Tässä oon miettiny jo pitkään ,että menenkö lukioon vaiko amikseen. Monet sanoo että jos menee amikseen elää huonosti koska ei ole rahaa kuin vain itsensä elättämiseen ja silloinkin vain ruuan ostoon & perus esm. lakanoiden ostoon. Kun taas jos menee lukioon & jatko opinnoille saa erittäin hyvää palkkaa ym.
Niin miten asia oikein on? Onko jollakin kokemusta joka on jo amiksen käyny että kannattiko vaiko ei. Voiko elää hyvin vaikka olisi vain kaupan kassalla töissä?
Kertoisko joku paljon siitä suurinpiirtein jää käteen kuukaudessa ,jos on esm. kaupan kassalla töissä & hinnasta on miinustettu jo verot&laskut.
Iskä ei tosin haluis yhtään et meen amikseen ,mutta musta ei kertakaikkiaan ole lukion penkille lukemaan tuntitolkulla. Mitä suuntautumisia amiksessa on & mikä niistä ois semmone minkä kans löytyis helposti töitä esm. helsingistä & saa vielä suht hyvää palkkaakin.
Niin miten asia oikein on? Onko jollakin kokemusta joka on jo amiksen käyny että kannattiko vaiko ei. Voiko elää hyvin vaikka olisi vain kaupan kassalla töissä?
Kertoisko joku paljon siitä suurinpiirtein jää käteen kuukaudessa ,jos on esm. kaupan kassalla töissä & hinnasta on miinustettu jo verot&laskut.
Iskä ei tosin haluis yhtään et meen amikseen ,mutta musta ei kertakaikkiaan ole lukion penkille lukemaan tuntitolkulla. Mitä suuntautumisia amiksessa on & mikä niistä ois semmone minkä kans löytyis helposti töitä esm. helsingistä & saa vielä suht hyvää palkkaakin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"lukion penkille lukemaan tuntitolkulla"
Missä tuollaisia lukioita on? Taidat sekoittaa yliopiston ja lukoin keskenään, tai siltä se ainakin vähän vaikuttaa. Lukio-opiskelu ei ole loppujen lopuksi sen kummempaa kuin yläasteopiskelukaan - käy tunneilla, seuraa opetusta, tee annetut läksyt (joita ei välttämättä ole edes paljon), ja siinä se. Totta kai se, jos haluaa olla joku niin sanottu kympin oppilas, voi tehdä lukiossa tiukkaa, mutta se, että pyrit pitämään keskiarvosi jossain seiskan ja kasin välillä, ei ihan oikeasti ole temppu eikä mikään.
Mitä tulee koko kysymykseesi, niin en osaa vastata siihen. Osaan kuitenkin sanoa sen verran, että älä missään nimessä mene lukioon vain isäsi painostuksen takia.
Voisin yleistäen sanoa, että lukiopohjalla palkat ovat paremmat kuin amispohjalla. Tietenkin amiksestakin voi nousta ammattikorkeakoulun kautta vaikka mihin, mutta se on varsin epätodennäköistä.
Suosittelen näin ollen lukio-opintoja!
Mistä ihmiset voi tietää aloittajan ennakonpidätyksen ja laskujen summan? Aloittaja voisi kasvaa hieman ja mennä lukioon, se kannattaa pidemmällä tähtäimellä.
Helsingissä ja muualla pääkaupunkiseudulla asuminen alkaa olla niin kallista, etteivät edes korkeasteen suorittaneet pienipalkkaiset (esimerkiksi sairaanhoitajat ja sossun väki) pysty alueella yhtä työtä tehden asumaan. Keskiasteen (amis) puolelta homma onnistuu vain joiltakin yksityisyrittäjiltä.
Kohtuullinen elämä ei pääkaupunkiseudulla tule olemaan amisten herkkua kuin hyvin harvoissa tapauksissa. Töitä kyllä olisi, mutta kun sillä palkalla ei tule toimeen ilman toista työpaikkaa. Toinen ratkaisu on tietysti muuttaa asumaan jonnekin kauaksi radan varteen.
Kumpi lienee mieluisampaa, istua tunteja lukiossa nyt muutaman vuoden ajan vai istua 50 seuraavaa vuotta tunteja junassa joka ainoa työpäivä?
MISTÄ LÄHTIEN AMMATTIKORKEAKOULU ON OLLUT KORKEA ASTE?!?! LOL!!
Aina siitä lähtien, kun kyseinen systeemi on luotu, ks.
http://www02.oph.fi/koulutusoppaat/Staattiset/sanasto.html#K
Ammatti_KORKEA_koulu. Kyllä se korkea aste ihan on,
Kaksoistutkinto? Se on varteenotettava vaihtoehto.
Lukio ei todellakaan ole pelkkää lukemista, komppaan 3 3. Lukiossa pärjää ihan helpolla, mutta ne LÄKSYT on todella tärkeitä, ihan oikeasti! Koska etenemistahti on sen verran kova verrattuna peruskouluun. Ettei koeviikosta tule sitten liian raskas.
Minä tykkään lukiosta! Itse en menisi millään hinnalla minnekään lastentarhaan, jolla tässä tapauksessa tarkoitan amista. En tosiaan tiedä minkälaista opiskelu siellä todellisuudessa on, mutta mitä olen kuullut nii voi hyvää päivää.