Voivatko eroavat puolisot tehdä ositussopimuksen ihan miten lystäävät, vaikka kaikki ei menisikään aivan tasan, kunhan vain ovat yksimielisiä tuloksesta? Onko pakko esittää joku laskelma? Eli onko jotain muotomääräyksiä?
Ositussopimus
empi1
51008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osituslaskelma on keskeisin osa ositusta.
Määrämuoto on sama kuin perinnönjaossa (kirjallisesti, kaksi esteetöntä todistajaa).
Osituksessa liikaa omaisuutta saanut voi joutua maksamaan lahjaveroa (vaikka vain pitäisi oman omaisuutensa).
Jos käytetään ulkopuolisia varoja, saattaa maksettavaksi tulla lisäksi varainsiirtoveroa ja luovutusvoittoveroa.
Kuten -LW toteaa, ositukseen saattaa liittyä - ainakin teoreettisesti - lahjaverovelvollisuus, jos poiketaan lain mukaisesta jaosta (yli 3.999 euron arvosta).
Jos tällaista aikomusta on, kannattaa ennen avioeroasian vireille panoa tehdä avioehtosopimus (ja rekisteröidä se maistraatissa). Avioehtosopimuksessa yksilöidään se puolison/puolisoiden omaisuus, johon toisella osapuolella ei ole avio-oikeutta, ja joka siis osituksessa erotetaan tämän puolison omaisuudeksi pois ositettavista varoista. Avio-oikeuden alaiset varat sitten ositetaan normaalisti (puoliksi) ja avio-oikeudesta vapaat varat kuuluvat omistajalleen osituksessa tulleiden varojen lisäksi.
Tällaiseen järjestelyyn verottajalla ei pitäisi olla nokan kopauttamista (edes veronkiertosäännöksen nojalla).
Ositussopimusta ei tarvitse toimittaa verottajalle eikä muuallekaan, ellei se ole saantoasiakirja, jota tarvitaan saannon rekisteröimiseen.
Ositus ei ole pätemätön, vaikkei siinä osituslaskelmaa tai edes omaisuuden arvoja olisikaan. Jos verottaja jostain syystä ositusta ryhtyisi syynäämään, omaisuus tulee pyydettäessä arvottaa.
Puolisoilla on tosiaan milloin tahansa ennen avioliittoa tai sen aikana oikeus tehdä haluamansa tyyppinen avioehtosopimus. Asia kannattaa siis suunnitella ENNEN avioeron hakemista. Jos ero on jo vireillä, on liian myöhäistä alkaa tehdä omaisuusjärjestelyjä. Jos toimitaan oikeassa marssijärjestyksessä, veroseuraamuksia ei pitäisi tulla, eikä verottaja katso järjestelyä veronkierroksi.
Avioehtosopimusta ei ole. Toinen puolisko ei halunnut sitä allekirjoittaa asianajajan luona. Avioero tulee lähipäivinä voimaan.
Silloin on hyvä muistaa, että entinen puoliso on 2-veroluuokassa eli jos lahjaveroa tulee maksettavaksi, se määräytyy kalliimman luokan mukaisesti.