kandeeko viedä mätsäriin, kun on pissasakko?

pinsku-95

eikö vähän kaikki kääpiökoirat ole kovia merkkailemaan? kandeeko viedä meidän pinseriä ollenkaan mätsäriin kun siellä kerta sakotetaan pissaamisesta joku 30 euroa?

6

156

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullua!

      Ennen mätsärit olivat kiva tapa harjoitella koiran kanssa tulevia näyttelyitä varten, eivät näköjään ole sitä enää. Nykyisin mätsäreissä on käytäntönä sakottaa koirien vahinkopissaamisesta tosiaan jopa 30 euroa.

      Ajatellaanpa että koira pissaa kahdet pissat ja ilmoittautuminen mätsäriin on sen 10 euroa. Pissasakko on siis sen 30 euroa kpl, niin reissun hinnaksi tulee 70 EUROA!

      Viralliseen näyttelyyn meno tulee halvemmaksi kun ilmomaksut on sen reilu 30 euroa jos ilmoaa tarpeeksi ajoissa, eikä niissä ole olemassakaan mitään naurettavaa pissasta sakottamista kun jokaiselle koiralle se vahinko voi käydä. HUH HUH mitä meininkiä.

    • Virtsanlemahdus

      Omapa on vikanne. Ette koskaan välittäneet siivota paikkoja, katsoa minne koira kuseksii ja opettaa uroksianne olemaan merkkailematta jokaisen ulokkeen kohdalla. Siten metsä vastaa kun sinne huudetaan.

      • Turpa kiinni

        " Omapa on vikanne. Ette koskaan välittäneet siivota paikkoja, katsoa minne koira kuseksii ja opettaa uroksianne olemaan merkkailematta jokaisen ulokkeen kohdalla. Siten metsä vastaa kun sinne huudetaan. "

        Tässäpä taas oikein järjen ääni puhumassa.mitäpä jos haistaisit vaikka paskan? :P


    • kallista lystiä on

      Vastaus kuulluu että voit viedä koirasi harrastuksiin mutta kallista lystiä on jos sattuu kusemaan tai paskomaan, eli millään kympillä et enää mätsärireissusta selviä.tulee halvemmaksi viralliset näyttelyt

    • pissapoliisina

      Joillakin pikkukoirilla tosiaan tapana merkata kaikki mahdolliset paikat,järjestäjillä kuluu tuhottomasti aikaa jälkien siivoamiseen.Omistaja kyllä yleensä tietää koiransa huonoista tavoista,joten en itse edes veisi holtittomasti merkkailevaa koiraa sisänäyttelyihin.Ihan jo sen takia ,että sotkun siivoaminen on kurja juttu,ja itsehän siihen ei omistajista yleensä ketään osallistu.
      Hyvin sisäsiistiksi opettetu koira,yleensä osaa olla siisti halleissakin.Mutta nämä kyläreissullakin merkkailijat,tuskin pidättäytyvät merkkailusta hallitiloissa,joissa paljon muitakin koiria läsnä.
      Vaatii siis omistajalta koiran opettamista olemaan merkkailematta sisällä,tai maksaa koiransa jäkien siivoamisesta.
      Vahinkoja ei tosiaankaan satu "jokaiselle" koiralle,koiranhan voi pissatella jo ennen sisälle menoa ,niin koira kestää tunteja pissailematta sisällä hallissa.

    • Ei koiran kuulu missään sisätiloissa pissiä, itselläni on kaksi kääpiöpinseriä eikä kumpikaan ole ikinä merkannut sisällä. Meidänkin hallilla on pissasakko, 5€. Ja hyvä niin koska mattoja verottaa eniten kaikki lirauttelijat joten on vain reilua että ovat mukana maksamassa uutta mattoa kun on sellaisen aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1825
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      142
      1350
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1306
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1303
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1066
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      771
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      625
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      122
      610
    Aihe