Maidon tukkuhinta nousi

Maidon tukuhinta nousi 30%, k-kaupassa koko nousu siirrettiin hintoihin jolloin hinta nousi 30 senttiä. Paljonko siis on tukkuhinta?
13130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

10 senttiä, maidon tukkuhinta on josain 50-60 sentin tietämissä

Äänestä

nousu oli 3 senttiä, tukkuhinta oli täällä siis 10 senttiä

Äänestä

Kauppaketjut nostaa enemmän kun kuuluisi. S- ketju on kunnostautunut kuluttajan ryöstelyyn

Äänestä

Tuohan lasketaan kaavalla että

(x * 30)/100 = 30

x * 30 = 3000

x = 3000 / 30

x = 100

Tuolla kaavalla tukkuhinta olisi ollut 100 senttiä eli euron. Nyt joku mättää, kaava ja lasku on kyllä oikein mutta lähtötiedoissa on todennäköisesti pientä säädön tarvetta?

Äänestä
  • Kaava on oikein, mutta hintaa nostivat kaikki muutkin kuin Valio, tossa ketjussa.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Kaava on oikein, mutta hintaa nostivat kaikki muutkin kuin Valio, tossa ketjussa.

    tuottajakin ???

    Äänestä

kampin k-market siirsi koko korotuksen lyhentämättömänä myyntihintoihin ja korotus oli 30 senttiä. Useimmilla kauppiailla ei ole mahdollista tehdä noin suurta korotusta kerralla, muuten maitoja pilaantuu hyllyyn. Useimmat siirsivätkin vain osan korotuksesta hintoihin jayrittävät paikata vajeen muiden tuotteiden katteilla.

Äänestä
  • ei ollut 30 senttiä vaan 30 prosenttia tukkuhinnasta ja kauppiaiden korotus on aivan kauppiaan harkinnassa ja voi olla mitä vain..

    Äänestä

30 %:a 40 c:stä = 12 c . Jos kauppa siirsi koko tukkuhinnan korotuksen hintoihin (30 c),
olisi tukkuhinnan pitänyt olla ~ 10-15 c .

Äänestä
  • lopettaiait provoilun asiasta, juna meni jo..

    Äänestä

nousi mutta näkyykö tuottajalle ?

Äänestä
  • Näkyy..maidon tilityshinta tuottajalle täällä Euroopan kolmanneksi korkein ,edellä Malta , Kreikka, Portugali

    Äänestä

  • Hoo kaks ooo kirjoitti:

    Näkyy..maidon tilityshinta tuottajalle täällä Euroopan kolmanneksi korkein ,edellä Malta , Kreikka, Portugali

    ollakkin, sijainnistamme johtuen, kiinnostaa vain onko esim jälkitiliä tiedossa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matikka 6 kirjoitti:

Maidon tukuhinta nousi 30%, k-kaupassa koko nousu siirrettiin hintoihin jolloin hinta nousi 30 senttiä. Paljonko siis on tukkuhinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu