Akita ja amerikanakita

Mitkä on näiden luonne-erot, kumpi helpompi rotu, kumpi tulee paremmin toisten koirien kanssa toimeen, ja onko urokset vai nartut helpompia (molemmat rodut), tai mikä ero ylipäänsä on sukupuolten välillä, entä tulevatko saman perheen toisen koiran kanssa toimeen jne... Kaikki mitä vaan keksitte kertoa, niin kertokaa. Olen kiinnostunut kyseisistä roduista, enkä osaa päättää kumpaan suuntaan kallistun.
21672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niillä ei juurikaan ole luonne-eroja. Kaverillani on amerikanakita, joka on akitan pentueesta peräisin, mutta päätettiin sopivan värin vuoksi rekisteröidä amerikanakitaksi, eli kaverillani on amerikanakita, jolla on akitan luonne. Lisäksi koiranäyttelyssäkin olen tavannut akitan, joka on kuulemma amerikanakitan ja akitan risteytys. Niin paljon näitä kahta rotua risteytellään keskenään ja jopa rekisteröidään toistena rotuina, että ei voi puhua kuin yksilöllisistä luonne-eroista. Geenipohja on melkein yhteisempi näillä kahdella rodulla kuin millään muilla roduilla keskenään.

Urokset ovat dominoivempia toisille koirille kuin nartut. Näin kerran koiranäyttelyssä, kun urosamerikanakita hyökkäsi toisen uroksen niskaan. Kaverini koira on narttu ja suhtautuu melko välinpitämättömästi toisiin koiriin, eikä haasta riitaa niidenkään koirien kanssa, jotka tapaa joka viikko. Uroksen testosteroinitaso on kymmenkertainen narttuihin verrattuna. Mutta Japanissa koirissa arvostetaan niin paljon dominoivaa, yhdelle perheelle uskoutunutta luonnetta, että kannattaa hommata joku laumatyöskentelyyn kehitetty rotu, jos mahdollisimman sosiaalisen koiran haluaa. Kumminkin valtaosa tuon rotuisista koirista on Japanissa, josta muualle maailmaan joudutaan hakemaan paljon jalostusyksilöitä.

Tuntuu kumminkin siltä, että Japanin ulkopuolella näistä roduista ollaan saamassa hiljattain suvaitsevaisempia toisia koiria kohtaan kuin mitä ne olivat aikoinaan. Kumminkin enää vain Japanissa taidetaan arvostaa sen maan rotujen luonteessa dominoivuutta toisia koiria kohtaan.

Äänestä
  • Te, jotka toivotte löytävänne faktoja ko roduista, etsikää niitä muualta, kuin tästä kommentista. Tietoa kyllä löytyy, etenkin kennelten sivuilta ja kasvattajilta itseiltään löytynee luotettavimpana. T.akitan omistaja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


5+10 kirjoitti:

Mitkä on näiden luonne-erot, kumpi helpompi rotu, kumpi tulee paremmin toisten koirien kanssa toimeen, ja onko urokset vai nartut helpompia (molemmat rodut), tai mikä ero ylipäänsä on sukupuolten välillä, entä tulevatko saman perheen toisen koiran kanssa toimeen jne... Kaikki mitä vaan keksitte kertoa, niin kertokaa. Olen kiinnostunut kyseisistä roduista, enkä osaa päättää kumpaan suuntaan kallistun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu