tuntunut kovin laadukkaalta.
      Revolution toimi erinomaisesti siihen asti kun nappi sanoi itsensä irti.

    • Anonyymi

      Mulla Logitech M650 ja pari päivää sitten hiiren vasen painike alkoi värkkäämään. Yleensä pitää klikata kaksi kertaa ja joskus jopa kolme kertaa, että tapahtuu jotain. Muut hiiren toiminnot ovat OK.
      Olen kokeillut kahdessa läppärissä sekä lisäksi bluetoothina ja USB:llä, mutta sama vika on aina.
      Taitaa olla vaihdon paikka?

      • Anonyymi

        Miksi kaivoit kymmenen vuotta vanhan ketjun esiin? Oletko trolli?


    • Anonyymi

      Ja täältä löytyy myös vastaava hiiri. Juuri muutama päivä sitten hiiren pudotessa jäi "Resolution Up" painike hiiren vasemman painikkeen alle kulmastaan kiinni ja tuo oli vaikea huomata.

      Alas painuneena painike aiheutti monenmoista kiusaa jopa näppäimistön Nuoli Alas ja Nuoli Ylös toiminnot toimivat ja sutten taas ei.

      Kun sitten osittain vahingossa keksin painikkeen olevan koko ajan alas painettuna ja vapautin sen, kaikki ongelmat katosi välittömästi.

      Hiiri on erinomainen ja kaikki 11 painiketta olen valjastanut eri tehtäviin ja kun nyt olen oppinut niitä käyttämään en missään nimessä vaihtaisi hiirtä mihinkään toiseen.

      ELI varmista ettei mikään painikkeista ole pohjaan painettuna syystä tai toisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      351
      2133
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      50
      1683
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1343
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1234
    5. 143
      1188
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1161
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1092
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    9. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1058
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      982
    Aihe