Hei,
kertokaa miten ja missä voi opiskella opettajaksi? olen ammattikorkeasta valmistuva insinööri (tietotekniikka) ja minua kiinnostaisi kovasti opettajan työ. Kuinka ja missä insinöörin tulisi/kannattaisi opiskella että saisi opettajan pätevyyden? Yliopistoonko? kuinka kauan tällainen opiskelu kestää ja mitä se vaatii?
onko mahdollista lukea esim. kahden ihan eri alan opettajaksi tyyliin ohjelmoinnin opettaja ja teologian opettaja? :)
opettajaksi?
8
743
Vastaukset
- Jeppe
"olen ammattikorkeasta valmistuva insinööri (tietotekniikka) ja minua kiinnostaisi kovasti opettajan työ."
Mihin haluat mennä opettamaan? Yliopistoon, amk:uun, peruskouluun, lukioon?
Yliopiston lehtoreilta vaaditaan vähintään lisensiaatin tutkinto omalta alaltaan.
Ammattikorkeakoulun vakituiseen virkaan vaaditaan
- ylempi korkeakoulututkinto
- 3v. työkokemusta omalta alaltaan
- pedagogiset opinnot 35ov (suoritettava 3 vuoden sisään nimityksestä)
Eli yliopiston ja amk:n lehtorin virkoihin ei insinööritutkinnolla ole asiaa.
Ala-asteen opettajat suorittavat okl:n.
Lukion ja ammattioppilaitosten virallisista opettajan vaatimuksista minulla ei ole tietoa, joku viisaampi voi siihen antaa vastauksen. Semmoinen kutina on, että pedagogiset opinnot pitäisi olla suoritettuna.- geg
eli jos olen inssi ja 3 vuotta työkokemusta sekä suoritan pedagogiset 35 ov:ta niin silloinko olen valmis ammattikorkean opeksi?
missä ne pedago. opinnot suoritetaan ja kuinka niihin haetaan, onko vaikea päästä jne? - aus
geg kirjoitti:
eli jos olen inssi ja 3 vuotta työkokemusta sekä suoritan pedagogiset 35 ov:ta niin silloinko olen valmis ammattikorkean opeksi?
missä ne pedago. opinnot suoritetaan ja kuinka niihin haetaan, onko vaikea päästä jne?Et ole... Kuten tuossa sanottinkin niin amk:n opettajalta vaaditaan vähintään ylempi korkeakoulututkinto.
Ammattioppilaitoksen opettajaksi pääset amk-insinöörinäkin ja pegogisista sanotaan näin:
"35 opintoviikon laajuiset opettajan pedagogiset opinnot voidaan suorittaa kokopäiväisesti yhdessä vuodessa tai työn ohella monimuotokoulutuksena (kesto 2-3 vuotta)."
Minulle on jäänyt käsitys, että ammattikoulussa on pienoinen pula juuri ammattiaineiden opettajista. Ainakin tietyillä aloilla on kai vaikea löytää osaavaa opettajaa. - aus
aus kirjoitti:
Et ole... Kuten tuossa sanottinkin niin amk:n opettajalta vaaditaan vähintään ylempi korkeakoulututkinto.
Ammattioppilaitoksen opettajaksi pääset amk-insinöörinäkin ja pegogisista sanotaan näin:
"35 opintoviikon laajuiset opettajan pedagogiset opinnot voidaan suorittaa kokopäiväisesti yhdessä vuodessa tai työn ohella monimuotokoulutuksena (kesto 2-3 vuotta)."
Minulle on jäänyt käsitys, että ammattikoulussa on pienoinen pula juuri ammattiaineiden opettajista. Ainakin tietyillä aloilla on kai vaikea löytää osaavaa opettajaa.Unohtui vielä sanoa, että niitä pedagogisia opintoja voi suorittaa tietyissä ammattikorkeakouluissa.
Esimerkiksi Tamkissa toimii Ammatillinen opettajakorkeakoulu TAOKK.
http://www.tpu.fi/taokk/ - ...
Tarkenna vielä sen verran, että amk:n yliopeilta vaaditaan jo tieteellinen jatkotutkinto, eli lisensiaatti tai tohtori. Lehtorille "riittää" tosiaan se ylempi korkeakoulututkinto.
- Jeppe
geg kirjoitti:
eli jos olen inssi ja 3 vuotta työkokemusta sekä suoritan pedagogiset 35 ov:ta niin silloinko olen valmis ammattikorkean opeksi?
missä ne pedago. opinnot suoritetaan ja kuinka niihin haetaan, onko vaikea päästä jne?"eli jos olen inssi ja 3 vuotta työkokemusta sekä suoritan pedagogiset 35 ov:ta niin silloinko olen valmis ammattikorkean opeksi? "
Onko tosiaan niin, että et tiedä mitä ylempi korkeakoulututkinto tarkoittaa? Vai onko amk:ssa yleistä tämä "olette korkeakoululaisia, aivan kuten yliopistolaisetkin" mentaliteetti, jolla aivopestään porukkaa?
Eli vastaus kysymykseesi on "Et." Ammattikorkeakoulun opettajilta vaaditaan (vakituiseen virkaan) ylempi korkeakoulututkinto, eli yliopistotasoinen tutkinto. Eli sinulla pitäisi olla diplomi-insinöörin paperit kourassa, jotta amk:uun pääsisit vakinaisesti opettamaan.
- erkki
kannattas varmaan oman koulun opintojenohjaajalta käydä kyselemässä. Se varmasti osais kertoa tarkemmin ja antaa oikeata tietoa!
- geg
juu pitää käydä kyseleen, mietin vaan että yks ope meidän koulus kerran just puhu tuosta jutusta ja se meinas että pedagogi/35ov riittää opettajaksi pätevöitymiseen ammattikorkeessa.. enpä sit tiiä tarkemmin..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243