kytkentä mökillä

älkää polttako mökkejänne !
kaikki omalla vastuulla !
http://www.ecanoe.org/Battery Realities L-A.html
3221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Järkyttävä kytkentä, nipsuttimia ei pidä missään tapauksessa käyttää. Sama aloittaja kirjoitti samasta asiasta aurinkosähköpalstalle.

Äänestä
  • Eiköhän tuo ollut vaan kaaviokuva, josta selviää kytkentä, ei niitä nipsuttimia kukaan tosissaan käytä.

    Äänestä

  • 2217 kirjoitti:

    Eiköhän tuo ollut vaan kaaviokuva, josta selviää kytkentä, ei niitä nipsuttimia kukaan tosissaan käytä.

    Enpä olisi noin optimistinen. On ne Bilteman nipsuttimet vaan niin käteviä, turvallisia ja nopeita käyttää. Paljon helpompia kuin napojen ympärille käärästy eristämätön rautalanka.

    Ja mikä ettei, kun on oikein netissä valmistajan sivuilla esitetty malli niin miksei tuo muka olisi luotettava tapa tehdä kytkennät?

    Samoilla kavereilla kun tuppaa olemaan kaikki muutkin sähköviritykset viritykset ihan omatekemiä ja hengenvaarallisia. Parin oman kaverini mökeille en viitsi enää lähteä edes korjailemaan toimimattomia ja kynsille räiskyviä sähköjä. Pari kertaa kävin, ja kun kohta oli taas sama ongelma edessä (kieloistani ja varoituksistani huolimatta) niin kieltäydyin kunniasta. Siinä on nimittäin suuri riski joutua joku päivä käräjille syytettyjen penkille vastaamaan jonkun piltin hengestä.

    Kaverit kun herkästi muistelevat sitten vahingon tapahduttua, että Nieminenhän se nämä kävi kykemässä tai ainakin tsekkaamassa omat kytkentäni ja että kyllä se osaa, kun on oikein koulun käynyt sähkäri ja insinööri vielä kaupan päälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmmmmm jo jo kirjoitti:

älkää polttako mökkejänne !
kaikki omalla vastuulla !
http://www.ecanoe.org/Battery Realities L-A.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu