tarttuuko mahatauti isovanhemmille?

menossa hoitoon

Lapsella ollut 2-3pv mahatauti ja viikon päästä menossa hoitoon ja vaikka loppuis ennen hoitoon menoa ni voiko tarttua heihin?

3

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahatauti.

      kyllä voi tarttua.. meidän perhe kans sai maha taudin jut tuollalailla että oli miehen veljen lapset mummulassa hoidossa, niillä oli menny mahatauti ohi jo 2 päivää ennen ku menivät hoitoon. meidän lapsi meni sit viikon päästä sinne päiväksi hoitoon ja 2 päivää sen jälkeen kaikilla mahatauti..

    • kahden äiti

      Riippu vähän minkä viruksen aiheuttama, mutta esim. tarttuttamiskykyistä rota-virusta on ulosteessa n. 2vk taudin loppumisen jälkeen. Eli voi tarttua. Toisaalta ei kukaan ole vatsataudin jälkeen 2vk karanteenissä eli yhtä hyvin mummi ja ukki voi saada tartuntansa esim. kaupan ostoskärryistä.

      Tärkeää vatsataudin jälkeen on vessahygienia ja käsihygienia. Eli kädet todella pestää joka vaivan vaihdon jälkeen ja lasta ei päästetä koskettelemaan alapäätään vaivanvaihdon yhteydessä. Sekä lapsen että aikuisten kädet pestään aina ennen ruokailua.

    • ylenanto

      ei ole rota

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10320
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2538
    4. 85
      2361
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2094
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      240
      1928
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1392
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1375
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe