Onko HUAWEI HONOR U8860 hyvä minulle???

Onko Huawei hyvä puhelin, kannattaako ostaa ja saako siihen mitään kuoria?

En löytänyt gigantista minkään laisia kuoria.
Hinta on minulle juuri oikea (noin. 235e), mutta ne kuoret olisivat piste i:n päälle :)
Ystävilläni ei ole ollut huawei-puhelimia, mutta luin keskusteluja ja siellä luki että huawei on ihan hyvä puhelin merkki!!!

Onko kellään kokemusta tai tietoa auttakaa !!!??
11445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Toimivat vähintäinkin yhtä hyvin kuin muutkin kunnon merkit. Huawei maailman komanneksi suurin puhelinvalmistaja. Eli kyllä se osaa kännyköitä tehdä kaikkiin hintaluokkiin. Esim. P1 kepittää lumiat mennen tullen ominaisuuksissa ja toimintavarmuudessa..

Äänestä

Tuo taitaa olla tuohon hintaluokkaan paras vaihtoehto.

Äänestä
  • Ostin yhden kokeilumielessä kun halvalla sain. P1 toiminut täysin moiteetta. 4.0 on varma ja helppo käyttis. Näyttö hyvä, kevyt ja sopii käteen. Navi ymmärtää suomea. Yhtään ongelmaa en ole vielä saanut aikaiseksi. Tekee sen mitä pyytää ja verrattain(4s,S3) nopeasti. Paljon paremmaksi osoittautunut kuin odotin. Kuoria vaan ei saa kaupoista. Se palvelussa puute, koska gorillalasin vaihtaminenkin hinnoiteltu pilviin(250 euroa).

    Äänestä

Ja jos haluaa kuoren värin takia vaihtaa niitä niin kannattaa hankkia silikonisuoja. Niitä saa erivärisia.

Äänestä
  • Silikoneista eli suojakuorista olikin kyse. Niitä vaan ei saa Gigantista, vaikka puhelimia saa. Pitäisi oikeasti saada.

    Äänestä

Ei välttämättä Gigantista mutta verkkokaupoissa niitä on vaikka pilvinpimein

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_1_19?url=search-alias=aps&field-keywords=huawei honor u8860 cover&sprefix=huawei honor u8860 ,aps,177&rh=i:aps,k:huawei honor u8860 cover

Ja tuohon P1 malliin:

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_2_17?url=search-alias=aps&field-keywords=huawei ascend p1 cover&sprefix=huawei ascend p1 ,aps,177&rh=i:aps,k:huawei ascend p1 cover

Ja amazon.com on luotettava tilauspaikka. Tuttavani on tilannut sieltä monia tuotteita ja aina ovat perille tulleet.

Äänestä

MustaPörssi. Siinä ainakin liike mistä saa niitä suojakuoria. ainakin punanen ja sininen on vaihtoehdot. ja maksaa muistaakseni 5-6e. Olehyvä.

Äänestä

elkää ikinä ostaa huaweita lagaa pugaa ei toimi.. täys paska..

Äänestä

Joo, siis itselläni on ollut vähän yli vuoden Huawei honor u8860. Aluksi toimi loistavasti, eikä mitään moitittavaa (tai no, välillä ilmoitti että esim. ''selain on pysähtynyt'' jne...) Mutta nyt näin vuoden käytön jälkeen puhelin on ruvennut kettuilemaan. Puhelin jumittuu yhtäkkiä. Siis sillai että mistään napista ei tapahdu mitään. Monta kertaa on ollut 8 tuntiakin jumissa. Kuoretkin on niin tiukassa että suunnilleen puukolla pitää auki repiä. Lisäksi puhelin on ruvennut sekoilemaan, että jos haluan soittaa ihmiselle A ja painan siitä niin sitten se soittaakin yhtäkkiä ihmiselle B. Alkaa pikkuhiljaa ärsyttää. Pian lentää puhelin parvekkeelta alas.

Äänestä
  • Moi vaan,

    Itselläni ollut Huawei Honor U8860 16.11.2012 lähtien.
    Puhelin toimi lähes vuoden moitteetta, mutta ennen vuoden vaihdetta 2013 alkoi temppuilemaan. Käytin huollossa Gigantin kautta Optima Servicellä, missä ladattiin uusi softa. Alkoi pelittää kunnes keväällä 2013 taas temppuili. Kuvia selatessa muistikortilta puhelin pysähtyi ja ei ollut muuta kuin akku pois. Soitossa olleita puheluita pätki ja bluetooth kun erillislaite päälle, kyykkäsi eli sulki ja avasi itsensä. Vein lopulta huoltoon niin uusi mikropiiri ja uusi softa. Sitten taas sama niin huollossa uusi softa. Sitten taas 2013 ja 2014 huoltoon, uusi mikropiiri ja uusi softa. Kumma kun joka toisella kerralla softa erilainen. Hymiöt joko keltaisia aurinkonaamoja tai vihreitä epäselviä örkkejä. Kun aurinkonaamat niin tekstinäppäimistö normaali suomalainen ja pilkkukin löytyi ilman mutkaa. Sitten kun örkkisofta niin ei Ä ja Ö kirjaimia suoraan vaan kirjainta pitämällä ja liuttamalla oikea kirjain samalla pilkku katosi löytyi ALT-näppäimen takaa. Vaikeata, hankalaa. Sitten taas erilaisia vikoja jopa ilman muistikorttia niin kesällä 2014 huoltoon ja haettuna heti seuraavana päivänä bumerangina takaisin. Laite täytti menneenä 16.11 2 vuotta joten nimellinen takuu loppui ja viimeisestä huollosta ns. 1kk takuu vanhenee reilu viikon kuluttua. Laitteeseen vaihdettu kolme kertaa mikropiiri eli huollon mukaan lähes uusi puhelin, koska vanhaa muovikuori ja akku. Odotan vaan, että kohta taas vikaantuu. Vika pitää olla joko valmistetuissa mikropiireissä tai molemmissa softaversioissa kun tilttaa. Voin sanoa, että todella huono puhelin merkki/malli omalla kohdallani. Olisi syytä jo huollon olla yhteydessä Huawei maahantuntiin ja selvittää asia. Joko rahat pois tai sitten jokin toinen malli. Ensimmäinen ja viimeinen älypuhelin minulla, jonka voi paiskata asfalttiin täysiä.

    Sam

    Äänestä

Tyypillistä androd lagaamista alussa kaikki hyvin lopussa kaikki hangaa ota akku irti ja kokeile toimiiko parempin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huaweifriikki kirjoitti:

Onko Huawei hyvä puhelin, kannattaako ostaa ja saako siihen mitään kuoria?

En löytänyt gigantista minkään laisia kuoria.
Hinta on minulle juuri oikea (noin. 235e), mutta ne kuoret olisivat piste i:n päälle :)
Ystävilläni ei ole ollut huawei-puhelimia, mutta luin keskusteluja ja siellä luki että huawei on ihan hyvä puhelin merkki!!!

Onko kellään kokemusta tai tietoa auttakaa !!!??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu