Tallink Europpa (Silja Europa) Turvaovet?!

pettynytristeilijä

Olimme viikonloppuna kyseisellä laivalla ja hyttimme sijaitsi 2 kannella ja koko matkan helsingistä tallinnaan, hyttikannellamme turva ovet hälyttivät ja sulkeutuivat niin, että hyttiin pääseminen tuntui aivan mahdottomalta, eikä edes henkilökunta, joka jokaisella turvaovella päivysti, osannut opastaa meitä hytteihimme tai saatikka kertoa minkä takia ovet jatkuvasti menevät kiinni. Sama toistui matkalla takaisin helsinkiin päin?
Mikä ihmeen käytäntö tälläinen on että matkustajan matkasta tehdään yhtä helvettiä, kun ei pääse hyttiinsä?

Ei nimittäin aikasemmin ole tälläistä ollut millään laivalla, vaikken aikasemmin olekaan kuin muutaman kerran matkannut alakansien hyteissä? Osaako joku kertoa onko tää ihan normaali "turvatoimi" että matkustajat jäävät jumiin hytteihinsä tai eivät pääse sinne tarvittaessa?

2

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvoja.

      Ne turvaovet ovat sitä varten, että ne suljetaan koneellisesti hätätilanteessa. Sillä seikalla, kummalle puolelle ovea matkustaja jää, ei ole hätätilanteen kannalta merkitystä, joskin matkustaja tietenkin toivoo, että hän ei jäisi sille suljetulle puolelle.

      Kertomasi mukaan turvaovissa oli vikaa ja siksi siellä oli henkikuntaa päivystämässä. Vika on vika ja sen korjaaminen vaatii ensin vian syyn selvittämistä ja siihen menee aikaa. Koska kyse on turvaovista, ei niitä voi irrottaa komentosillan valvonnasta ja katkaista ovien moottorien virtaa.

      Minkäs teet! On vaan koetettava tulla ongelman kanssa toimeen.

    • Anonyymi

      Jos turvaovi sulkeutuu, kannattaa olla sillä puolella, josta on yhteys yläkansille.

      Sellaista laivaa kuin Tallink Europa ei alusrekisteri tunne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5170
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2357
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2339
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1594
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1448
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe