kandeeko viedä mätsäriin, kun on pissasakko?

pinsku-95

eikö vähän kaikki kääpiökoirat ole kovia merkkailemaan? kandeeko viedä meidän pinseriä ollenkaan mätsäriin kun siellä kerta sakotetaan pissaamisesta joku 30 euroa?

6

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullua!

      Ennen mätsärit olivat kiva tapa harjoitella koiran kanssa tulevia näyttelyitä varten, eivät näköjään ole sitä enää. Nykyisin mätsäreissä on käytäntönä sakottaa koirien vahinkopissaamisesta tosiaan jopa 30 euroa.

      Ajatellaanpa että koira pissaa kahdet pissat ja ilmoittautuminen mätsäriin on sen 10 euroa. Pissasakko on siis sen 30 euroa kpl, niin reissun hinnaksi tulee 70 EUROA!

      Viralliseen näyttelyyn meno tulee halvemmaksi kun ilmomaksut on sen reilu 30 euroa jos ilmoaa tarpeeksi ajoissa, eikä niissä ole olemassakaan mitään naurettavaa pissasta sakottamista kun jokaiselle koiralle se vahinko voi käydä. HUH HUH mitä meininkiä.

    • Virtsanlemahdus

      Omapa on vikanne. Ette koskaan välittäneet siivota paikkoja, katsoa minne koira kuseksii ja opettaa uroksianne olemaan merkkailematta jokaisen ulokkeen kohdalla. Siten metsä vastaa kun sinne huudetaan.

      • Turpa kiinni

        " Omapa on vikanne. Ette koskaan välittäneet siivota paikkoja, katsoa minne koira kuseksii ja opettaa uroksianne olemaan merkkailematta jokaisen ulokkeen kohdalla. Siten metsä vastaa kun sinne huudetaan. "

        Tässäpä taas oikein järjen ääni puhumassa.mitäpä jos haistaisit vaikka paskan? :P


    • kallista lystiä on

      Vastaus kuulluu että voit viedä koirasi harrastuksiin mutta kallista lystiä on jos sattuu kusemaan tai paskomaan, eli millään kympillä et enää mätsärireissusta selviä.tulee halvemmaksi viralliset näyttelyt

    • pissapoliisina

      Joillakin pikkukoirilla tosiaan tapana merkata kaikki mahdolliset paikat,järjestäjillä kuluu tuhottomasti aikaa jälkien siivoamiseen.Omistaja kyllä yleensä tietää koiransa huonoista tavoista,joten en itse edes veisi holtittomasti merkkailevaa koiraa sisänäyttelyihin.Ihan jo sen takia ,että sotkun siivoaminen on kurja juttu,ja itsehän siihen ei omistajista yleensä ketään osallistu.
      Hyvin sisäsiistiksi opettetu koira,yleensä osaa olla siisti halleissakin.Mutta nämä kyläreissullakin merkkailijat,tuskin pidättäytyvät merkkailusta hallitiloissa,joissa paljon muitakin koiria läsnä.
      Vaatii siis omistajalta koiran opettamista olemaan merkkailematta sisällä,tai maksaa koiransa jäkien siivoamisesta.
      Vahinkoja ei tosiaankaan satu "jokaiselle" koiralle,koiranhan voi pissatella jo ennen sisälle menoa ,niin koira kestää tunteja pissailematta sisällä hallissa.

    • Ei koiran kuulu missään sisätiloissa pissiä, itselläni on kaksi kääpiöpinseriä eikä kumpikaan ole ikinä merkannut sisällä. Meidänkin hallilla on pissasakko, 5€. Ja hyvä niin koska mattoja verottaa eniten kaikki lirauttelijat joten on vain reilua että ovat mukana maksamassa uutta mattoa kun on sellaisen aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1177
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      982
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe