Mikähän olis helppokäyttöinen ilmainen kuvankäsittelyohjelma????

Dsuhari

osaamiseni tällä alalla on heikkoa joten pitäis olla hyvä, monipuolinen, helppokäyttöinen.

Vaikka monipuolinen ei kyllä taida olla helppokäyttöinen

9

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • f.e.d.

      Tämä ilman muuta. http://www.getpaint.net/
      Ei mikään huippuammattilaisille tarkoitettu mutta on riittävän monipuolinen ja helppokäyttöinen.

      Gimp on kaikkein vaikein ja kryptisin kuvankäsittelyohjema mitä on olemassa. Sitä kuitenkin joku kohta ehdottaa mutta unohda se.

      • GIMP on vähän niinkuin Photoshop. Sillä voi tehdä töitäkin ja on viimeinen kuvankäsittelyohjelma mitä tarvitsee hankkia.


      • d.e.f

        Gimp voi vaikuttaa osaamattoman mielestä vaikealta ja kryptiseltä, se johtuu ohjelman monipuolisuudesta. Mitä monipuolisempi ohjelma ja enemmän mahdollisuuksia sitä vaikeammalta se aloittelijan mielestä tuntuu alkuun. Aloittaja tuntuu ymmärtävän asian "Vaikka monipuolinen ei kyllä taida olla helppokäyttöinen ".

        Monelle toki Gimp on tarpeettomankin monipuolinen ja silloin kannattaa valita yksinkertaisempi vähemmän ominaisuuksia sisältävä joka on sen yksinkertaisuutensa ansiosta helpompi.


      • Nörttineitihöpisee
        d.e.f kirjoitti:

        Gimp voi vaikuttaa osaamattoman mielestä vaikealta ja kryptiseltä, se johtuu ohjelman monipuolisuudesta. Mitä monipuolisempi ohjelma ja enemmän mahdollisuuksia sitä vaikeammalta se aloittelijan mielestä tuntuu alkuun. Aloittaja tuntuu ymmärtävän asian "Vaikka monipuolinen ei kyllä taida olla helppokäyttöinen ".

        Monelle toki Gimp on tarpeettomankin monipuolinen ja silloin kannattaa valita yksinkertaisempi vähemmän ominaisuuksia sisältävä joka on sen yksinkertaisuutensa ansiosta helpompi.

        Itse olen aika newbie kuvankäsittelyssä, mutta pikkuhiljaa alkoi GIMP avautumaan, tosin olen duunissa joskus käyttänyt vähän photo shoppia. Youtube ja internetti on täynnä hyviä ja yksityiskohtaisia ohjeita tosin myös huonoja ja vain brassailutarkoituksella tehtyjä = kato mitä mä osaan ;)

        Kuulkaas vielä ihmiset, netissä on täysin ilmainen pixlr.com editor ja pixlr.com experienced editor, jossa on tosi hyvät nopeat kuvankorjaus - ja koristeluominaisuudet. Pixlr experienced on aika monipuolinen, paljon photoshop ja gimp ominaisuuksia omaava editori. Ja mikä parasta, Pixlr.com ei vaadi kirjautumista eikä ohjelman lataamista omalle koneelle. Kaikki toimii verkossa ja kun olet tehnyt temppusi kuvillesi tai esim. valokuvakollaasin, voit ladata ne takaisin omalle koneellesi. Pixlr.comiin kyllä voi kirjautuakin jos haluaa, siinä voi olla jotain lisäarvo tai ominaisuuksia, en kyllä vielä ole hiffannut mitä. Ehkä toimisi samalla myös kuvien säilytyspaikkana verkossa, kuten Photobucket, jossa aiemmin (muutama viikko sitten) oli Pixlr.comin editorit lisenssillä.


      • sfdsdfsdfsfd

        GIMP on todella hyvä kuvankäsittelyohjelma ja ennenkaikkea se on ilmainen. Hankalahan se on aluksi käyttää mutta kunhan opetteluun käyttää vähän aikaa niin siinä on hyvä työkalu loppuiäksi.


    • Itse olen käyttänyt tuota paint ohjelmaa ja ihan hyvin on toiminut. Suosittelen.

    • Paint.NET ohjelma toimii siis vain Windows järjestelmässä jossa on "Microsoft .NET Framework 3.5 SP1" asennettuna, se asentuu tarvittaessa automaattisesti.

      Ohjelman saa suomenkieliseksi lataamalla ja asentamalla erillisen lisäosan.

      Ohjeita ja linkkejä suomeksi
      http://www.ilmaisohjelmat.fi/paint-net

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      238
      14935
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      41
      1908
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      178
      1391
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      102
      1300
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1189
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      948
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      764
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      718
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      648
    Aihe