Huomasin viikonloppuna eri televisioita katsottaessa, että kuvan koko vaihtelee hieman sivusuunnassa. Tämän huomaa helpoiten staattisista kuvista, kuten tv-chateista yms. joissa on merkkejä tai kuvioita myös aivan laidoilla. Jotkut televisiot näyttävät vasemmasta laidasta hieman enemmän kuvaa kuin toiset. Esim. 28" Finluxini näyttää toiseen Finluxiin (eri malli) verrattuna noin 5mm vähemmän kuvaa vasemmalta. Eniten kuvaa (suhteessa tietenkin) näkyi pienestä Duxista!
Monitoreissahan on noita kuvankoon säätöjä olemassa, mutta onko televisioissa, esimerkiksi tuossa Finluxissa? Vai onko kyseessä enemmänkin ominaisuus, eli toiset töllöt vain näyttävät hieman enemmän lähetyksestä kuin toiset?
Monitoreissahan on noita kuvankoon säätöjä olemassa, mutta onko televisioissa, esimerkiksi tuossa Finluxissa? Vai onko kyseessä enemmänkin ominaisuus, eli toiset töllöt vain näyttävät hieman enemmän lähetyksestä kuin toiset?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olla mutta hieman epäilen tuota ellei se ole, ns: maanantai kappale. Kokeile tällaista temppua siinä, kauko ohjaimessa on ns:aspect nappula paina sitä sillä saadaan kuvasuhde muutettua. 16:9 - jopa zoom asemaan.
Kyllä tuo taitaa olla enemmän tai vähemän kaikkien tv:den ominaisuus. Joissakin tuota on enemmän toisissa vähemmän, yksilö ja valmistajakohtaisia.
Tuolla on nimikin, overscan. Tarkoituksena tuolla on, että kuvaruutuun ei jäisi mustia näkyviä reunoja, vaikka kuva ei olisikaan aivan normin mukainen. Noita voi kokeilla säädellä tv:n säätövalikoista, mutta silloin olisi hyvä tietää mitä tekee, jotta tv ei pimenisi kokonaan väärien säätöjen takia.