Missä se romahdus viipyy? Mulle luvattiin täällä keväällä, että saisin syksyllä asunnon ainakin 30% halvemmalla kun Suuri Romahdus tulee. Mua on pissattu linssiin, vaadin saada nimet esiin, haastan ne oikeuteen katteettomista lupauksista. Ja korkonnousukin jysähti ihan perseelleen toisin kuin se copypaste-heppuli ennusti. Nyt meni elämä pilveen.
Missä se romahdus
8
669
Vastaukset
- onneksi
Katsotaan loka-marraskuun lopussa, paljonko asuntojen hinnat ovat laskeneet. Oma veikkaus on 10%.
- Keijo
Tulevat syksyllä myyntiin.
Siinäpä ihastellaan uutta hintatasoa. - Anssi
odotellaan vaan tommoset 60 syksyä, niin nähdään 90-luvun alun kaltainen hintaromahdus. Suurten lamojen välihän on sellaiset 70 vuotta.
- viipyy?
ÄÄH! Meilläpäin kymmenen prossaa tulee jo siitä että syksyllä kauppa käy aina huonommin kuin keväällä. Tarkoitan KUNNOLLISTA alennusta Suuren Romanhduksen malliin!
Kiva kun veikkaat, "jos et veikkaa, et voi voittaa"... Taitaa olla parempi ennustajien käyttää rahansa lottoon. - Tiedonantaja
Jo viime syksynä esim. omakotitalojen hinnat laskivat 5-10%. Sitten taas loppuvuonna nousivat kiivaasti, samoin kuin alkuvuonna. 10% haarukassa tapahtuu syklistä liikettä vuoden sisällä koko ajan, olipa trendi nouseva tai laskeva.
- Nauru
Keijo kirjoitti:
Tulevat syksyllä myyntiin.
Siinäpä ihastellaan uutta hintatasoa....kesäkuussa, että tilastokeskuksen 30.07 raportti näyttää jo 10% pudotusta ja että jo elo-syyskuussa ostellaan asuntoja 30% alennuksella ja ensi vuonna 50% alennuksella. :)
- Kerppnen
Lahden mies on luvannut hintaromahdusta jo vuoden. Olen tässä myöskin odotellut, vaan mitään ei tapahdu! Köyhdyn entistä enemmän joka viikko. Asunto myyty ja kaikki rahat menevät vuokralla asumiseen.
Potkaisen Lahden miestä munille, kun näen hänet taas ensiviikolla sossun jonossa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1383413Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/792163Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371835- 1281791
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee271714- 1381385
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131285"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!541186Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441065Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa331027