Ikean kodinkoneet, kokemuksia?

remontoija1

Onko kenelläkään kokemuksia Ikean kodinkoneista, lähinnä uuni ja keraaminen keittotaso? Onko toiminut ja vastannut odotuksia? Myös liesituulettimista otan kokemuksia vastaan.

9

1283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä osta

      Et saa huoltoa saatikka varaosia.
      Takuuaikana vaihtavat aina uuteen.
      Takuun jälkeen olet omillasi.

      • Huolto

        Toimii aivan normaalisti


    • ei ikinä ikeaan

      Kierrätyskeskuksistakin saa parempia koneita ja laitteita.

    • Liveroppli vai mikä?

      Wiherpoolin tekemiä.

    • A-E-K-I

      Nykyään Ikean kodinkoneet ovat Electroluxin tekemiä. Pääosin hintaansa nähden ihan hyviä. Ja mitä tuohon huoltoon ja varaosiin tulee, niin Electroluxin huollot hoitavat.

      • Ikeassa

        On sekä Electroluxin että whirlpoolin tekemiä koneita.


    • ...

      Vähän halvempia, kuin ns. merkkituotteet.

      Tuollaiset kamat tulevat samoista tehtaista merkkikoneiden kanssa, niissä on sama tekniikka, mutta logo erilainen ja jossain muussakin pikkujutuissa eroja. Pääsääntöisesti ero kuitenkin ulkonäössä.

      Liedet ja uunit kaikki suunnilleen samanlaisia, oli merkki mikä tahansa, liesituulettimissa erona melutaso. Melua hankala todeta esitteitten perusteella tai myymälässä, riippuu muistakin asioista kuin tuulettimesta. Kestävyydestähän sitä aina jauhetaan. Koneet kestävät, sen mitä kestävät. Halpaa kamaa, ei kannata juurikaan korjauttaa. Moninkertaiseen hintaan ei saa mitään varmuutta, että joku toinen merkki olisi muka kestävämpi.

    • Kokemus Ikeasta ostetusta tiskikoneesta. Valmistaja Whirlpool.

      Korjaaja kun kävi parin vuoden käytön jälkeen, kertoi hän niiden olevan laadullisesti jopa normaaleja Whirlpooleja huonompia (tosin antoi ymmärtää peruswhirrikän olevan ihan OK-laite, mikä vähän laski luottamusta kaveriin minun silmissäni).

      Oli miten oli, tuo tapaus tuli kannettua pihalle sen jälkeen kun toisen kerran kuukauden sisään laski vedet lattialle. Eikä se loppujen lopuksi ollut edes se syy. Olin vain täysin tyytymätön käytettävyyteen, äänitasoon ja pesutulokseen.

      Ostin sitten noin 350 euroa kalliimman laitteen ja nyt ei ole ollut mitään ongelmia.

      Vanha viisaus pitää paikkansa, ikeasta ei kannata ostaa kuin kokopuisia huonekaluja, joissa ei ole liikkuvia osia.

    • Sugar

      On Whirlpool pesukone ja palvelee jo vuosia. Muut kotinkoneet olen ostanut Virosta. Ystävä on yrityksessä joka myy niitä ja tekee hyvän alennuksen. Takuu on ok ja voimassa möys täällä. Jos en erehdy niin yrityksen nimi oli partnerpro.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      37
      4481
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2399
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1452
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      93
      1288
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      28
      1247
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1188
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      54
      1159
    8. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      994
    9. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      965
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      931
    Aihe